Fatalna sytuacja finansowa Ursusa. Nikt nie chce już pożyczać firmie pieniędzy

Sytuacja finansowa Ursusa jest tak zła, że żaden bank nie chce spółce pożyczać pieniędzy. Kontrahenci żądają zaś zapłaty z góry za zamawiane towary.

Znane są już wyniki finansowe spółki Ursus za 2018 rok. Tak jak przewidywało wiele osób, sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Choć publikacja pełnego sprawozdania finansowego zaplanowana jest na 25 kwietnia, to wiadomo już, że strata netto za ubiegły rok wynosi 104,6 mln zł. Co ważne, kwota ta dotyczy samego Ursusa, bez spółek zależnych m.in. Ursus Bus. Warto przypomnieć, że rok wcześniej strata wynosiła 4,4 mln zł.

Co więcej, Ursus informuje, że nie ma już możliwości zaciągania zewnętrznego finansowania w bankach i innych instytucjach. Dodatkowo musi płacić kontrahentom z góry za zamawiany towar. To ma być jednym z problemów utraty płynności finansowej przez spółkę. Główna strata ma zaś wynikać z systematycznego spadku przychodów ze sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych. Dotyczy to zarówno rynku krajowego jak też eksportu. Kolejnym problemem, na który wskazuje spółka, jest spowolnienie realizacji kontraktu z tanzańskim kontrahentem National Development Corporation.

Same przychody ze sprzedaży w ubiegłym roku wyniosły 86,7 mln zł. Jest to spadek w stosunku do 2017 roku aż o 66 proc. Wszystko to przełożyło się na znacznie niższą rentowność produktów i sprawiło, że przychody w żaden sposób nie są w stanie pokryć stałych kosztów produkcji. Ursus zaznacza, że dane te mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.

(fot. Ursus)

Zobacz również

24 komentarze

 1. Na pewno jakość i terminowość dostaw nie miała znaczenia…

 2. W takim stanie pozostaje wystawić spółkę na sprzedaż. Myślę że znajdzie się firma która kupi cały majątek spółki.
  Tak to jest gdy polityka miesza się do gospodarki.

 3. no to psikus a co z podukcją WSKi ?

 4. Szo..? Niet mozet byt?!

 5. Wszystko w tym kraju co nasze trzeba puścić z torbami. Szkoda słów Polacy dawno sprzedali się zagranicy. Sama mentalność w umysłach zakorzeniona w PRLu ze zagraniczne to lepsze…nic bardziej mylnego polskie produkty są wysokiej jakości ze zachodowi brakuje bo nas więc tak bardzo im zależy na zniszczeniu polskich towarów i niewygodne konkurencji.

  • Nie Polacy się sprzedali tylko polity sprzedały Polskę za koryto…

  • Bo to widzisz pan, panie Polak – nie wystarczy coś dobrego wyprodukować, trzeba to jeszcze sprzedać i to w konkurencyjnej cenie.
   Weź pan na ten przykład nasze dobre (bo polskie) jabłka… są droższe niż te przywleczone z drugiego końca świata i wcale nie lepsze bo polskie, ale za to droższe, bywa, że od pomarańczy też.
   I ze wszystkim co polskie tak jest – nie dość, że byle jakie, to droższe.

  • Zwłaszcza trolejbusy/autobusy ursusa to najlepsza jakość światowa że do każdej dostawy trzeba naliczać karę.

 6. Lewactwo nas sprzedało , teraz to trzeba zaczynac wszystko od poczatku ,wbrew zachodowi , niemiaszki i żabojady prawie nas zniszczyły…..

 7. Z okazji zbliżających się wielkimi krokami świąt Wielkanocnych ja osobiście jestem w stanie i chcę pożyczyć firmie Ursus pieniądze. Tak, stać mnie na to. Tak więc droga firmo Ursus życzę Ci duuuużo pieniędzy, żebyś się od nowa rozwijała

 8. ja pierdykam, prawie 10 baniek strat miesięcznie… trzeba być zdolnym… zatrudnionych było ok 200 osób, nawet gdyby po 5000 brutto zarabiali to jest milion- a gdzie reszta?

 9. Kupujta daly wozidła zza Odry to wom bydzie lepi ! Jakby nie było innych lepszych marek . Wspieracie ich rynek .

 10. A miał być taki piękny, hamerykański, podbijał Afrykę….czyli pic na wodę fotomontaż. Ciekawe gdzie podziała się kasa.

 11. Polscy rolniczy nie chca a musza kupowac sprzet z zachodu Bo krajowy to szmelc robiony z taniego materialu . dajcie rolnikom sprzet Na miare jakosci z zachodniego to go kupia

 12. taka sama sytuacja jak ze stoczniami w polsce przytocze tam bylo np. w gdyni przed upadloscia18 dyrektorow biurowiec 11 piętrowy „pętagon” po drzwi wypełniony urzednikami, pensja brutto pracownika fizycznego polskiego11,60zł (rok 2009). Dobra zmiana w tedy i teraz tylko życ z 500+ nic nie robić. Pozdrawiam ciemnogrod.

 13. Jak to mówią: „Jak trwoga to do Boga !” Po polsku – na kolanka, stosownie złożyć łapki i modlić się o cud.
  Albo wraz z którąś z wiosennych pielgrzymek udać się do Częstochowy i u tamtejszej matki boskiej Afropolki skamleć o łaskawe wstawiennictwo u Szefa.

 14. Za Wrzodaka jak istnial Ursus w lublinie to jak nie bylo forsy na wyplaty albo odcieli prad …to na tory pod Wa-we i blokowanie pociagow i forsa byla…i komu to przeszkadzalo? A tak na serio ,panowie prokuratorzy -klania sie dzialanie na niekorzysc spolki i sprawdzic jak wlasciciele dzielili i wyprzedawali akcje robiac w konia wspoludzialowcow i dostawcow….

 15. A co na to Marian,,paker” Kowalski,on ciagle gledzil o starym Ursusie jakby tam robil,teraz tez winny Balcerowicz???

 16. No to mam nadzieję zarząd dostanie pożegnalne premie z pozostałości majątku i tak się zakończy kolejna „piękna” historia.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach
   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020