Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Krasnystaw opanują browary i miłośnicy napoju z pianką. W ten weekend odbędą się Chmielaki

Już po raz 52. w Krasnymstawie odbędą się Chmielaki. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to trzy dni wypełnione muzyką i szeregiem atrakcji.

Już w najbliższy piątek wystartuje najstarszy festiwal piwny w Polsce. Tegoroczne Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów odbędzie się już po raz 52. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się bowiem w 1971 roku. Chmielaki Krasnostawskie to jednak nie tylko festiwal chmielarstwa oraz święto miłośników napojów z pianką, lecz również jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Lubelszczyźnie. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to trzy dni wypełnione muzyką i szeregiem atrakcji.

Na Chmielakach zaprezentuje się 60 browarów a w Konsumenckim Konkursie Piw wezmą udział 403 piwa. Będą też trzy strefy atrakcji – Orlen, Wawel i Lotto. Oczywiście nie zabraknie Półmaratonu Chmielakowego o Puchar Burmistrza Krasnegostawu oraz Ogólnopolskiego Pikniku Paralotniowego „Chmieloty”.

Tak jak w latach ubiegłych dla Chmielakowych gości przygotowano oficjalne piwa festiwalu. W tym roku będą to dwa piwa jasne uwarzone przez regionalne browary z Lubelszczyzny. Pierwsze z nich pochodzi z Browaru Jagiełło z Pokrówki i jest to piwo w stylu European Lager. Do jego produkcji użyto słodu jęczmiennego pilzneńskiego oraz chmieli: Marynka, Sybilla, Cascade i Oktawia. Piwo ma nazwę Chmielaki Krasnostawskie – edycja 2023.

Drugie z piw to efekt współpracy Browaru Sulewski z Hrubieszowa i Piwnego Podziemia z Chełma dzięki której powstało piwo o złotej barwie, goryczkowym smaku i niesamowitej pijalności. Do jego produkcji użyto chmieli z USA, Niemiec i Polski – Simcoe, Hallertauer
Mittelfrüh, Lubelski, Sybilla. Piwo ma nazwę Nowoczesny Pils – 52. Chmielaki Krasnostawskie. Obydwa będą dostępne na Chmielakach, a później w całej Polsce w punktach sprzedaży Browaru Jagiełło, Browaru Sulewski oraz Piwnego Podziemia.

W ramach Chmielaków dostępny będzie również Kiermasz Twórczości Ludowej, na którym zaprezentuje się 75 twórców ludowych i rękodzielników. Podczas dwóch dni kiermaszu, na terenie Dworku Starościńskiego przy ul. Sikorskiego 10 w bezpośrednim sąsiedztwie Sceny Dworek, każdy z odwiedzających będzie mógł nabyć unikatowe, ręcznie wykonane przedmioty artystyczne, a także te codziennego użytku. Pojawią się prace z następujących dziedzin: bednarstwo, rzeźbiarstwo, malarstwo, zabawkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, plastyka zdobnicza, metaloplastyka, wyroby ze skóry, wiórów osikowych, wyroby futrzane, produkty pszczelarskie. Nie zabraknie także stoisk z tomikami poezji ludowej.

Jeżeli chodzi o muzykę, to tradycyjnie będą dwie sceny: Rynek i Dworek. Na pierwszej z nich zaprezentuje się 17 a na drugiej 20 artystów. Do tego dochodzi strefa disco. Wśród wykonawców są m.in.: Justyna Wysocka, Martyna Błaziak, Aleksandra Kazimierczuk, Aleksandra Kozyrska, Kinga Miszczak, Klaudia Żuk, MadStone, Poparzeni Kawą Trzy, Rokker, Fisz Emade Tworzywo, AlcoholicA, Iga, Gree, Blenders, Myslovitz, Michał Barański, Goya, Kasia Cerekwicka oraz Dawid Kwiatkowski. Natomiast w Strefie Disco zagrają: Miły Pan, Topky, Malibu, Stojan oraz DJ SzejQ i DJ Młodziak.

Krasnystaw opanują browary i miłośnicy napoju z pianką. W ten weekend odbędą się Chmielaki

21 komentarzy

  1. Do:PI
    Wodę to Ty masz we łbie zamiast mózgu…Gdzie byłeś i co piłeś na tej Słowacji…?

  2. Bażanta sarisa i wiele innych

  3. Jagiełło miewa dobre piwa (choćby ich Pilsner, czy Chmielak), ale potrafi także koncertowo rzeczy sknocić („podwójna” IPA, która nie jest nawet właściwie nawet zwykłą IPA i Pils którego szczerze nie lubię) – tak więc bałbym się próbować „piwa festiwalowego”.
    Jakkolwiek mają sukcesy w eksperymentowaniu (podoba mi się ten ich lager doprawiany chmielami typowymi dla AIPA – czyli Mosaic i Citra), to doprawianie piwa czterema czy pięcioma różnymi odmianami chmielu to przerost formy nad treścią. Typowy piwny ochlapus nie odróżni goryczkowej Marynki od Lubelskiego, to po co to zawracanie kijem Wisły?

  4. I ten niezapomniany wszechobecny smród piwa i moczu.

Dodaj komentarz

Z kraju