Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Odśnieżasz dach? Zachowaj zasady bezpieczeństwa!

Na dachach w Lublinie można zauważyć osoby pracujące przy odśnieżaniu. Nie wszystkie jednak pamiętaj o tym, aby w trakcie takich prac zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

– Widziałem pana odśnieżającego dach bez żadnych zabezpieczeń. Proszę o apel do spółdzielni jak i pracowników, żeby dbali o swoje bezpieczeństwo i stosowali szelki oraz spinali się liną do komina albo innych elementów. Śniegu jest sporo, a na dach bezpośrednio świeci słońce, które go roztapia, a w nocy zamarza, więc może być ślisko – napisał do nas Czytelnik.

Do maila od Czytelnika dołączone było zdjęcie, na którym widać mężczyznę, który dość ryzykownie odśnieżał dach. Zgarniał łopatą biały puch z budynku i co chwila wychylał się za krawędź dachu.

Odśnieżaj bezpiecznie!

Nagromadzony śnieg na dachu może prowadzić do wielu problemów, takich jak uszkodzenia dachu, przecieki, a nawet zawalenie się konstrukcji. Jednak odśnieżanie dachu może być niebezpieczne, jeśli nie będą przestrzegane odpowiednie środki ostrożności.

Przed rozpoczęciem odśnieżania dachu, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt i narzędzia. Oto niektóre z niezbędnych rzeczy:

  • Łopata do odśnieżania dachów: Wybierz odpowiednią łopatę, która jest przeznaczona specjalnie do odśnieżania.
  • Buty z antypoślizgową podeszwą: Wybierz buty, które zapewniają dobrą przyczepność na śliskim dachu.
  • Kask i okulary ochronne: Te elementy ochrony osobistej są kluczowe, aby chronić się przed ewentualnymi upadkami śniegu lub lodu.
  • Rękawice: Rękawice chronią dłonie przed zimnem i mokrym śniegiem oraz mogą zapobiec przecięciom od ostrych krawędzi lodu.

Zanim rozpoczniesz pracę, ocen sytuację. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  • Warunki pogodowe: Upewnij się, że warunki pogodowe są bezpieczne do pracy na dachu. Unikaj pracy podczas silnego wiatru, opadów śniegu lub mrozu.
  • Elektryczność: Jeśli masz bliski kontakt z przewodami elektrycznymi lub instalacjami na dachu, skonsultuj się z profesjonalistą lub firmą elektryczną, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem.
  • Poślizgi i upadki: Upewnij się, że masz stabilną pozycję na dachu i unikaj poślizgów. Śnieg i lód mogą być bardzo śliskie, dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Zawsze lepiej jest pracować w parach podczas odśnieżania dachu. Druga osoba może pomóc w przypadku nagłego wypadku lub utraty równowagi. Praca z inną osobą może również skrócić czas potrzebny na wykonanie zadania.

Kiedy już jesteś gotów do pracy, pamiętaj o tych zasadach bezpiecznego usuwania śniegu:

  • Usuń śnieg stopniowo: Nie próbuj usunąć całego śniegu naraz. Usuwaj go małymi porcjami, zaczynając od krawędzi dachu i pracując w kierunku środka.
  • Unikaj ruchów gwałtownych: Nie rzucaj śniegu z wysokości, ponieważ może to być niebezpieczne dla osób poniżej.
  • Nie stawaj się pod śniegiem i lodem: Unikaj chodzenia pod zbieranym śniegiem i lodem, aby uniknąć ewentualnego zsuwania się na ciebie.
  • Zachowaj równowagę: Staraj się utrzymać równowagę na dachu, unikaj nagłych ruchów i chodzenia po śliskiej powierzchni.

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub warunki są zbyt trudne, zawsze możesz zatrudnić profesjonalistę. Wykwalifikowany pracownik będzie miał doświadczenie w odśnieżaniu dachów i stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Obowiązek odśnieżania dachów – wytyczne PIP

Jak przypomina Państwowa Inspekcja Pracy – obowiązek odśnieżania dachów, zarówno budynków mieszkalnych, prywatnych, jak i obiektów przemysłowych oraz handlowych reguluje art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. Nadmiar śniegu na dachu może spowodować jego zawalenie, a śnieg i lód na krawędzi mogą zagrażać przechodniom.

Instytucjami powołanymi do przestrzegania Prawa budowlanego w tym zakresie są Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oraz Straż Miejska. Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje natomiast, czy odśnieżanie dachów odbywa się zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wytyczne dotyczące osoby odśnieżającej dach

Pracownik musi mieć aktualne szkolenie bhp w tym zakresie, a także ważne badanie lekarskie potwierdzające zdolność do takich zadań i dopuszczające do pracy na wysokości. Ponadto powinien przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym związanym z wykonaniem tej pracy. Pracodawca winien zapewnić, a pracownik stosować, właściwe środki ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem). Zanim jednak odśnieżający przystąpi do pracy, należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu, jak również narzędziami. Teren wygrodzony powinien obejmować obszar o szerokości 1/10 wysokości budynku, nie mniej jednak niż 6 metrów. W przypadku braku możliwości zagrodzenia wymaganego obszaru, należy zastosować inne środki zapewniające bezpieczeństwo osobom znajdującym się w sąsiedztwie odśnieżanego obiektu.

Osoba odpowiedzialna za odśnieżanie ma obowiązek tak zorganizować pracę, aby uchronić pracowników nie tylko przed upadkiem z dachu z powodu zbytniego zbliżenia się do jego krawędzi, ale również zabezpieczyć na wypadek, gdyby dach się załamał.

Do odśnieżania dachu na pewno nie wolno wysyłać kobiet w ciąży, którym na wysokości (chyba że w miejscach bezpiecznych, gdzie nie ma potrzeby stosować środków ochrony osobistej) w ogóle nie wolno pracować. Dotyczy to również osób, które nie ukończyły 18. roku życia i w związku z tym mają zakaz pracy na wysokości powyżej 3 m.

Państwowa Inspekcji Pracy przygotowała ulotki „Bezpieczne odśnieżanie dachów”, która jest dostępna do pobrania tutaj.

3 komentarze

  1. Do góry nie poleci…

  2. Ul.Kustronia,aktualnie odbywa się naprawa dachów i wymiana rynien na wieżowcach.Wysłali jakiegoś samobójcę.Pracuje zazwyczaj sam i bez zabezpieczeń.Układanie papy na śniegu,to niewątpliwie genialny pomysł.Z tego co wiem,to firma zewnętrzna.

  3. „Do maila ” a może e-mail

Dodaj komentarz

Z kraju