Od 40 lat strzegą przyrody i niosą pomoc turystom. Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody znów na szlakach
16:53 09-07-2023 | Autor: redakcja
W miniony piątek miało miejsce uroczyste rozpoczęcie Akcji Patrolowej Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody. Tradycyjnie już wydarzenie zorganizowano w osadzie Dębowiec na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. W tym roku jest to już 40. akcja, w której wolontariusze będą przeprowadzać patrole o charakterze interwencyjno-informacyjnym. Z tej okazji Roztoczańska Konna otrzymała Sztandar 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, którego to nosi imię. Przekazała go Halina Błasińskia-Hoppe, córka pułkownika Błasińskiego, jednego z oficerów Pułku.
Uczestnikami akcji są głównie młodzi ludzie, których połączyła pasja do koni, przyrody i tradycji polskiej kawalerii. Stacjonują wraz z końmi w leśniczówce, skąd każdego ranka wyruszają na szlaki Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wszyscy wykonują swoją pracę społecznie poświęcając swój czas wolny na rzecz ochrony przyrody. Dzięki nim w Parku Narodowym jest o wiele czyściej, natomiast pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego notują o wiele mniej dewastacji przyrody, sprzętu oraz urządzeń które mają służyć turystom. Konne patrole stanowią również nie lada atrakcję dla turystów, z których większość jest przyjemnie zaskoczona ich widokiem.
Funkcjonująca od 1984 roku Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich wpisała się już na stałe w krajobraz Roztocza. Konne patrole dbają nie tylko o przyrodę, lecz także o bezpieczeństwo przemierzających szlaki turystów. Kontynuując tradycje polskiej kawalerii, biorą też udział w licznych uroczystościach patriotycznych.
Co ważne, jest to jedyna tego typu straż konna w naszym kraju, która jest oparta na zasadzie wolontariatu, oraz działającą na tak szeroką skalę i skupiającą w swoich szeregach tak wielu strażników. Powstała ona z inicjatywy członków lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Od samego początku strażnicy ściśle współpracują z dyrekcją Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pozostaną na szlakach do końca września.
(fot. W. Zaśko/RPN)
Komentarze wyłączone