Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Obłoki srebrzyste, świecące nocą chmury. Czym są?

W miniony weekend w okolicach Lublina nasz Czytelnik sfotografował na niebie obłoki srebrzyste. Są to chmury najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Co więcej znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste (NLC – Noctilucent cloud) to polarne chmury mezosferyczne, są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia. Badania sugerują, że obłoki złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu

Badania sugerują, że obłoki złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu. Nie jest pewne, w jaki sposób para wodna pojawia się w tak wysokich częściach atmosfery. Rozważane wyjaśnienia wskazują m.in. na upadki meteorów; zaobserwowano również powstawanie takich obłoków po startach rakiet i wahadłowców kosmicznych, ponieważ gazy wylotowe silników używanych w czasie przelotu na tej wysokości składają się w zdecydowanej części z pary wodnej.

Charakterystyczną cechą obłoków srebrzystych NLC jest ich jasność i świetlistość. Gdy słońce znajduje się poniżej horyzontu, promienie słoneczne oświetlają górne warstwy atmosfery, odbijając się od kryształków lodu obecnych w obłokach. To powoduje, że obłoki NLC świecą i są widoczne na niebie, nawet w ciemnościach. Obłoki srebrzyste mają różne kształty i struktury. Często występują w postaci pasów, wirów lub fal, które nadają im niezwykły wygląd na niebie. Ich struktura może ulegać zmianom w ciągu kilku minut, co czyni je jeszcze bardziej niezwykłymi do obserwacji.

W ostatnich latach zainteresowanie NLC wzrosło, a badacze starają się zrozumieć przyczyny ich powstawania, roli w zmianach klimatycznych oraz wpływu na atmosferę i środowisko. Odkrył je Witold Ceraski, rosyjski astronom polskiego pochodzenia, 13 czerwca 1885 roku.

Obłoki srebrzyste, świecące nocą chmury. Czym są?

(fot. nadesłane Jakub)

4 komentarze

  1. Chylę czoła przed autorem tekstu powyżej, bo napocił się bidulek strasznie

    • Mógł się bardzie przyłożyć, to jednak strasznie dużo czytania jest. Proszę dwa trzy najważniejsze zdania pogrubioną czcionką, żebym nie musiał znowu brać proszka z krzyżykiem…

      • Proszki z krzyżykiem są ponoć niebezpieczne dla zdrowia i życia. Skonsultuj się z lekarzem, albo z farmaceutą.
        Chociaż trafić na takiego który był na wszystkich zajęciach, trudno.
        Wszyscy lepsi wyjechali „za chlebem” na zmywaki do Anglii, a samych orłów Uczelnie Medyczne nie wypuszczają. Niestety. 😆

  2. jakaś dziwna ta poezja w dziesiejszych czasach fiu fiu

Dodaj komentarz