Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Od północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Należy pamiętać, że obowiązuje też w internecie

O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do godz. 21:00 w niedzielę. W tym czasie zabronione są wszelkie działania mogące nie tylko zachęcać do głosowania na daną osobę, lecz także te, które do tego zniechęcają.

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Polacy udadzą się wybierać wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast a także radnych gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Lokale będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00. W całym kraju utworzonych zostało 31 456 obwodów głosowania, w których uprawnione do głosowania osoby otrzymają trzy lub cztery karty. Na każdej można oddać głos na jedną osobę.

Kandydaci, którzy zwłaszcza w ostatnim czasie prowadzili gorącą kampanię, teraz muszą odsunąć się w cień i całkowicie unikać jakichkolwiek działań. O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do godz. 21:00 w niedzielę.

W tym czasie obowiązuje całkowity zakaz jakiejkolwiek czynnej agitacji wyborczej. Mowa tu o wszystkich działaniach, które nie tylko dotyczą publicznego nakłaniania, lecz nawet mogą zachęcać lub zniechęcać do głosowania na danego kandydata czy ugrupowanie. Co ważne, nie banery wyborcze nie mogą być nie tylko umieszczane ale nawet poprawiane czy też przenoszone.

Niekiedy zdarza się, iż reklamy kandydatów umieszczane są na różnego rodzaju pojazdach. Podczas ciszy wyborczej oklejone wizerunkami kandydatów auta czy np. autobusy nie mogą się przemieszczać. Pod złamanie ciszy wyborczej podciągane jest także niszczenie materiałów wyborczych.

Należy pamiętać, że cisza wyborcza dotyczy też internetu. Tym samym wszelkiego rodzaju wpisy związane z popieraniem itp. danego kandydata mogą zostać uznane, za jej złamanie. To samo dotyczy publikowania a nawet udostępniania w mediach społecznościowych zdjęć, treści i grafik, które mogą sugerować innym oddanie głosu lub nie na danego kandydata czy też ugrupowanie.

Naruszenie zakazu agitacji wyborczej jest traktowane jako wykroczenie a tym samym zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. złotych. Jednak za publikację sondaży kara wynosi już od 500 tys. zł do 1 mln zł.

13 komentarzy

  1. Nareszcie, będzie troche ciszej. Jeszcze tylko tydzień po wyborach będzie masakra, a później i tak każdy z nich zapomni o wyborcach… oczywiście do następnych wyborów 🙂

  2. ciekawe czy rolnicy co protestują przed przejsciami granicznymi będą głosowac czy też nie?

Dodaj komentarz

Z kraju