Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie wybieraj się do lasu po gałęzie do celów dekoracyjnych. Spotkanie z patrolem Straży Leśnej może być kosztowne

W okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych strażnicy leśnicy w całej Polsce będą przeciwdziałali nielegalnemu pozyskiwaniu gałęzi drzew iglastych. Osoby przyłapane na nielegalnym pozyskiwaniu gałęzi mogą zapłacić karę w wysokości nawet kilku tys. złotych.

Jak co roku, ostatnie dni października to czas wzmożonych przygotowań do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W tym okresie znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na materiał, z którego wykonywane są różnego rodzaju wieńce i ozdoby umieszczane na grobach zmarłych. Niestety, wraz z nim wzrasta także ilość kradzieży i dewastacji gałęzi drzew iglastych oraz innej roślinności wykorzystywanej do celów dekoracyjnych.

Odpowiedzią na to zjawisko jest Akcja „STROISZ”, która w tym roku potrwa w Lasach Państwowych do 3 listopada. W podejmowane działania włączą się również strażnicy leśni z terenu lubelskiej dyrekcji LP. W wybranych nadleśnictwach, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia kradzieży jest zwiększone, zostaną przeprowadzone wzmożone patrole Straży Leśnej.

– Niestety, w dalszym ciągu zdarzają się amatorzy kradzieży stroiszu, wyrządzający znaczące szkody w naszych drzewostanach. Pozyskują oni nielegalnie hurtowe ilości gałęzi drzew iglastych, które następnie trafiają do sprzedaży. Za taki czyn może grozić kara w wysokości nawet kilku tysięcy złotych – przestrzega Inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie, Marek Dziaduszyński.

Nie wybieraj się do lasu po gałęzie do celów dekoracyjnych. Spotkanie z patrolem Straży Leśnej może być kosztowne

(fot. pixabay.com, LP, źródło LP)

9 komentarzy

 1. Ja mam swojego iglaka i co roku go podcinam. Teraz po gałązki już z drabiny muszę sięgać. Do lasu chodzę oglądać jak leśnicy tną całe hektary drzew w ramach gospodarki leśnej. Bo money,money panowie.

 2. cała prawda całą dobę WSI24

  przecież to są nasze lasy dlaczego nie można sobie kilka gałązek przynieść
  tylko władza może wycinać lasy ?

  • A dlaczego podczas plandemi mamy chodzić w maseczkach a politycy już nie ?

  • Cieee chorobaaaa !!!

   „cała prawda całą dobę WSI24”, jest tak, że podobnież „nasze” było za czasów jedynie słusznej partii, a teraz nie dość, że wszystko jest „święte” to i ma swojego właściciela.
   A przywłaszczanie sobie cudzej własności, to zdaje się, że nazywa się kradzieżą, co wg. któregoś tam paragrafu Świętego Dekalogu jest grzechem.

  • Twój blokersie to będzie jak sobie kupisz czyli nigdy ha ha ha .

 3. Nie muszę nielegalnie pozyskiwać gałęzi… ponad 50 lat „nazad”, na swojej prywatnej działce posadziłem se kilka jodeł kanadyjskich i kilka srebrzystych świerków, jak mi (albo moim sąsiadom) potrzeba kilka gałązek to bez szkody dla drzew (pielęgnacyjnie) ucinam stosowną ilość, ku swojemu i sąsiadów zadowoleniu i bez łaski leśników.

 4. państwo rżnie na potęgę lasy,to jest ok