Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oblodzenie i przymrozki, mgła marznąca oraz śnieg w regionie. Potem czeka nas silne ocieplenie do 16 stopni

Przed nami kolejna noc z ujemną temperaturą powietrza. W nocy i nad ranem może występować oblodzenie na mokrych nawierzchniach dróg i chodnikach w regionie. Zachowajmy więc ostrożność na drogach.

Dziś pogoda w kraju jest częściowo kształtowana przez słabnący układ niżowy w naszej części Europy, sprowadzający całkowite zachmurzenie z opadami deszczu, mieszane, a w nocy i nad ranem oraz w ciągu dnia miejscami również konwekcyjne śniegu. Ponadto w zachodniej części kraju na pogodę wpływa ośrodek wyżowy, który przekształci się w klin wyżowy, jaki przyniósł przejściowe rozpogodzenia i nieco wyższą temperaturę w ciągu dnia. Napływ arktycznych mas powietrza doprowadził do spadku temperatury poniżej 0°C i przymrozków nocą i nad ranem na znacznym obszarze Polski.

Dziś występowało na ogół zachmurzenie na ogół duże i całkowite z niewielkimi przejaśnieniami. Okresami zdarzały się opady deszczu, mieszane i śniegu. Występowały także opady krupy śnieżnej. W najcieplejszym momencie dnia zanotowano od 2°C do 3°C w regionie. Wiatr był słaby i umiarkowany, okresami zmienny, lecz w wyraźną przewagą kierunków północnych. Potęgował odczucie chłodu.

Noc ze słabymi opadami śniegu i przymrozkiem

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie jeszcze słabe opady śniegu. Lokalnie rozwinie mgła ograniczająca widzialność do 200-300 m, gdzieniegdzie marznąca. W najchłodniejszej części temperatura minimalna od -3°C do -1°C. Przy gruncie lokalnie spadek w okolice -5°C. Dlatego na drogach i chodnikach miejscami ślisko, możliwe oblodzenie miejscowe ciągów komunikacyjnych! Wiatr słaby, z kierunków północnych. Jakość powietrza może być nie najlepsza z uwagi na małą prędkość wiatru, rozwój przyziemnych warstw inwersyjnych i trwający sezon grzewczy.

We wtorek chłodny strumień powietrza w regionie

We wtorek pogoda w kraju będzie kształtowana przez klin wyżowy związany z układem wyżowy znad obszaru Federacji Rosyjskiej. Do Polski będzie jeszcze docierać dosyć chłodny strumień powietrza arktycznego, ze stopniowym ociepleniem postępującym od regionów zachodnich, gdzie zacznie zaznaczać się cieplejsza masa polarnomorska. Dlatego w środowisku zróżnicowanego rozkładu zawartości wilgoci w dolnych partiach atmosfery sprowadzi zmienne, w tym umiarkowane oraz duże, podinwersyjne zachmurzenie, gdzieniegdzie z niewielkimi, punktowymi opadami mieszanymi.

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie duże z lokalnymi przejaśnieniami. Prognozowane słabe opady deszczu i mieszane. Gdzieniegdzie początkowo rozpraszająca się mgła marznąca ograniczająca widzialność poziomą do 200-300 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 4°C do 6°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty, na ogół północny, północno-zachodni.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie przeważnie duże. Lokalnie słabe przelotne opady deszczu i mieszane. Punktowo możliwa mgła ograniczająca widzialność poziomą do 200-400 m, może być marznąca miejscami. Temperatura minimalna od -2°C na zachodzie do 2°C na wschodzie. Wiatr będzie słaby, północny i północno-zachodni. Normy pyłów zawieszonych mogą być przekroczone wielokrotnie, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie.

O środy ocieplenie

Od środy wyraźne ocieplenie. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 9°C. Wiatr będzie słaby, okresami zmienny.

Jeszcze cieplejsza zapowiada się druga część mijającego tygodnia, gdy to temperatura wzrośnie maksymalnie do nawet 12-16°C, mogą występować okresami opady deszczu. Zima termiczna nie powróci już w tym miesiącu, ale akcenty z przymrozkami nocami i o porankach mogą mieć miejsce w woj. lubelskim do końca marca i okresami przez cały kwiecień, przeciągając się nawet na maj.

Pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny jest na dobrej drodze, aby zapisać się jako ciepły w regionie. Średnia dobowa temperatura powietrza powróci w kolejnych dniach do wartości charakterystycznych dla termicznej wiosny, pozwalając na rozwój coraz wyraźniej wegetacji roślin, ale późne przymrozki mogą wyrządzać szkody na polach, sadach i ogrodach, gdyż w tym roku wegetacja rozpoczęła się w drugiej połowie lutego za sprawą bardzo wysokich temperatur i rzadkich przymrozków.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów w kraju

Dodaj komentarz

Z kraju