690 680 960

Nowy poziom kształcenia w Zespole Szkół Samochodowych w Lublinie (zdjęcia)

W lubelskiej szkole samochodowej powstała nowoczesna stacja diagnostyczna dla uczniów. Koszt inwestycji to ponad 5,5 mln złotych.

W Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie powstała nowoczesna stacja diagnostyczna dla uczniów. Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 5,8 mln złotych, z czego wsparcie w postaci środków europejskich to blisko 3 mln złotych.

Stacja to dwukondygnacyjny budynek o kubaturze ponad 4 tys. m³ i powierzchni użytkowej 767 m². We wnętrzu znajdują się stanowiska naprawcze, stanowisko diagnostyczne, pracownie, zaplecze dydaktyczne oraz administracyjne. Infrastruktura została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przyszłości uczniowie będą zdawali sesje egzaminacyjne na terenie stacji diagnostycznej.

W skład wyposażenia stanowiska diagnostycznego wchodzą m.in. urządzenia rolkowe, opóźnieniomierz do kontroli hamulców, płyta zbieżności, urządzenie do pomiaru geometrii podwozia, tester amortyzatorów, analizator spalin i dymomierz oraz wiele innych profesjonalnych urządzeń. Ponadto stanowiska naprawcze zastały wyposażone w podposadzkowe hydrauliczne podnośniki oraz zestawy wszystkich potrzebnych narzędzi o komputerów diagnostycznych.

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk podkreślił, iż nowy budynek pozwoli na kształcenie uczniów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych a wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu w trakcie nauki znacząco zwiększy ich szanse na rynku pracy.

W roku szkolnym 2020/2021 w ZSS budowy, obsługi i naprawy pojazdów oraz elektrotechniki i elektroniki samochodowej uczy się łącznie 612 uczniów. W skład szkoły wchodzi Technikum Samochodowe (421 uczniów), Branżowa Szkoła Samochodowa I stopnia (124 uczniów). Od tego roku powołana została także Branżowa Szkoła Samochodowa II stopnia.

Dodatkowo w ramach zajęć szkolnych uczniowie korzystają z bezpłatnego szkolenia przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

(fot. UM Lublin)

14 komentarzy

 1. Młodzi zdobędą fach i wyjadą z tego kołchozu jak im januszex zaproponuje ofertę pracy…

 2. Cały system kształcenia zawodowego w Polsce po 2007 roku – Jest do D…..y.
  Szkoły zawodowe uczą tylko „lekkiej”teorii – z całkowitym brakiem praktyki.
  Jak to jest gdy mechanik samochodowy w trakcie nauczania – nie naprawiał sam żadnego pojazdu, nie miał praktyki.
  Przy szkołach zawodowych muszą być warsztaty i zakłady naprawcze świadczące usługi dla ludności.
  Dodatkowo Państwo Polskie – winno łożyć dużą kasę na szkoły (sprzęt i pensje nauczycieli) – to co robi się teraz – to OSZUSTWO.

 3. Kiedy mogę przyjechać na regulację zaworów? Nic strasznego – na śrubki i nakrętki. Dacie radę? 🙂

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej