Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ochotnicza Straż Pożarna w Bełżycach ma już 110 lat (zdjęcia)

Za nami obchody 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach, najstarszej i jednej z najprężniej działającej jednostki na terenie Gminy Bełżyce, które odbyły się 17 września. Podczas uroczystości wręczono medale, odznaczenia oraz podziękowania osobom wspierającym działalność OSP oraz odlano medal pamiątkowy. Dla mieszkańców został zorganizowany Bełżycki Festyn „Strażakiem Być”, podczas którego odbył się konkurs rodzinny z nagrodami i koncert z pieśniami strażackimi.

Bogata historia OSP Bełżyce

OSP w Bełżycach jest najstarszą i jedną z najprężniej działających jednostek na terenie Gminy Bełżyce. Impulsem do powstania tutejszej OSP był wielki pożar, który w 1913 roku rozprzestrzenił się na dużą część miasta.

– OSP Bełżyce jest członkiem założycielem Związku Floriańskiego, powstałego w 1916 roku w Królestwie Polskim jednoczącego ruch strażacki w skali całego kraju. Ma niezbędne wyposażenie do ratowania życia i mienia, posiada Młodzieżową Drużynę Pożarniczą dziewcząt i chłopców. Zajmuje się również ochroną dziedzictwa kulturowego poprzez prowadzenie jedynej w powiecie lubelskim „Izby Pożarnictwa”, już dziś posiadającej około 300 eksponatów, w tym wiele unikalnych przedmiotów i dokumentów – mówi Andrzej Sulenta, Prezes OSP Bełżyce.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bełżycach ma już 110 lat (zdjęcia)

fot. Marcin Starkowski

Obchody towarzyszące jubileuszowi

W niedzielę 17 września 2023 r. OSP w Bełżycach świętowała 110-lecie swojej działalności. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła, gdzie odprawiona została msza święta w intencji strażaków przez księdza kanonika Janusza Zania strażaków bryg. Mirosława Ładniaka. Po nabożeństwie strażacy, poczty sztandarowe i goście, przy akompaniamencie orkiestry dętej z OSP Niedrzwicy Kościelnej, przemaszerowali na oficjalną część uroczystości do Parku Miejskiego.

Wśród gości byli: poseł na Sejm RP Jan Kanthak, dyrektor generalny Lubelskiego urzędu wojewódzkiego Agata Grula reprezentująca wojewodę lubelskiego Lecha Sprawka, Magdalena Filipek-Sobczak reprezentująca marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Mirosław Bury, zastępca komendanta miejskiego PSP w Lublinie mł. bryg. Rafał Goliszek, komendant miejski państwowej straży pożarnej w Lublinie Marek Fiutka, prezes zarządu oddziału wojewódzkiego związku ochotniczych straży pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie dh. Marian Starownik, a także przedstawiciele samorządu gminy Bełżyce na czele z Burmistrzem Ireneuszem Łucką oraz radni Rady Miejskiej.

Z okazji jubileuszu 110-lecia działalności OSP w Bełżycach odlany został medal okolicznościowy. W trakcie uroczystości Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski wręczył Prezesowi OSP Andrzejowi Sulencie akt włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bełżycach ma już 110 lat (zdjęcia)

fot. Marcin Starkowski

Bełżycki Festyn Strażacki

W ramach obchodów 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach na placu OSP i PSP przy ul. ks. bp. Tomasza Wilczyńskiego został zorganizowany piknik rodzinny pod nazwą „Bełżycki Festyn Strażacki – Strażakiem Być”. Na mieszkańców Bełżyc oraz gości z okolicznych miast i wsi czekała strefa zabaw i konkurs rodzinny. Festyn umilił koncert zespołu „Jarzębinki”, wykonującego m.in. stare pieśni strażackie, oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z OSP Niedrzwicy Kościelnej.

