Jest porozumienie w sprawie przyszłości Zalewu Zemborzyckiego. Pomogą lubelskie samorządy

Lubelscy samorządowcy zawarli porozumienie z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w sprawie rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego. Wiadomo już, że proces przywracania tego terenu do świetności będzie długi i kosztowny.

W poniedziałek odbyło się spotkanie lubelskich samorządowców wraz z prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Tematem była przyszłość Zalewu Zemborzyckiego. Jesienią ubiegłego roku akwen ten został przejęty przez państwową instytucję, zapowiadane były liczne inwestycje, jednak praktycznie nic w tej sprawie się nie działo. Tymczasem mający ogromny potencjał zalew, nie jest dla mieszkańców Lublina ani okolicznych miejscowości żadną atrakcją. Większość osób woli pokonać kilkadziesiąt kilometrów na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie. Powodem jest czystsza woda, bogata infrastruktura a także zaplecze gastronomiczne i wypoczynkowe.

Spotkanie zakończyło się zawarciem porozumienia, w myśl którego poszczególne instytucje będą współpracować nad stworzeniem koncepcji zagospodarowania zalewu. Wody Polskie będą partnerem wiodącym, pomoc zaś zapewnią m.in. Urząd Miasta, Urząd Wojewódzki czy też Urząd Marszałkowski. Wszyscy bowiem są jednego zdania, że zalew musi zostać zmodernizowany. Pierwszym i najważniejszym zadaniem ma być pozbycie się sinic, które gdy tylko robi się ciepło zaczynają kwitnąć a tym samym stanowią zagrożenie dla tych, którzy odważą się wejść do wody. Kolejnym etapem będzie sprawienie, aby miejsce to stało się atrakcyjne dla mieszkańców.

– Zalew Zemborzycki jest dobrem wspólnym mieszkańców Lublina. Dlatego pełni dobrej woli chcemy współpracować z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które z decyzji wojewody od października ubiegłego roku zarządza zalewem. Wobec tego i naszych planów rewitalizacji Doliny Bystrzycy harmonijna współpraca Miasta z Wodami Polskimi jest koniecznością i mam nadzieję, że podpisanie stosownego porozumienia przeze mnie i prezesa PGW Wody Polskie pana Przemysława Dacę jest jej wymownym początkiem – wyjaśnia prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Do tego jednak długa droga, która wymaga też znacznych nakładów finansowych. W działania zaangażowani będą również lubelscy naukowcy, którzy mają służyć swoją wiedzą i doświadczeniem. Wszystko w celu znalezienia rozwiązań, które staną się najlepsze i przyniosą największe korzyści. Trwają już prace nad stworzeniem koncepcji zagospodarowania tego terenu. Wiadomo już, że powstanie kilka wariantów, które zostaną następnie poddane pod dyskusję z mieszkańcami, którzy to mają być głównymi użytkownikami zalewu.

– Trzeba doprowadzić Zalew Zemborzycki do Kultury, można powiedzieć do stanu, w którym będziesz oczywiście odpowiadał potrzebom mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny. Do tego potrzebne jest to porozumienie, że był jasny podział ról w tej sprawie. Zwłaszcza że miasto to mu się nie przeciwstawia, tylko ma do ukończenia swoje inwestycje na tym terenie – dodał wojewoda lubelskie Przemysław Czarnek.

Na chwilę obecną stan prawny zalewu pozostaje bez zmian. Z uwagi na prowadzone przez miasto prace związane z remontem bocznej zapory, grunty będą przekazane Wodom Polskim po zakończeniu tej inwestycji. Pewne też jest, że rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego będzie procesem rozłożonym na wiele lat. W tym roku ma powstać koncepcja jego zagospodarowania. Po wybraniu najlepszego rozwiązania rozpocznie się procedura uzyskiwania niezbędnych dokumentów oraz zezwoleń na rozpoczęcie inwestycji. Dopiero wtedy będą mogły ruszyć właściwe prace.

(fot. lublin112)

Zobacz również

20 komentarzy

 1. Piotr osmoza gmail.com

  Proponuję spuścić wodę i oczyścić dno zbiornika poprzez usunięcie mułu i resztek organicznych , przeliczyć ilość dolomitu żwiru piasku kwarcowego na dno zbiornika itp…

  • chyba tak by było najlepiej właśnie ciekawe czy ktoś mądry zrobi ten plan czy tylko na szybko tandete jakąś

  • Pogłębić bo ta kałuża ma max 4 m głębokości a wtedy będzie łatwiej utrzymać dobry stan wody. Jak się pozbyć zakwitów to zapytajcie tych co mają stawy rybne (ja też wiem i za niedrobną opłatą mogę podpowiedzieć).

 2. Czyli państwo (dobra zmiana) ukradło nam Zalew, ale my z naszych podatków mamy go odnowić. Sprytne. Bezczelne. Cwaniackie.

  • nie, nie, z podatków nie wolno, politycy powinni swoje prywatne wydać.

   • tych co obłowili się zadłużając Lublin? nie powinni swoich prywatnych wydać, tylko powinno ich się pozbawić majątków i przeznaczyć na ten cel?

  • Żuk zaczął skamleć że trzeba to z pieniędzy podatników z całej Polski wyremontować, bo Lublin jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce do 500tyś mieszkańców? Trwoga to do Boga?

