Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ogłoszono kolejnych Ambasadorów Województwa Lubelskiego. Statuetki trafiły do okulisty, teatru i klubu żużlowego (zdjęcia)

Województwo lubelskie ma już 81 ambasadorów, w tym 8 ambasadorów specjalnych. Reprezentują oni województwo lubelskie w Polsce, Europie i na świecie.

W sobotni wieczór, w Centrum Spotkania Kultur odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono Ambasadorów Województwa Lubelskiego za 2022 rok. Ten honorowy tytuł przyznawany jest od 1999 roku. W ten sposób Samorząd Województwa Lubelskiego wyróżnia tych, którzy wnoszą wkład w rozwój regionu, angażują się w życie lokalnej społeczności, wyróżniają się swoimi dokonaniami, pomagają innym, stając się autorytetami dla lokalnej społeczności. Wszystko ma na celu promocję ludzi, którzy swoim talentem, pasją i codzienną ciężką pracą wzmacniają wizerunek Lubelskiego.

Tak jak w poprzednich latach, statuetkami uhonorowano osobę, firmę i instytucję. Jeżeli chodzi o pierwszą z kategorii, Ambasadorem Województwa Lubelskiego został prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, czyli Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To współtwórca i kierownik Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzroku przy SPSK Nr 1 w Lublinie oraz prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Przeprowadził ponad czterdzieści tysięcy interwencji chirurgicznych, w tym operacji zaćmy, witrektomii oraz pionierskie w kraju wszczepienia soczewki plamkowej Scharioth’a. Prof. Rejdak współpracuje z wieloma towarzystwami i ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. w Niemczech i Szwajcarii.

W kategorii Firma tytuł trafił do spółki Speedway Lublin, która zarządza żużlowym klubem Motor Lublin. W tym przypadku wzięto pod uwagę fakt, iż 2022 rok był najlepszym w ponad siedemdziesięcioletniej tradycji sportu żużlowego w Lublinie. Lubelscy zawodnicy zanotowali pasmo wielu sukcesów, jakimi dotąd nie mógł się poszczycić żaden inny klub w Polsce. Całość podpieczętowali największym trofeum w swojej historii, czyli tytułem Drużynowego Mistrza Polski. Ambasadorem wśród instytucji został zaś Teatr Muzyczny w Lublinie. Działa on nieprzerwanie od 1947 roku i ma w swoim dorobku i repertuarze najznakomitsze spektakle operowe, operetkowe i musicalowe.

W kategorii Osoba nominowani byli również: Miłosz Bachonko oraz Monika Skinder, wśród firm Wytwórnia Makaronu Domowego Pol-Mak w Ludwinie oraz SSAGAN z Bełżca, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich „Zagrody Razem” oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie miały szansę w kategorii Instytucja. Podczas gali przyznano również tytuły Ambasadorów Specjalnych, które przypadły spółce PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa w Zamościu oraz Konsulatowi Honorowemu RP w Las Vegas w USA.

Jak podkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, do tej pory uhonorowano 76 ambasadorów, którzy reprezentują województwo lubelskie w Polsce, Europie i na świecie. Dzięki tegorocznej edycji jest już łącznie 81 ambasadorów, w tym 8 ambasadorów specjalnych. Każdy nagrodzony uczestnik otrzymał statuetkę autorstwa prof. Sławomira Mieleszko, która jest wręczana wszystkim laureatom od pierwszej edycji.

(fot. UMWL)

20 komentarzy

  1. Szewc bez butów chodzi

    Ci lekarze, to, że tak to ujmę, zdrowo nie wyglądają.

  2. Te nagrody dla pisiorów to za nepotyzm i okradanie kraju.

Z kraju