– Festyn spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Bełżyc oraz okolicznych miast i wsi. W ubiegłą niedzielę plac przy OSP i PSP Bełżyce był wypełniony po brzegi. Uczestnicy chętnie brali udział w konkursie rodzinnym, wyjątkowa atmosfera towarzyszyła także koncertowi. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Izba Pożarnictwa. Już dziś posiada bogate zbiory eksponatów, a wciąż jest rozbudowana przez zarząd OSP i miejscowych pasjonatów – mówi Ireneusz Łucka, Burmistrz Bełżyc.

– To wyjątkowe miejsce na mapie powiatu lubelskiego – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Już dziś Izba posiada ok. 300 eksponatów, w tym wiele unikalnych przedmiotów i dokumentów o charakterze archiwalnym. Najbardziej interesującą część ekspozycji stanowią: rekwizytowe wozy konne wyposażone w sprzęt gaśniczy i pomocniczy, odrestaurowane sikawki ręczne, motopompy różnych typów i wielkości (w tym jedna z 1849 r.), hełmy z różnych okresów, toporki paradne, mundury i pasy strażackie czy sprzęt alarmowy służący do powiadamiania ludności o pożarze. W Izbie prezentowana jest też oryginalna rzeźba króla Władysława Jagiełły z 1917 r., wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego – dodaje Andrzej Sulenta.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bełżycach ma już 110 lat (zdjęcia)

fot. Marcin Starkowski

Medale i odznaczenia dla osób wspierających działalność OSP

110-lecie OSP w Bełżycach było również okazją do wręczenia medali i odznaczeń różnego stopnia oraz podziękowań osobom wspierającym działalność OSP.

Za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa województwa lubelskiego, Złotą Odznaką Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego odznaczona została OSP w Bełżycach oraz druh Stanisław Sulenta, Srebrną Edward Wójtowicz, a Brązową Andrzej Walczak. Odznakę Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał prezes miejscowej OSP Andrzej Sulenta. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczono Józefa Wójtowicza i Wincentego Winiarskiego. Ponadto złoty medal „Za zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali druhowie Władysław Chmielewski i Tomasz Chmielewski, a srebrne medale nadano Klaudii Majewskiej, Ilonie Wójtowicz, a także burmistrzowi Bełżyc Ireneuszowi Łucce. Brązowy medal otrzymali Łukasz Brewczak, Mateusz Cieślicki, Patryk Goliszek, Mateusz Gołoś, Rafał Topyła i Jolanta Żydek. Odznakami „Strażak Wzorowy” wyróżniono 13 członków OSP. Odznaki „ Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” nadano dziewczynom i chłopcom z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wieloletni członkowie straży w Bełżycach otrzymali odznaki „Za wysługę lat”. Odznaczenia państwowe – Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Prezes OSP Andrzej Sulenta.

Wręczenia medali i odznak dokonał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w asyście Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zwiedzanie Izby Pożarnictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach jest możliwe dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerem: 609 950 939.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bełżycach ma już 110 lat (zdjęcia)

fot. Marcin Starkowski

3 komentarze

  1. 16 września 110 lat istnienia obchodziła ochotnicza Straż Pożarna w Kocku.

  2. Gratulacje tak zorganizowanej ekipy ?Rodzicie muszą być szczęśliwi, że jego dzieci są pod opieką Rafała ?

  3. Brawo Strażacy zawsze miałem do was wiele szacunku i do ratowników medycznych
    . Te zawody to chyba jedyne odzwierciedlenie szczerości i jasnosci duszy, prawdziwego powołania, bo w tych popi……..h czasach i ludziach przy tej nienawiści do siebie i śmiesznie niskich uwłaczających celujący w godność człowieka zarobkach, że są tacy ludzie którzy ryzykują swoim życiem niosąc pomoc obcym ludziom. Powinniście chopy być noszeni na rękach i zarabiać ciężkie pieniądze, chociaż wiem, że nie robicie tego dla kasy. Szacun zdrowia i wszystkiego naj

Dodaj komentarz

Z kraju