Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin uczcił Narodowe Święto Niepodległości (zdjęcia, wideo)

W sobotę w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wzięli w nich udział zaproszeni goście, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej, a zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów.

Świętem państwowym i dniem wolnym od pracy 11 listopada stał się w 1937 r., kiedy to Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. Ten akt prawny usankcjonował kilkunastoletni zwyczaj uroczystych obchodów organizowanych właśnie tego dnia. Jak wyjaśniał podczas debaty nad projektem ustawy poseł sprawozdawca, o uznaniu 11 listopada za symboliczną datę odzyskania niepodległości zdecydowały dwa fakty. Po pierwsze, wtedy właśnie „źródłem i dzierżycielem” władzy w Polsce został Józef Piłsudski, a stało się to „wśród powszechnego porywu serc ze strony szerokich mas Narodu”. Po drugie zaś, celem ustanowienia dnia świątecznego było „złożenie hołdu wielkiemu duchowi Józefa Piłsudskiego”. Bez wątpienia trudno byłoby pośród pierwszych dni i tygodni niepodległości wskazać datę silniej związaną z postacią późniejszego Marszałka niż właśnie 11 listopada.

Szczególnego znaczenia listopadowa rocznica nabrała w kolejnych latach niewoli: w czasie II wojny światowej oraz w okresie PRL. 11 listopada stał się wówczas zakazanym symbolem marzeń i nadziei o powrocie wolnej Polski. Świętem państwowym został ponownie w 1989 r.

Lubelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, po której w Archikatedrze Lubelskiej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na Plac Litewski, gdzie odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym.

Po złożeniu meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości, odegrano i odśpiewano hymn państwowy, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki. Następnie odbył się apel pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa. Na koniec uczestnicy uroczystości, goście, a także mieszkańcy miasta złożyli kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyło odegranie melodii „Śpij Kolego…”, salut armatni, a także defilada kompanii honorowych.

 

 

11 komentarzy

  1. Święto Niepodległość powinno się obchodzić 7 października w rocznicę ogłoszenia przez Radę Regencyjną niepodległości,a nie w rocznicę zgubnej decyzji oddania przez Radę Regencyjną władzy piekłoszczykowi ,zamordystycznemu socjaliście Piłsudskiemu i jego watażkom.

    • Ty możesz se obchodzić kiedy chcesz, innym pozwól robić to 11. Zawsze sie znajdzie jakiś mundry jak w każdym temacie ehhhh. Może wigilię przenieśmy na 30, bo komuś coś nie pasuje

    • Leninom już dziękujemy

      Głos UE się odezwał.

  2. a gdzie nasze fali niebiesko żółte xD

  3. Święto udane, tylko który odtwarzacz Piłsudskiego był ten najważniejszy ? Było ich jak psów.

  4. Dziadek ze Slamsowa ®

    Lublin uczcił Narodowe Święto Niepodległości
    Od razu lepiej !!!

  5. Lublinie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wzięli w nich udział stali statyści (specjaliści od imprezowania), zaproszeni goście różnej maści, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta, którzy akurat nie mieli lepszego zajęcia niż klaskanie w łapki.

  6. Sylwek z Krzysiem stoją obok siebie, chyba piekło zamarzło 😀

Dodaj komentarz

Z kraju