Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne zjawiska pogodowe na zdjęciach i wideo Czytelników. Zobacz zalążki trąb powietrznych nad regionem (wideo, zdjęcia)

W czwartek po południu nad regionem pojawiły się zalążki trąb powietrznych. Zdjęcia i wideo lejków kondensacyjnych otrzymaliśmy od Czytelników, którzy zaobserwowali te zjawiska w powiecie krasnostawskim, biłgorajskim i zamojskim.

Z kilku miejsc w regionie otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania zalążków trąb powietrznych w postaci lejków kondensacyjnych. Materiały pochodzą z terenu powiatu zamojskiego, biłgorajskiego i krasnostawskiego. Widać na nich tworzący się pod chmurami lej, rozciągający się w kierunku ziemi. Zjawiska te zostały zarejestrowane przed godziną 17.

Nagrania i zdjęcia zostały wykonane w rejonie miejscowości Krasne, Tworyczów, Chłaniów, pod Zamościem i w rejonie Turobina. Zjawisko trwało kilka minut.

 

 

 

Komentarz odnośnie zalążków trąb powietrznych w województwie lubelskim

Dzisiaj nad Polską mamy ponownie burzowy dzień. W wielu miejscach województwa lubelskiego występują burze. W ciągu ostatnich 120 minut grzmiało m.in w rejonie Janowa Lubelskiego, Krasnegostawu i Białej Podlaskiej.

Do końca dzisiejszego dnia utrzymają się burze, lokalnie grzmieć może jeszcze w porze nocnej. Dzisiaj warunki w troposferze sprzyjają tworzeniu się na ogół pojedynczych komórek burzowych, bądź słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych. Podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu w wysokości od 5 mm do 25 mm, punktowo więcej. Dodatkowo z najsilniejszych komórek burzowych pada grad.

Ponownie jak w ostatnich dniach na obszarze Polski, tak też dziś we wschodniej połowie kraju występują korzystne warunki do pojawiania się lejków kondensacyjnych, czyli zalążków trąb powietrznych. Spowodowane jest to zaleganiem bardzo wilgotnego powietrza w całym pionowym profilu troposfery, ale kluczowa jest wysoka względna wilgotność w planetarnej warstwie granicznej. Dodatkowo występuje bardzo niski poziom kondensacji. W wilgotnych warstwach dolnej troposfery wraz z silniejszym przyspieszaniem prądów wstępujących tworzą się leje kondensacyjne. Nie można ich jednak nazwać trąbami powietrznymi, ponieważ nie dotykają powierzchni gruntu.

Taka sytuacja pogodowa z możliwymi kolejnymi, lokalnymi lejkami kondensacyjnymi pod podstawami chmur Cumulonimbus, w województwie lubelskim utrzyma się do końca dzisiejszego dnia. Obserwujcie uważnie niebo i śledźcie dane radarowe i detektory wyładowań poniżej. Nie można wykluczyć przypadku trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem w chmurze burzowej. Jeśli nawet powstanie, to powinna być krótkotrwała i niezbyt silna.

Radar opadów

Niebezpieczne zjawiska pogodowe na zdjęciach i wideo Czytelników. Zobacz zalążki trąb powietrznych nad regionem (wideo, zdjęcia)

Niebezpieczne zjawiska pogodowe na zdjęciach i wideo Czytelników. Zobacz zalążki trąb powietrznych nad regionem (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo nadesłane Mateusz, Paweł, Emil, Przemek, Paweł – dziękujemy!)

2 komentarze

  1. TORNADO OKOLICE ABRAMOWA!!!

  2. A ja się pytam .Dlaczego Polska jako gospodarz nie gra pierwszego meczu.

Z kraju