690 680 960

Niebezpieczne opady marznące możliwe w woj. lubelskim. Potem może spaść śnieg

Podczas nadchodzącej nocy Polska będzie pod wpływem układu niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad państwami bałtyckimi. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny. Prognozowane są marznące opady deszczu.

Noc z czwartku na piątek w północnej, zachodniej, centralnej oraz wschodniej części kraju będzie z dominacją zachmurzenia warstwowego stratus. W drugiej części nocy nad region od północnego-zachodu zaczną nasuwać się chmury mało aktywnego frontu chłodnego. Zachmurzenie w całym regionie wzrośnie wtedy do dużego i całkowitego. Wąska i słaba strefa opadów przemieści się nad regionem w drugiej części nocy. Najpóźniej dotrze nad południową część regionu.

Na termometrach zobaczymy od 3°C na północy regionu do -3°C na pozostałym obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobnie w drugiej części nocy i nad ranem wystąpią w regionie opady marznącego deszczu i mżawki. Niewykluczone jest wystąpienie zjawiska gołoledzi.

Lokalnie deszcz marznący spaść może w powiatach takich jak: puławski, lubartowski, parczewski, włodawski, łęczyński, lubelski, świdnicki i chełmski. Groźne opady nie ominą również powiatów położonych na południu woj. lubelskiego. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska marznącego deszczu jest w powiatach: opolskim, kraśnickim, krasnostawskim, janowskim, biłgorajskim, zamojskim, tomaszowskim i hrubieszowskim.

Najdłużej opady marznące występować mogą na południu regionu. Utrzymać mogą się w pierwszej części piątkowego dnia i stwarzać duże zagrożenie dla kierowców i pieszych. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów marznących wynosi 85%.

Wiele wskazuje, że to nie koniec dynamicznej pogody w najbliższych dniach. W weekend znajdziemy się w chłodnej masie powietrza z północnego-wschodu. Modele sygnalizują, że pierwszy raz w tym roku może utworzyć się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna w Polsce wschodniej. Śnieg padać ma w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę oraz w ostatni dzień weekendu w woj. lubelskim. Czeka nas chłodny przełom miesięcy, ale na wielotygodniowe mrozy i opady śniegu nie zanosi się. W piątek podamy więcej informacji.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

  1. Za PO tak nie było

  2. Dobrze, że w rowerze mam uniwersalne ogumienie. Nie muszę zmieniać na zimę. Wystarczy tylko wlać niebieski płyn do spryskiwaczy i nic tylko latać.

  3. DW835 stoi. Tak ciężko bylo ZDW przeczytać arrykuł na portalu?

Kursy walut

  • USD 3.985zł -0.15%
  • GBP 5.0509zł -0.09%
  • EUR 4.3337zł -0.36%
  • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas