Piątek, 18 kwietnia 202518/04/2025
690 680 960
690 680 960

Od północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Należy pamiętać, że obowiązuje też w internecie

O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do godz. 21:00 w niedzielę. W tym czasie zabronione są wszelkie działania mogące nie tylko zachęcać do głosowania na daną osobę, lecz także te, które do tego zniechęcają.

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Polacy udadzą się wybierać wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast a także radnych gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Lokale będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00. W całym kraju utworzonych zostało 31 456 obwodów głosowania, w których uprawnione do głosowania osoby otrzymają trzy lub cztery karty. Na każdej można oddać głos na jedną osobę.

Kandydaci, którzy zwłaszcza w ostatnim czasie prowadzili gorącą kampanię, teraz muszą odsunąć się w cień i całkowicie unikać jakichkolwiek działań. O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do godz. 21:00 w niedzielę.

W tym czasie obowiązuje całkowity zakaz jakiejkolwiek czynnej agitacji wyborczej. Mowa tu o wszystkich działaniach, które nie tylko dotyczą publicznego nakłaniania, lecz nawet mogą zachęcać lub zniechęcać do głosowania na danego kandydata czy ugrupowanie. Co ważne, nie banery wyborcze nie mogą być nie tylko umieszczane ale nawet poprawiane czy też przenoszone.

Niekiedy zdarza się, iż reklamy kandydatów umieszczane są na różnego rodzaju pojazdach. Podczas ciszy wyborczej oklejone wizerunkami kandydatów auta czy np. autobusy nie mogą się przemieszczać. Pod złamanie ciszy wyborczej podciągane jest także niszczenie materiałów wyborczych.

Należy pamiętać, że cisza wyborcza dotyczy też internetu. Tym samym wszelkiego rodzaju wpisy związane z popieraniem itp. danego kandydata mogą zostać uznane, za jej złamanie. To samo dotyczy publikowania a nawet udostępniania w mediach społecznościowych zdjęć, treści i grafik, które mogą sugerować innym oddanie głosu lub nie na danego kandydata czy też ugrupowanie.

Naruszenie zakazu agitacji wyborczej jest traktowane jako wykroczenie a tym samym zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. złotych. Jednak za publikację sondaży kara wynosi już od 500 tys. zł do 1 mln zł.

13 komentarzy

  1. Mało casu, kruca bomba .
    Ale ci z pisu muszą mieć zaciśnięte żąłądki.

  2. Ocena: 0

    Czyli jak teraz napiszę komentarz popierający konfederację a on ukaże się rano to wszystko w porządku ; )

  3. Społeczeństwo dało wyraz swojego „zadowolenia” pewnej partii w wyborach parlamentarnych, i tu bym się zmian nastawienia nie spodziewał 😀

  4. To co tym razem Polacy Polakom zrobią złość?

  5. Ocena: 0

    Nie ważne na kogo głosujesz ważne z jakiej parti liczą głosy

  6. W takim razie powinna być wprowadzona zasada, że cały ten syf (plakaty, billboardy) powinien zniknąć z przestrzeni publicznej…

  7. Ocena: 0

    Nareszcie cisza na ulicy. „Cześć tu wcisło” jak zacięta płyta w megafonie na objazdowej lawecie na Kalinie. Można było świra dostać.

  8. Hurtownia kąsania
    Ocena: 0

    Dzień dobry
    Czyli jak dobrze rozumiem, jak wyjdę z domu i pójdę w miasto to nigdzie nie zobaczę bilbordu wyborczego ?

  9. Ocena: 0

    Ważne aby nowi wybrani nie żyli wg. zasady: ,,Jeżeli ktoś cokolwiek ukradł niezgodnie z procedurami, no to oczywiście musi oddawać – odparł wiceminister h.”

  10. bać peło

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia