Od 1 kwietnia więcej środków z NFZ dla placówek medycznych
08:22 29-03-2022

Wyższe przychody pozwolą m.in. na złagodzenie skutków inflacji, w tym wzrostu kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Poziom wzrostu wartości umów szpitalnych wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
– Na tę wiadomość czekali dyrektorzy szpitali, szczególnie powiatowych. Konsekwentnie realizujemy plan wzrostu finansowania szpitali, wprowadzony jeszcze w ubiegłym roku. Co więcej, od stycznia 2022 roku podnieśliśmy cenę punktu w umowach szpitalnych, a teraz, widząc rosnące koszty szpitali, wprowadzamy kolejną podwyżkę – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wyższe przychody nie pomniejszą wyodrębnionej puli środków na wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego w szpitalach.
Podwyżki w wielu zakresach
Wyższe finansowanie otrzymają również poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej i gabinety Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, ale nie tylko. Dodatkowe środki trafią też m.in. do placówek zajmujących się opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień, rehabilitacją leczniczą oraz opieką paliatywną i hospicyjną.
– Uważnie wsłuchujemy się w głosy płynące z różnych środowisk. Jesteśmy świadomi wyższych kosztów funkcjonowania placówek medycznych. W odpowiedzi, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, przygotowaliśmy propozycję wzrostu przychodów placówek medycznych. Podeszliśmy do tego szeroko, uwzględniając podwyżkę w wielu różnych zakresach świadczeń, od POZ, przez AOS i szpitale, po hospicja – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pierwsze efekty wzrostu finansowania już w maju
Przychody placówek medycznych wzrosną już w maju 2022 roku, po rozliczeniu się z NFZ za świadczenia wykonane w kwietniu.
AOTMiT: Podwyżka o 4,5%
Poziom wzrostu finansowania placówek medycznych obliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Według szacunków AOTMiT zwiększenie stawek powinno wynieść 4,5%. Do wyliczeń agencja wzięła pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach funkcjonowania podmiotów leczniczych. Analiza agencji opierała się na danych przekazanych przez same placówki medyczne.
(fot. pixabay.com, źródło NFZ)
Większość z tej kasy pewnie trafi na wypłaty dla lekarzy bo to przecież jedna z najbiedniejszych grup społecznych. Inflacja rośnie a covid się kończy…
Nie martw się lekarze masowo składają wymówienia i to całkiem z innego powodu.
i co z tego! nadal na lekarza specjaliste trzeba będzie czekać pół roku, na operacje 2 lata, na rezonans 6 miesięcy, na, na sor 24 h itp itd … chory system chora służba zdrowia! a płacimy na ogromne składki ! .. no ale dla nie których to wszystko jest za DARMO i na cito!.. wiadomo o kogo chodzi :/ skandal żeby Polak był we własnym kraju obywatelem 2 kategorii 🙁
Nie przesadzaj, na rezonans max. miesiąc się czeka na NFZ , na specjalistę też…
Do xxx podaj proszę gdzie?
Spokojnie… ci lekarze specjaliści co wyjechali na zmywaki do Anglii, będą wracać jak tylko dowiedzą się, że więcej do garści dostaną
też mi pocieszenie ! masz złamaną ręka … a czekaj sobie miesiąc na wizytę!;]
Na NFZ przyjmują za miesiąc A ten sam lekarz prywatnie od ręki banda pazernych hien.
Wyzyta u diabetologa za 3 miesiące. A cukier 125 przy diecie . To o czym mowa?