Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nieszczelna butla z gazem przyczyną interwencji strażaków

Wczoraj po południu w jednym z budynków mieszkalnych w Werbkowicach interweniowali strażacy. Przyczyną ich interwencji była nieszczelna butla z gazem.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 14.00 w Werbkowicach. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie, z którego wynikało, że w bloku mieszkalnym wyczuwalna jest woń gazu.

Na miejscu interweniowali strażacy z  JRG Hrubieszów oraz OSP KSRG Werbkowice. Na miejscu okazało się, że przyczyną unoszącego się zapachu gazu była nieszczelność butli. Strażacy zabezpieczyli ją i zakończyli działania na miejscu.

Jak bezpiecznie używać butli z gazem

Butle z gazem zawierają gaz płynny pod ciśnieniem kilku atmosfer, który w temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu atmosferycznym przyjmuje postać pary. Ciśnienie butli z gazem rośnie wraz z temperaturą otoczenia. W pomieszczeniu, w którym jest powyżej 35 stopni Celsjusza, butla jest dużym zagrożeniem. Jeśli używasz jej na zewnątrz, osłoń ją przed słońcem. W przegrzanej butli ciśnienie przekracza dopuszczalne i może ją rozerwać.

Butla musi stać stabilnie w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od otwartych źródeł ognia, ciepła lub urządzeń elektrycznych. Bezpieczna odległość to minimum 1,5 m. Nigdy nie trzymaj butli w pomieszczeniach, w których poziom podłogi jest poniżej poziomu gruntu. W razie wycieku gaz, który jest cięższy od powietrza, zgromadzi się nisko i nie wypłynie na zewnątrz, co jest niebezpieczne. Nie przechowuj w jednym pomieszczeniu butli i materiałów łatwopalnych. Instalacje na płynny gaz mogą być tylko w niskich budynkach, maksymalnie do 4 pięter.

Szczelność i napełnianie butli

Jeśli nie masz pewności, że połączenie butli z kuchenką lub grzejnikiem jest szczelne, nigdy nie sprawdzaj go płomieniem. Użyj wody z mydłem lub płynem do naczyń. Spryskaj nią miejsca połączenia. Jeśli powstanie na nich piana to znaczy, że butla jest nieszczelna. Na rynku są też specjalne, niedrogie pianki do sprawdzania szczelności. Butle napełnia się w 85 proc. Zawsze korzystaj z profesjonalnych punktów. Napełnianie butli na stacjach LPG jest nielegalne i bardzo niebezpieczne.

Co zrobić, gdy z butli uwalnia się gaz?

  • Otwórz okna.
  • Nie włączaj żadnych urządzeń elektrycznych.
  • Nie używaj otwartego ognia, świeczek, zapałek, lamp naftowych i zgaś natychmiast wszystkie jego źródła.
  • Jak najszybciej zamknij zawór butli najmocniej jak to możliwe.
  • Odłącz butlę od instalacji. Wynieś ją z budynku i starannie przewietrz całe mieszkanie.
  • Do pozostawionej na zewnątrz butli wezwij jak najszybciej serwis dostawcy gazu, który jest jej właścicielem, lub osobę, która ma uprawnienia do naprawy urządzeń gazowych.
  • W razie dużego wycieku gazu lub pożaru, w pierwszej kolejności wyprowadź z domu mieszkańców. Natychmiast wezwij straż pożarną! Nie wracaj do budynku, stosuj się do wskazówek dyspozytora straży.

8 komentarzy

  1. Jak sobie wyobrażam jak jedną butlę obwąchuje, obmacuje i dokręca, albo nie daj Boże, wymienia jedną gumową uszczelkę wielkości 20 groszówki, 8-10 niewątpliwie dzielnych druhów.
    Od zaraz mam wesołe święta.

  2. Jak sobie wyobrażam jak jedną butlę, obmacuje i dokręca, albo nie daj Boże, wymienia przy niej jedną gumową uszczelkę wielkości 20 groszówki, 8-10 niewątpliwie dzielnych strażaków ( z uprawnieniami do tych czynności).
    Od zaraz mam wesołe święta.

  3. Biedni strażacy nie mają radiotelefonów, dlatego na wszelki wypadek jadą w kilka wozów.
    Może jakaś akcja typu: „pomóż ich dysponentom nauczyć się myśleć”.

  4. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    O włos mieliby wesołe święta

  5. Brawo, brawo strażacy i kupą mości panowie.
    Mówią, że w licznym towarzystwie wisieć przyjemniej.

  6. Głąby jesteście i tyle . Teraz błaha sprawa ,bo do ulatniającego się gazu z butli najechało się tyłu fajermanów. Najlepiej jakby pojechał jeden strażak z OSP najlepiej rowerem . Jakby doszło do zapłonu tego gazu, do pożaru i byłyby osoby ranne to byście kłapali koparami „czego tak mało straży ?” ” Gdzie one so te strażaki jak ich czeba?”
    Jak wiesz lepiej jeden z drugim to idź na dyspozytora i dysponuj ŚiŚ wg uznania

    • Jak wiesz lepiej jeden z drugim to idź na dyspozytora i dysponuj ŚiŚ wg uznania – powiadasz.
      Aż taki głupi to ja nie jestem, upomniałbym się o zakup radiotelefonów i szkolenia w posługiwaniu.

    • A miałby plamę na honorze jakby tak rowerem, albo hulajnogą ?
      Uszczelki są małe, a i klucz do butli mieści się w kieszeni. No chyba, że uprawienia do posługiwania się tym sprzętem ma oprawione w ramkę – wtedy mus samochodem bojowym wielkości małej stodoły.

Dodaj komentarz

Z kraju