Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oferta Chińczyków była najkorzystniejsza. Podpisano umowę na budowę kolejnego docinka ekspresówki

Kolejny odcinek przyszłej drogi ekspresowej S12 w naszym regionie wchodzi w fazę budowy. Dziś podpisano umowę z wykonawcą. W pierwszej kolejności forma zajmie się dokumentacją projektową.

W poniedziałek, w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie podpisana została umowa na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S12. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, poseł Sylwester Tułajew, wojewoda lubelski Lech Sprawka, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Czech oraz przedstawiciele wykonawcy. Firmę Stecol Corporation reprezentowali generalny dyrektor Jing Lewei i wicedyrektorzy Zhan Zhen i Wojciech Karmasz.

Oferta złożona przez chińską spółkę była jedną z 10, jakie wpłynęły w ogłoszonym przez GDDKiA przetargu, a zarazem najkorzystniejsza. Stecol Corporation wyceniło swoje prace na kwotę ok. 760 mln zł. Wykonawca będzie miał na zrealizowanie inwestycji 39 miesięcy. Przy czym w czas ten nie wliczają się okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

– Będzie to już piąta realizacja dla GDDKiA w Polsce. W województwie lubelskim jesteśmy już dosyć długo, bo od 2016 roku. Nasza firma, pomimo tego, że jest z kapitałem chińskim, dokłada starań, aby do realizacji inwestycji wykorzystywać jak najbardziej lokalne zasoby partnerów i podwykonawców, a zespól realizacyjny składa się z Polaków. Mam nadzieję, że uda nam się te kolejną inwestycję realizować zgodnie z oczekiwaniami i danym nam kredytem zaufania – mówił wicedyrektor Stecol Corporation Wojciech Karmasz.

Odcinek między węzłami Dorohucza a Chełm Zachód ma 22,5 km długości. Przyszła trasa będzie się zaczynała w miejscowości Chojno Nowe Drugie. Jej przebieg wyznaczono nowym śladem wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 12. Głównie będzie ona biegła po jej północnej stronie. W Tytusinie ekspresówka przetnie obecną trasę i od południowej strony ominie Stołpie, gdzie planowana jest budowa pary Miejsc Obsługi Podróżnych. Połączy się z obwodnicą Chełma na węźle Chełm Zachód.

Jak podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka, budowa tej trasy jest niezmiernie ważna nie tylko dla dla naszego regionu, lecz dla całego kraju. Droga ta biegnie bowiem do przejścia granicznego w Dorohusku, będącego największym przejściem towarowym na granicy polsko-ukraińskiej. Ma ono ogromne znaczenie nie tylko obecnie, w kontekście tego, co aktualnie się dzieje za naszą wschodnią granicą, lecz będzie miało także w przyszłości. Mowa tu o kontekście odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. Trasa jest też bardzo ważna dla rozwoju gospodarczego rejonów od Lublina do Dorohuska.

W ramach inwestycji powstanie m.in. most, 14 wiaduktów oraz cztery przejścia dla dużych i średnich zwierząt. Do tego węzeł drogowy Siedliszcze. Otwarcie odcinka planowane jest na 2027 rok.

Oferta Chińczyków była najkorzystniejsza. Podpisano umowę na budowę kolejnego docinka ekspresówki

Oferta Chińczyków była najkorzystniejsza. Podpisano umowę na budowę kolejnego docinka ekspresówki

Oferta Chińczyków była najkorzystniejsza. Podpisano umowę na budowę kolejnego docinka ekspresówki

(fot. LUW)

19 komentarzy

  1. znowu nie popłacą podwykonawcom…bo źle oszacowali koszty…

  2. Polecam kanał na YT Polaka mieszkającego w Chinach „To są Chiny ’ Zobaczcie sami jak tam się żyje i jakie np ceny, praca są. Większość Polaków jedyne pojęcie na temat Chin ma z mediów głównego nurtu i dalej sądzą, że Chiny są zacofane, a prawda jest zupełnie inna. Chiny pod względem gospodarczym i ekonomicznym już wyprzedzily świat zachodni o co najmniej dekadę jak nie więcej.

    • Taaaa, wolność i swoboda u chinoli panuje. Są tacy, którzy wychwalają życie w Korei Północnej. Chiny, to kraj bandycki – kraje bandyckie zagarniają tereny pod swoją jurysdykcję (chcą Tajwan). Kraje cywilizowane współpracują ze sobą dobrowolnie. Chińska technologia to kradzież myśli intelektualnej z krajów cywilizowanych. Na wszystkich uczelnia świata, w wydawnictwach naukowych, zakładach przemysłowych, chinole z podpisaną lojalką „pracują” dla dobra instytucji, która ich przyjęła. Chińczyk za granicą, „nie agent”, to ciepłe lody… I zanim zaczniesz siać prochińską propagandę, POMYŚL!

  3. Nie najkorzystniejsza tylko najtańsza. Już przerabialiśmy współpracę z chińczykami w temacie budowy dróg. Jak zawsze zero wniosków.

  4. Kolego jak już to podwykonawcy swoim podwykonawcom czasy się zmieniły najpierw chińczyki muszą zapłacić podwykonawcom a dopiero dostaną jakieś pieniądze z generalnej pod warunkiem że podwykonawca będzie zgłoszony przez chińczyków na listę jako wykonawca , czy jakoś tak . Pracowałem przy budowie dróg z firmą Budimex i wiem co piszę . Pozdrawiam.

  5. A tułajew jakie zasługi miał w podpisaniu kontraktu ?? Jak zwykle aby tylko wbić za free gdzieś na imprezkę.

Dodaj komentarz

Z kraju