Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na drogach wzrasta ruch, złodzieje stają się bardziej aktywni. W te dni nie należy zapominać o bezpieczeństwie (zdjęcia)

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Już teraz na cmentarzach, jak też w okolicach nekropolii panuje bardzo duży ruch. Niestety, ale dochodzi też do kradzieży oraz zdarzeń drogowych. Dlatego udając się na groby swoich bliskich należy pamiętać o bezpieczeństwie.

Okres Wszystkich Świętych oznacza wzmożony ruch pojazdów na drogach. Wiele osób udaje się na groby swoich bliskich, przy czym niejednokrotnie ma do pokonania wiele kilometrów. Niektórzy do sąsiednich powiatów czy województw, inni jadą nawet w inną część kraju. Na drogi wyjeżdża również wielu tzw. „niedzielnych” kierowców. To oznacza, że o kolizję czy wypadek nietrudno.

Dlatego też należy wyjeżdżać w trasę wypoczętym, do tego warto ruszyć wcześniej, aby się nie śpieszyć. W trakcie jazdy należy stosować się do ograniczeń prędkości i zwracać uwagę na znaki. Wszystko dlatego, że w wielu miejscach wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu.

– W Lublinie w rejonie cmentarzy organizacja ruchu jest taka sama jak w poprzednich latach. Mowa tu m.in. jednokierunkowej ul. Cmentarnej, zakazie parkowania wzdłuż niej, zakazach skrętu w rejonie Drogi Męczenników Majdanka, czy też wydzielonych pasach jezdni – mówi Arkadiusz Niezgoda, Zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin.

Z kolei Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wskazuje, że przy głównych trasach naszego regionu zlokalizowanych jest 17 cmentarzy. W tych miejscach należy spodziewać się dużego ruchu zarówno pojazdów, jak też pieszych. Wprowadzono przy nich zakaz zatrzymywania się i postoju, aby zapewnić płynność ruchu a przede wszystkim zachować drożność trasy.

Należy też pamiętać o zakazie zatrzymywania się na drogach szybkiego ruchu. W ostatnim czasie służby drogowe zanotowały kilka takich przypadków. Niestety kierowcy często nie zdają sobie sprawy, że narażają w ten sposób zarówno swoje życie lub swoich najbliższych, lecz także innych uczestników ruchu drogowego. Nawet krótki postój na pasie awaryjnym często kończy się groźnym wypadkiem. Jeżeli dojdzie do awarii auta, należy je jak najszybciej opuścić i schronić się za barierami energochłonnymi, a następnie powiadomić o wszystkim służbę drogową.

Od kilku dni trwa też policyjna akcja, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach i w rejonie cmentarzy. Tu funkcjonariusze przypominają o bezwzględnym zwracaniu uwagi na polecenia i wskazówki funkcjonariuszy kierujących ruchem, gdyż są one ważniejsze od sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.

– Nasze wzmożone działania rozpoczęły się już od ubiegłego piątku i potrwają do 5 listopada. W tym okresie służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Będziemy kierować ruchem w godzinach jego największego natężenia, pomagać kierowcom poruszać się w rejonach nekropolii, wskazywać miejsca parkingowe. Zwrócimy uwagę także na pieszych, czy poruszają się właściwą stroną drogi oraz posiadają elementy odblaskowe – mówi aspirant Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Policjanci przypominają również, że okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonej aktywności złodziei. Dlatego nie należy zapominać o zabezpieczeniu domów i mieszkań podczas wyjazdów na groby. Także podczas wizyty na cmentarzach warto pilnować swoich torebek, czy kieszeni płaszczy.

Natomiast Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie wskazuje, że najlepszym sposobem na uniknięcie korków i poszukiwania miejsc do parkowania, jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Linie mające trasę w pobliżu lubelskich nekropolii będą kursować częsciej, pojawią się też specjalne linie autobusowe.

9 komentarzy

  1. Ostatnie podrygi odsuniętych od koryta pisowców.

  2. Tragedia to była z mpk dzisiaj na Majdanku zwłaszcza linia 158 wejść się nie dało a tak mówią żeby się przesiadać na komunikację tak zrobiłem i dziękuję

    • Raz na ruski rok się takie coś trafi, już wczoraj mpki w godzinach 7-8 i 15-16 jeździły prawie puste! Powód? Studenci KUL i UmCS a być może UM mają te 2 dni zdalne, a dużo resortowych dzieci 7-15 dostało już wolne te 2 dni oraz 2.11 i 3.11 (zauważ że 3/4 miasta kończy sobie jak święte krowy o 15) o 16 już mpki świecą pustkami. Mi nigdy nie udało znaleźć się porządnej pracy 7-15 bo właśnie cwaniaczki ją sobie dawno pozajmowali a ofert takich nie ma i muszę łaźić na II zmiany, albo jakieś g typu 9-17 naprawdę to jest denerwujące!

      • Praca w normalnych godzinach jest marzeniem wielu osób. Dobrze , że w mieście przynajmniej można dojechać na trzecią zmianę i wrócić z drugiej, w przeciwnym wypadku nie mając własnego pojazdu nie da się podjąć pracy. Komunikacja międzymiastowa w lubelskim leży

  3. Czy Miasto rozważa możliwość zbudowania parkingów od południowej czy południowo-zachodniej strony cmentarza? Odkąd zbudowano cmentarz na Majdanku praktycznie jedyny dojazd funkcjonuje od strony Męczenników Majdanka. Skutkuje to godzinnym staniem w korkach i apele o przestawienie się na komunikację miejską niewiele zmienią. A liczba odwiedzających cmentarz z roku na rok powiększa się…

  4. PISuary pakować się Korto plus się skończyło , Polska powiedziała NIE

  5. TO napiszcie o wczorajszym wypadku nieoznakowanego radiowozu na zana.

Dodaj komentarz

Z kraju