 3. Znów powstanie opasły i drogi dokument, który z czasem zostanie głęboko zakopany i zapomniany a płynące z niego wnioski zrealizowane w bardzo małej części albo i w ogóle.

 4. Czyli za parę lat będzie „referendum” czy postawić tam blokowisko a może lepiej wysypisko śmieci bo przecież niemieckie firmy zajmujące się teraz odpadami (za stawki niemieckie) nie zabiorą ich do siebie. Wolą przywieść tu i spalić. Lubin112 zapiszcie ten komentarz bo sami zobaczycie że za parę lat będziecie o tym pisać !!!

 5. Czyli dalej przelewanie wody przez tamę . Bzdura, Remont jej trwa i trwa inie wiecie jak się zabrać do odnowy tej 300 hektarowej śmierdzącej kałuży. Trzeba było wcześniej wpaść na pomysł zrobienia opasek betonowych dookoła bo zalew pozabierał kilka hektarów pól chłopom i rozniósł ziemie. zapraszam geodetów na obecny pomiar. To samo od lasu powalone drzewa ile lat gniły za molo harcerskim. Do tego śmierdząca Bystrzyca w którą wlewano wszystko co możliwe.I juz mamy płytką gotująca się w lecie kałużę. Potem PZW wpuściło amura który w tej gorącej latem patelni się rozmożył i wykosił całą roślinność. Kto pamięta lilie wodne i wodorosty przy wejściu Bystrzycy w Zemborzycach i korytarz wolny od roślinności tam gdzie jest koryto rzeki ?
  Do tego śmieci i syf pseudoturystów i macie efekt.
  WODĘ TRZEBA SPUŚCIC OCZYŚCIĆ DNO I PONOWNIE NAPEŁNIĆ A TO NA PEWNO NIE W TYM STULECIU !
  więc proszę tu bez obietnic w stylu jełopa maciara o bombie czy innych chorych propozycjach.

 6. Kadłubek Okrutnik

  Spuścicie wodę i smród będzie taki że oczyszczalnia w hajdowie to będzie spa… Wszystko będzie gniło a zanim jakiekolwiek maszyny będą mogły tam wjechać to minie kilka lat. Taki teren musi wyschnąć i dopiero będzie można coś zrobić. Do tej pory smród wam tak umili żywot że będziecie płakać żeby spowrotem to zalali.

 7. Panie ałtor klapsie chodzący a samorząd robi remont bocznej tamy itd. Za pieniądze czyje…. swoje…. nie wprowadzaj polityki kiepie bo nie wiesz co piszesz

  • samorząd robi remont swojego – nic nie ukradł. A pisowcy przejęli za darmo Zalew (ukradli) i teraz remontują za nieswoje.

   Nie wiesz co piszesz inżynierku z bożej łaski.

 8. CACY… a pamiętam jak na początku lat 90-tych pewien Holender i Niemiec chcieli wziąć od miasta Zalew Zemborzycki i zainwestować, spuścić wodę, oczyścić dno, postawić domki letniskowe… i co? Się dowiedzieli od pewnych osób, że szwabom i żydom nikt Polski nie będzie sprzedawał. I oto mamy tego efekt.

 9. Może bimmer się tym zajmie o gnojówce wie wszystko.

 10. Wieloletnie zaniedbania pokutują! Może teraz uda się przywrócić Zalewowi charakter rekreacji. Pamiętam, że po otwarciu w latach minionych były prysznice, gastronomia i domki do wynajęcia. Komu to przeszkadzało-gdyby przez tyle lat ktoś chociażby minimalnie przeznaczał kasę mielibyśmy Balaton. A tak mamy ściek zanieczyszczany dodatkowo tonami zanęty na ryby wsypywanej przez wędkarzy. To też trzeba rozwiązać.

 11. GOOFNO WIELKIE Z TEGO BEDZIE POZA PAPIEROLOGIĄ, jAK ŁUNIA NIE DA KASY NIKT NIE WYCZYŚCI 300hA .sKOŃCZCIE LAĆ WODĘ URZĘDNIKI JESZCZE RAZ POWTARZAM !!!1

 12. Zaneta to pikuś, większy problem to pompy pracujące po nocy i opróżniające szamba .Straż miejska powinna zapuszczać się częściej ścieżką rowerową przez Zemborzyce po nocy i na węch łapać syfiarzy .

 13. Spoko. Wodę spuszczą a potem nasz wspaniały prezydent sprzeda grunty deweloperom. Nóż się w kieszeni otwiera gdy się patrzy na rządy naszych dygnitarzy.

 14. Gadu, gadu, gadu bo zaczyna się lato. W październiku jak w każdym roku zarząd zapomni o zalewie bo nikt wtedy nie chce kąpać się w nim do następnego lata.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9772zł 0.38%
  • GBP 5.1293zł 0.22%
  • EUR 4.3017zł 0.43%
  • CHF 4.0542zł 0.43%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Zbadaj swoje płuca w Nałęczowie
   Żołnierze Wyklęci – wielkie obchody Dnia Pamięci w Chełmie
   Zagrają dla Jasia Bednarza. Chłopiec cierpi na chorobą genetyczną – zespół Aperta
   Pokazywanie miasta. Drugi spacer z perspektywy osoby niewidomej
   Zaproszenie na wystawę „Miejsca, które były”
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.