Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Incydent lotniczy podczas pokazów. Wiatrakowiec przewrócił się podczas lądowania (zdjęcia)

Wczoraj podczas pokazów lotniczych w Borkach w powiecie radzyńskim doszło do groźnie wyglądającego incydentu lotniczego. W trakcie lądowania wiatrakowiec przewrócił się na bok.

Do zdarzenia doszło w sobotę po południu w trakcie pokazów lotniczych w Borkach w powiecie radzyńskim. W trakcie lądowania, wiatrakowiec przewrócił się na bok.

Na miejscu od razu interweniowali strażacy, zabezpieczający imprezę, a także zespół ratownictwa medycznego. Na szczęście pilotowi nic poważnego się nie stało i o własnych siłach opuścił wiatrakowiec. W wyniku zdarzenia doszło do uszkodzeń statku powietrznego. Obecnie trwa ustalanie szczegółowych okoliczności tego zdarzenia.

Wiatrakowiec (wirowiec) to rodzaj latającego pojazdu powietrznego, który łączy cechy samolotu i śmigłowca. Jest to hybryda, która wykorzystuje wirniki do generowania zarówno siły nośnej, jak i napędu. Wiatrakowce są zdolne do pionowego startu i lądowania, co daje im pewną elastyczność w operacjach na terenach trudnodostępnych lub w obszarach miejskich. Wiatrakowce mogą być używane w różnych zastosowaniach, takich jak transport, obserwacja, misje ratunkowe, inspekcje linii energetycznych, a nawet transport osobisty.

Królewski Piknik Lotniczy

W Borkach pod Radzyniem Podlaskim po raz drugi odbywał się Królewski Piknik Lotniczy. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, w związku z tym, wójt gminy Borki Radosław Sałata podjął decyzję o jego kontynuacji. Piknik miał na celu promowanie lokalnej historii, a głównie upamiętnienie pochodzącego z tych okolic płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego. Był on pierwszym dowódcą Dywizjonu 303, obecnie jego imię nosi tutejsza Szkoła Podstawowa.

Na miejscu podziwiać można było czołówkę zarówno krajowych asów lotnictwa jak również samoloty oraz gwiazdy z zagranicy. Wśród nich m.in. Łukasz Czepiela, który w marcu jako pierwszy na świecie wylądował samolotem na szczycie liczącego 56 pięter hotelu Burdż Al Arab w Dubaju. Swoje umiejętności zaprezentował również polski pilot samolotowy, szybowcowy i śmigłowcowy Artur Kielak, znany z widowiskowych akrobacji.

Do tego doszła złożona z trzech maszyn formacja Cellfast Flying Team, czeski zespół akrobacyjny Flying Bulls, czy też znakomita grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team ze Słowacji. W tym ostatnim przypadku można było podziwiać symulacje walk powietrznych i nie tylko. Była również wystawa statyczna samolotów oraz widowiskowe akrobacje modeli latających.

18 komentarzy

  1. Dwie brednie w tak krótkim artykule:
    1. autożyro (wiatrakowiec) jest statkiem powietrznym o właściwościach STOL (krotki rozbieg i dobieg), ale nie może lądować, ani startować zupełnie pionowo (nie jest też zdolne do zawisu).
    2. siłę nośną generuje wirnik, siłę napędową śmigło. Wiropłat w którym zarówno siłę napędową jak i siłę nośną generuje wirnik nazywamy śmigłowcem.

    • Ad. 1 i 2 – może
      Carter PAV – nr rej – N110AV

      • Pierwsza zasada redakcji:
        Nigdy nie przyznawać się do błędu!

        • Odpal YT i zobacz film Carter PAV .

          • Jeden wyjątek nie potwierdza reguły.
            „Odpal” chociażby wikipedię – wiatrakowiec nie ma napędzanego wirnika.

            • Poczytaj o „gyrodynach” – uskrzydlonych wiatrakowcach, którym dodano jedną i najistotniejszą cechę śmigłowców – możliwość zawisu w powietrzu.

              • I wtedy to już nie jest wiatrakowiec.
                To tak jak z rowerem – zamontuj silnik spalinowy i kłóć się z policjantem, że rower.

      • To nawet na pokazach lotniczych się mylą!
        Jak następnym razem będą objaśniać co to jest wiatrakowiec, to koniecznie pobiegnę im pokazać Waszego „carter’a”…

  2. Jak ja tam byłem to jeszcze był cały, tylko wyszedłem i popsuli. A tak swoją drogą to byłem pierwszy i ostatni raz, pełno kurzu, ludzie stoją w pełnym słońcu, nie ma się gdzie schować na chwilę. Ktoś nie pomyślał nad tym co robi. Nagłośnienie bardzo słabe. A jak były te wybuchy to chyba nie jedno dziecko miało pełną pieluchę, widziałem ludzi którzy ze strachu do góry podskakiwali i łapali się za serce. Ktoś chyba od słońca zasłabł przyjechała karetka. No dramat jednym słowem.

  3. Wiatrakowiec z definicji nie może wystartować pionowo.
    To „śmigło” na górze nie jest napędzane silnikiem.
    Zaczyna się obracać od pędu powietrza, gdy wiatrakowiec porusza się do przodu siłą napędu od śmigła z przodu (lub z tyłu).
    Wiatrakowce nie mają skrzydeł i siłę nośną uzyskują właśnie od tego śmigła „na górze”, ale żeby ono się zaczęło obracać potrzebny jest ruch w poziomie.

    • W niektórych wiatrakowcach „śmigło” na górze bywa napędzane w celu skrócenia drogi startu. Poczytaj o prerotacji.

      • Tak, wiem co to jest prerotacja.
        Ale jak sam piszesz: „w celu skrócenia drogi startu”.
        Nie do pionowego startu.

  4. Ten sam rynsztok co w tefauenie.

  5. mniejsza z artykułem . Przyszłem (bo miałem blisko) poczytać komentarze. Większe emocje jak na pikniku lotniczym

Dodaj komentarz

Z kraju