Wtorek, 07 maja 202407/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie przegap: powrót DKF „Bariera” i kolejna Replika Festiwalu „Sputnik nad Polską”. Sprawdź program

Już jutro, we wtorek, 5 października br., do Dużej Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16), powraca kultowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera”. A dzień wcześniej, bo dziś, 4 października, rozpoczyna się tradycyjna coroczna impreza filmowa związana z prezentacją najnowszych filmów nakręconych przez współczesnych reżyserów rosyjskich.

– Październik w „Chatce Żaka” będzie prawdziwą ucztą dla fanów ambitnego kina – informuje rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. – Po sześciu latach przerwy do Dużej Sali Widowiskowej wraca jeden z najbardziej ikonicznych projektów Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS, a mianowicie DKF „Bariera”.

– Tradycyjnie, we wtorki o godz. 18.00, kinomani mogą liczyć na spotkanie z wyjątkowymi filmami, a także gośćmi specjalnymi: krytykami i twórcami filmowymi – mówi Piotr Kotowski, kurator linii programowej KADR w Chatce Żaka. – Wspólnie będziemy też odliczać czas do obchodów jubileuszu 50-lecia DKF-u, który wypada już w przyszłym roku.

Na początek kinomanów czekają 4 seanse (wszystkie we wtorki o godz. 18.00) .

5.10.21- „Zło nie istnieje” (150 min.), prod. Czechy / Iran / Niemcy, reż. Mohammad Rasoulof;

12.10.21 – „Człowiek, który sprzedał swoją skórę” (104 min.), prod. Belgia / Francja / Niemcy / Szwecja / Tunezja, reż. Kaouther Ben Hania;

19.10.21- „Nowy porządek” (88 min.), prod. Francja / Meksyk, reż. Michel Franco;

26.10.21- „Pleasure” (109 min.), Francja / Holandia / Szwecja, reż. Ninja Thyberg.

– Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera” od zawsze był nieodłączną częścią Chatki Żaka – przypomina Izabela Pastuszko, dyrektor ACKiM UMCS „Chatka Żaka”. – Piotr Kotowski już od kilkudziesięciu lat kształtuje kinowy gust studentów i mieszkańców Lublina. Przed ekran w Dużej Sali Widowiskowej Chatki Żaka zapraszamy wszystkich, którzy nie boją się trudnych i kontrowersyjnych tematów i chcą poszerzyć swoje filmowe (i nie tylko) horyzonty – dodaje.

Ze stosunkowo dużym opóźnieniem, gdyż tradycyjnie wydarzenie to zawsze odbywało się na początku roku,  ale w końcu 14. edycja Repliki Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” rozpoczyna się wreszcie w Lublinie. Przyniesie ona filmy, na które miłośnicy kina rosyjskiego cierpliwie czekali przez 9 miesięcy. Dodatkową przyjemność sprawi ich oglądanie w oddanej po remoncie kultowej sali widowiskowej Chatki Żaka. Od wielu lat miejsce to jest niezwykle przyjazne dla spotkań z X Muzą.

„Sputnik nad Polską” jest corocznym festiwalem filmów rosyjskich, który miał swą premierę w 2007 roku w Warszawie.

Początkowo organizatorzy nie wiązali szczególnych nadziei z upowszechnianiem tego przedsięwzięcia, jednak bardzo szybko okazało się, iż już pierwsza edycja była dużym sukcesem, a Polacy lubią rosyjskie kino i powinno ono być obecne zarówno w telewizji, jak i w salach, gdzie odbywają się projekcje filmowe. Już czwarta edycja festiwalu zaliczona została do najważniejszych wydarzeń kinematograficznych sezonu. Od tamtego czasu każdego roku pokazy filmów rosyjskich odbywają się zarówno w Warszawie, jak i w wybranych miastach naszego kraju. Z roku na rok ich liczba systematycznie wzrasta.

Celem odbywającego się zwyczajowo jesienią warszawskiego festiwalu „Sputnik nad Polską” jest prezentowanie najbardziej znaczących dzieł najnowszej rosyjskiej sztuki filmowej, dzieł zarówno twórców już uznanych, jak i dopiero wchodzących na scenę, a także filmów przeznaczonych dla dzieci.

Obecna czternasta replika (zwana także mutacją) festiwalu, prezentująca wybór repertuaru głównego, odbywa się w ponad 40 polskich miastach. Tegoroczna lubelska odsłona jest powieleniem 14. edycji Festiwalu „Sputnik nad Polską”, która zaistniała w dniach 12-26 grudnia 2020 roku w Warszawie.

„W sztuce ważne są emocje, a nie aluzje. Liczy się to, czy człowiek płacze, śmieje się, czy jest wstrząśnięty. Po spektaklu zaczyna wtedy myśleć nie o tym, kto wziął łapówkę lub został premierem, tylko na czym polega sens życia” – to słowa wybitnego współczesnego twórcy kina rosyjskiego Andrieja Konczałowskiego, które stały się mottem przewodnim tegorocznej edycji.

W ramach 14. edycji Repliki Festiwalu Filmów Rosyjskich w Lublinie w kinie studyjnym „Chatka Żaka” widzowie tego całego przedsięwzięcia będą mogli zapoznać się z treścią 8 tytułów. Codziennie będzie miała miejsce jedna projekcja: o godz. 18.30 lub 18.00. Jak zwykle lubelscy kinomani zaznajomią się z dorobkiem przede wszystkim najnowszej kinematografii rosyjskiej, choć nie zabraknie powrotów do trendów filmowych, które wyznaczały jej bieg w ostatnich latach. Będzie to cenne uzupełnienie wiedzy o rosyjskiej kinematografii.

REPERTUAR:

4 października (poniedziałek), godz. 18.30 – „Wierność” – reż. Nigina Sajfułłajewa

6 października (środa), godz. 18.30 – „Wielorybnik” – reż. Filipp Jurjew

10 października (niedziela), godz. 18.00 – „Francuz”, reż. Andriej Smirnow

11 października (poniedziałek), godz. 18.00 – „Konferencja”, reż. Iwan Twierdowski

13 października (środa), godz. 18.30 – „Twój korepetytor”, reż. Anton Kołomiejec

14 października (czwartek), godz. 18.30 – „Nos albo spisek odmieńców”, reż. Andriej Chrżanowski

15 października (piątek), godz. 18.30 – „Happy end”, reż. Jewgienij Szeliakin

16 października (sobota), godz. 18.00 – „Wróżka”, reż. Anna Melikian

Bilety i karnety są do kupienia na godzinę przed każdym seansem w Kasie „Chatki Żaka”, a także online.

DKF „Bariera”
Karnety: 40 zł
Bilety: 15zł i 12zł

14. Sputnik nad Polską
Karnety: 50 zł
Bilety: 15 i 12 zł

(fot. pixabay.com, tekst Leszek Mikrut)

Komentarze wyłączone