Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie tak dawno obserwowaliśmy kwitnące pola rzepakowe, a teraz możemy podziwiać soczystą zieleń (wideo)

Mało kto uświadamia sobie, że żyjemy w ciekawym miejscu na Ziemi. Duża zmienność warunków pogodowych sprawia, że nasz krajobraz zmienia się co 2-3 tygodnie. Obecnie region skąpany jest w soczystej zieleni. Możną ją podziwiać na nagraniu z drona.

Nie tak dawno obserwowaliśmy kwitnące pola rzepakowe, a teraz możemy podziwiać soczystą zieleń pól i lasów na terenie lubelskich parków krajobrazowych. Jednym z nich jest Skierbieszowski Park Krajobrazowy. Zapraszamy nad zielone pola doliny Wolicy na Wyżynie Lubelskiej (Działy Grabowieckie).

Działy Grabowieckie

Działy Grabowieckie to mezoregion, gdzie występuje największa liczba lasów nadleśnictwa Krasnystaw. To teren z głębokimi jarami i dolinami. Główne rzeki to dopływy Wieprza-Wolica i Wojsławka. Na Działach położony jest Skierbieszowski Park Krajobrazowy.

Teren Parku leży na terenie powiatów zamojskiego i krasnostawskiego. Park jest położony na terenie gmin: Izbica, Kraśniczyn, Krasnystaw, Grabowiec, Miączyn, Sitno, Stary Zamość i Skierbieszów. Powierzchnia Parku wynosi 35 363,51 ha, a jego otuliny – 12 625,30 ha. Park wchodzi w skład Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Na obszarze Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowane są grunty Nadleśnictwa Strzelce (85,73 ha) oraz Krasnystaw (5946,21 ha). Celem powołania parku było zachowanie unikatowych walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Działów Grabowieckich, najwyższej części Wyżyny Lubelskiej (190–313 m n.p.m.) oraz mozaiki siedlisk muraw kserotermicznych i lasów bukowych przy północno-wschodniej granicy ich gromadnego występowania z charakterystyczną florą i fauną.

Głównym walorem krajobrazu Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego jest falisto-pagórkowata rzeźba terenu z systemem głębokich wąwozów, wytworzonych w grubej – miejscami na kilkanaście metrów, warstwie lessu, pokrywających niemal cały Park.

(fot. wideo Ryszard Molas)

3 komentarze

  1. Bardzo dziękuję za ciekawy filmik.

    Ten lew to chyba nie z tego parku.

  2. Ścieżki po kołach ciągnika świeżutkie!
    Dobrze chemią to wszystko doprawione…

  3. Redachtor chyba park krajobrazowy z polami uprawnymi pomylił.

Dodaj komentarz

Z kraju