Nawałnica zniszczyła 158 ha lasu. Właśnie zakończono szacowanie szkód (zdjęcia)

Nawet do końca roku ma potrwać uprzątanie skutków nawałnicy, jaka przeszła przez tereny leśne w gminie Kodeń. W wielu miejscach plątanina połamanych drzew stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego też wprowadzono zakazu wstępu do lasu.

W Nadleśnictwie Chotyłów zakończono szacowanie szkód, jakie wyrządziła nawałnica, która przeszła przez gminę Kodeń na początku lipca. Silny wiatr dokonał wielu zniszczeń na obszarze Leśnictwa Zabłocie, w trudnodostępnym terenie przy samej granicy z Białorusią. W wielu miejscach plątanina połamanych drzew stwarzała duże zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego też podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu.

W pierwszej kolejności leśnicy podjęli działania zmierzające do udrożnienia dróg dojazdowych. Pozwoliły one na wprowadzenie ludzi i sprzętu na powierzchnie poklęskowe, oraz zabezpieczyły dojazd dla strażaków w razie ewentualnego wystąpienia pożaru. Następnie przystąpiono do szacowania szkód. Ze względu na zagrożenie, zrezygnowano z tradycyjnej formy tego typu prac, postanowiono wykorzystać do tego drony.

–Przez niespełna dwa dni penetrowaliśmy z powietrza teren Leśnictwa Zabłocie. Specjalistyczny sprzęt wykonał wiele zdjęć w bardzo dobrej rozdzielczości. Na podstawie zebranego materiału, przygotowana została specjalna ortofotomapa. Dzięki niej mogliśmy nanieść uszkodzoną powierzchnię na nasze warstwy leśne i dokonać jej precyzyjnego odwzorowania w programie geoinformatycznym, który wykorzystujemy na co dzień do przetwarzania informacji przestrzennych. Na podstawie obowiązującego planu urządzania lasu mogliśmy wyliczyć masę powalonego surowca, co dało nam pełny obraz klęski – tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwa Chotylów Piotr Musiał.

Okazało się, że nawałnica pochłonęła ok. 10 tys. m3 drewna obejmując swoim zasięgiem powierzchnię 158 ha, z czego ponownego odnowienia drzewostanu wymaga obszar przeszło 27 ha. Powalone zostały przede wszystkim sosny i brzozy w trzeciej klasie wieku. Przy pomocy pracowników zakładu usług leśnych wyznaczono już miejsca do składowania drewna i rozpoczęto zagospodarowywania surowca. Do tej pory udało się uprzątnąć ok. 1 tys. m3. drewna. Uprzątanie skutków nawałnicy ma potrwać nawet do końca roku.

(fot. Nadleśnictwo Chotyłów)

Zobacz również

1 komentarz

 1. Andżej z Matim nie dali rady powstrzymać nawałnicy, a przecież powinni, tak samo jak czaszkowski powinien to zrobić swojego czasu nad Warszawą. Jaka szkoda.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja