Wtorek, 05 listopada 202405/11/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin z rekordową liczbą turystów. Miasto podało dane

753 tys. przyjezdnych z Polski odwiedziło Lublin w 2022 roku, a cały Lubelski Obszar Metropolitalny ponad 1 mln osób. To dwukrotnie więcej turystów i odwiedzających krajowych niż rok wcześniej. Miniony rok okazał się rekordowy dla Lublina pod względem ruchu turystycznego. W tym roku na turystów czeka również kilka nowości, to przede wszystkim aplikacje ułatwiające zwiedzania miasta, a także pamiątkowa pocztówka 3D.

– Coraz więcej turystów i odwiedzających, jako cel swoich podróży wybiera właśnie Lublin. Dane obrazujące ruch turystyczny potwierdzają, że nasze miasto jest coraz bardziej popularnym kierunkiem przede wszystkim wśród młodych osób. Jesteśmy pewni, że rok 2023, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, umocni ten trend za sprawą licznych wydarzeń kierowanych do młodych odbiorców – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Turystyczny Lublin

W 2022 r. do Lublina przyjechało ponad 750 tys. podróżnych krajowych, w tym około 342 tys. odwiedzających, czyli spędzających w naszym mieście jeden dzień oraz 411 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów. Natomiast cały Lubelski Obszar Metropolitalny odwiedziło ponad 1 mln osób. To dwukrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem i o około 20% więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

Podobnie jak w 2021 roku do naszego miasta najchętniej przyjeżdżały osoby młode. 47% wszystkich gości krajowych to podróżni do 30. roku życia, zaś najliczniejszą grupę stanowili odwiedzający i turyści w wieku od 21 do 25 lat (28% wszystkich osób, które odwiedziły Lublin). Najwięcej gości przybyło do Lublina z województwa lubelskiego (40,5%) i mazowieckiego (33%). Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, którzy w poprzednich latach plasowali się na zdecydowanie dalszych pozycjach. Za nimi znajdują się osoby z województw ościennych: podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Najchętniej odwiedzanymi w 2022 roku miejscami były: Zamek Lubelski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto.

– Na tak dobry wynik złożyło się wiele czynników – skuteczne działania promocyjne, szeroka oferta kulturalna, a także ciężka praca podmiotów lokalnego sektora turystyki, którzy z pojedynczych elementów potrafili wspólnie stworzyć atrakcyjny lubelski produkt turystyczny – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili w 2022 roku Lublin to ok. 50 tys. Najczęściej do naszego miasta przyjeżdżali obywatele Niemiec (38% podróżnych zagranicznych), Izraela (22 %), USA (10%) i Wielkiej Brytanii (8%). Największy wzrost zainteresowania Lublinem odnotowano wśród turystów i odwiedzających z Niemiec – ich liczba powiększyła się aż czterokrotnie w porównaniu z 2021 rokiem.

Ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin, możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, przez co dają całościowy i dokładny obraz ruchu turystycznego na danym obszarze. Dane te gromadzone są na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, do której należy Miasto Lublin.

Nowości w ofercie turystycznej

W 2023 roku Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała nowe produkty skierowane do turystów i osób odwiedzających Lublin. Pierwszą z nich jest pocztówka 3D. Do tej pory, dzięki aplikacji Turystyczny Lublin mieszkańcy Lublina oraz odwiedzający nasze miasto mogą zobaczyć nieistniejące zabytki: Kościół Farny w odsłonach z różnych wieków oraz wieżę ciśnień na Placu Wolności. Dotychczas było to możliwe wyłącznie w miejscach, w których te budowle stały, czyli na na Placu po Farze lub w okolicach pl. Wolności. Dzięki nowej funkcjonalności w aplikacji, nieistniejące zabytki będzie można również wziąć ze sobą jako pamiątkę z Lublina. Umożliwiają to specjalne pocztówki, na których z pomocą aplikacji można wyświetlić budynki z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej. Pocztówki są dostępne w sprzedaży w Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie przy ul. Jezuickiej 1/3.

Przybywający do Lublina turyści mogą korzystać również z nowego bezpłatnego przewodnika po Lublinie – aplikacji SmartGuide. Dostępne są w niej informacje na temat ponad 100 lubelskich lokalizacji, w tym zabytków, muzeów, restauracji oraz hoteli. Osoby, które przyjeżdżają do Lublina mogą skorzystać także z wytyczonych tras prowadzących m.in. po zabytkach Starego Miasta, miejscach pamięci o lubelskich Żydach, związanych z lubelskimi legendami czy Unią Lubelską. Dodatkową zaletą jest funkcja audioprzewodnika – użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z opcji automatycznego generowania ścieżki dźwiękowej na podstawie załączonych informacji, a dzięki temu posłuchać historii danych miejsc, jednocześnie spacerując lub podziwiając zabytki.

Z kolei włączenie funkcji lokalizacji pozwala uzyskiwać od aplikacji automatyczne podpowiedzi za każdym razem, gdy telefon zaloguje się w pobliżu miejsca oznaczonego jako warte odwiedzenia. Umożliwia to turystom samodzielne poruszanie się po mieście. Aplikacja SmartGuide jest w całości bezpłatna, a jej treści są dostępne aż w 4 językach – polskim, angielskim, ukraińskim i hiszpańskim. Przewodnik można również pobrać i korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji w trybie offline.

Zwiedzanie Lublina na własną rękę umożliwia także znana już aplikacja City Talks, którą tworzą krótkie nagrania – trwające ok. 2 minut „mikrohistorie”, przypisane do miejsc oznaczonych pinezką na mapie. Zwiedzający mogą podążać uliczkami i odsłuchiwać kolejne historie związane z mijanymi lokalizacjami, albo skorzystać z proponowanych spacerów tematycznych. Wystarczy do tego smartfon lub tablet z dostępem do Internetu.

Już od roku lubelscy przewodnicy miejscy wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną Metropolia Lublin zapraszają turystów i mieszkańców miasta do wspólnego zwiedzania Lublina w ramach spacerów cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem. Sobotnie spacery wpisały się już w stałą ofertę turystyczną naszego miasta. W tym roku ich kontynuacja będzie miała miejsce w nowej odsłonie. Harmonogram 27 spacerów na kolejne miesiące, od lutego do maja, jest już dostępny na stronie przewodnik.lublininfo.com. Pierwszy spacer odbędzie już 4 lutego.

(fot. UM Lublin)

15 komentarzy

  1. to wina Tuska

    • Ludzi nie stać na gofra nad morzem za 25PLN, to przyjechali na cebularza za 15PLN. Lepiej teraz, bo za rok będzie jeszcze 2x drożej.

      • Ale ja się tym nie przejmuję, bo nikt lepiej niż PiS nie rozwiązuje problemów, które sam stworzył. Będzie kolejny: dodatek, dopłata, rekompensata, bon, czy wreszcie kartki na towary na których ludzi nie stać.

  2. w sensie 100 tys.” braci ” przybyło ;]

    • Ty byś zapewne wolał tych od Futina. I matka by sobie przypomniała jak ją kiedyś rusek wydydłał.

  3. Baju baju trzeba pokazać jak to betonowy chlew lubią turyści ładnie to wygląda na papierku bo w realu już tak super nie jest

    • Bibiz z Lubartowskiej

      Bogdan, jesteś w stanie to podeprzeć jakimikolwiek danymi? Jakimś linkiem do badania, czy nawet artykułu? Czy tak tylko piszesz aby pisać i istnieć w sieci?

  4. Turystów mamy w bród i jeszcze ich utrzymujemy .

  5. Jak ktoś to zlicza, że 342 tysiące osób przyjechało z innych części kraju na jeden dzień i wyjechało bez noclegu?
    Turystów łatwo policzyć, zebrać dane z miejsc noclegowych – ale to?

  6. metoda liczenia z duuupy całkowicie. dane liczbowo moocno naciagane. samo rzymskie koloseum odwiedza ponad 5mln turystów… gdzie my jestesmy LOL

  7. czy turyści może POdziwiali ulicę Chemiczną w stronę Grygowej, pewnie nie, a warto byłoby zobaczyć te wzgórza i doliny z asfaltu.

  8. „Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych”
    … czyli osoby z LBN pracujące zagranicą i tamtejszym numerem telefonu są zaliczane jako turyści. 😀
    …. ale dla miasta liczy się tylko żeby chwaliś się statystykami

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia