Niedziela, 13 października 202413/10/2024
690 680 960
690 680 960

Orlen chce przejąć jedną z trzech największych firm Lubelszczyzny. Ma to być dla niej „jedyna przyszłość”

Do tej pory były to głównie spekulacje, jednak dziś prezes Orlenu Daniel Obajtek potwierdził, że koncern dąży do przejęcia Zakładów Azotowych w Puławach. Ogłosił to we Włocławku, podczas uroczystego otwarcia nowej linii produkcyjnej w zakładach nawozowych Anwil.

Podczas otwarcia nowej linii produkcyjnej w zakładach Anwil we Włocławku prezes Orlenu Daniel Obajtek wyjaśniał, iż inwestycja ta pozwoli firmie zwiększyć produkcję nawozów o 50 procent. Zaznaczył jednak, że ta dodatkowa produkcja została już zakontraktowana przez dystrybutorów. Ogłosił jednocześnie, iż Orlen szeroko patrzy na rozwój swojego biznesu niemalże w każdym miejscu. Co więcej, podkreślił o konieczności konsolidacji przemysłu nawozowego w Polsce.

Chodzi o przejęcie Zakładów Azotowych Puławy, które są największym producentem nawozów w Grupie Azoty. Są one drugą co do wielkości tego typu firmą w Unii Europejskiej.

– Nie odchodzimy od analiz w zakresie Puław. Jesteśmy zdeterminowani w zakresie prowadzenia tych analiz, bo uważamy, że połączenie obszaru nawozowego da synergie logistyczne, finansowe i wiele innych, które będą opłacalne z punktu widzenia stabilności cen nawozów – mówił prezes Orlenu.

Zdaniem Daniel Obajtka, jedyną przyszłością dla puławskich Azotów jest właśnie fuzja z Orlenem. Wśród korzyści tego typu rozwiązania wskazywane są m.in. zwiększenie oferty produktowej, zwiększenie konkurencyjności poprzez obniżenie kosztów produkcji czy też większa efektywność. Jak zapowiada Orlen, cały proces ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

49 komentarzy

  1. Przecież od roku Puławy stoją z zamówieniami bo od góry z rządu przyszło polecenie przestajemy produkować i płacimy kary bo musimy obniżyć wartość firmy żeby tanio sprzedać orlenowi. Znam kilka osób co tam pracują i od pół roku mówią że są przestoje jak chol,,ra a zamówień od groma. Ale żeby obajtek tanio kupił muszą obniżyć cenę ze względu na niby nie wyrabianie się z zamówieniami.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia