Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne łóżka dla rodziców małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Osiem łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło Oddział Pediatrii, Chorób Płuc i Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. To kolejna taka darowizna, którą otrzymała lubelska placówka. Łącznie Fundacja przekazała już 972 łóżka 49 szpitalom w całej Polsce.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu na wielu oddziałach pediatrycznych wciąż jest tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, Fundacja Ronalda McDonalda już kolejny raz przekazuje oddziałom łóżka, które zmieniają szpitalną codzienność całej rodziny. Są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne do funkcjonowania w szpitalu, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia po złożeniu służą jako fotel, zajmując niewiele miejsca. Wieczorem można jednym ruchem z powrotem zamienić je w wygodne miejsce do spania.

– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych. Czas na praktyczne działania, a donatorzy i przyjaciele Fundacji pomagając Fundacji pokazują, że nie można już odkładać na później perspektywy dziecka-pacjenta i jego najbliższych. Fundacja sfinansowała łóżka dla rodziców z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku i to konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Pierwszy szpital, w którym rodzic nie śpi na podłodze

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. Był to przełomowy moment w historii polskich oddziałów pediatrycznych, w którym łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka. Tym samym dzięki Fundacji szpital WUM stał się pierwszym w Polsce, w którym żaden rodzic nie musiał zasypiać na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, dzięki czemu rozwiązanie, które tu stało się standardem, szybko zyskało na popularności. Łóżka chwalili zarówno rodzice spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni. W efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

– Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do szpitali w wielu miastach Polski. Na Lubelszczyźnie trafiły one do Tomaszowa Lubelskiego i Lublina. Do tej pory Fundacja przekazała 964 łóżka 49 szpitalom w całej Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Bliskość rodzica jak lekarstwo

Nie tylko małe dzieci potrzebują obecności rodzica w szpitalu. Starsze dzieci, choć mają już zaawansowane możliwości intelektualne, nie przyjmują racjonalnych argumentów, że „leczenie jest dla ich dobra”. Ich myślenie jest zdominowane przez przeżywane emocje, w stresujących sytuacjach potrzebują obecności bliskiej osoby, potrzymania za rękę, przytulenia po nieprzyjemnym zabiegu.

– Niezmiernie cieszę się, że już drugi Oddział Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie jest beneficjentem wsparcia ze strony Fundacji Ronalda McDonalda. Kompleksowe wyposażenie w łóżka dla rodziców Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej, to krok milowy w poprawie komfortu pobytu rodziców przy swoich dzieciach leczonych w Szpitalu. Obecność rodziców w procesie leczenia „Małych Pacjentów” jest niezbędna, stąd staramy się stwarzać im w miarę dogodne warunki do pobytu w salach chorych. Istnieją, jak w każdym szpitalu, ograniczenia infrastrukturalne, a także sanitarno-epidemiologiczne, stąd nie przy każdym łóżku dziecka może stanąć łóżko do spania dla opiekunów. W większości przypadków są to tylko fotele nierozkładalne, na których rodzice mogą spędzić noc u boku swojej pociechy. Jednak jest grupa pacjentów, których pobyty przeciągają się do kilkunastu dni czy kilku tygodni. Są też matki, które tuż po porodzie dziecka trafiają wraz z „maluchem” do naszego Szpitala. W takich przypadkach rodzice wymagają stworzenia im bardziej komfortowych warunków do spania. Dla nas to wielka pomoc, kiedy dzięki wsparciu z zewnątrz możemy poprawiać komfort pobytu rodziców w Oddziałach – podkreśla Ryszard Śmiech – Dyrektor Uniwersyteckiego Szpital Dziecięcego w Lublinie.

Osiem łóżek dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie przekazał w imieniu Fundacji jej Przyjaciel i Wolontariusz, Robert Grzyb, prywatnie licencjobiorca McDonald’s. To kolejna taka darowizna, którą otrzymała lubelska lecznica. Poprzednie trafiły tam w czerwcu i grudniu ubiegłego roku. Łącznie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał od Fundacji Ronalda McDonalda 28 łóżek dla mamy i taty.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak trudnym czasem dla całej rodziny jest choroba dziecka, która wiąże się z pobytem w szpitalu. Łóżko dla rodziców zapewnia wtedy bliskość, a więc coś ogromnie ważnego i podstawowego. Bardzo się cieszę, że po raz trzeci możemy przekazać największemu szpitalowi pediatrycznego na Lubelszczyźnie tak ważną i potrzebną darowiznę – zaznacza Robert Grzyb.

I ty możesz pościelić komuś łóżko

Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

(fot. FRM)

Komentarze wyłączone