Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś odbędzie się pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej. Tutaj będzie można obejrzeć mszę pogrzebową (wideo)

W sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe prof. Elżbiety Starosławskiej. Kto nie będzie mógł uczestniczyć w mszy pogrzebowej w lubelskiej Archikatedrze, będzie miał możliwość wziąć udział w mszy online.

W sobotę, 9 marca 2024 roku w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 11.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe prof. Elżbiety Starosławskiej. Po nabożeństwie pogrzebowym uroczystości żałobne będą kontynuowane na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty zaplanowała relację online, którą będzie można obejrzeć tutaj:

Profesor dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, wieloletnia Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Lekarz Kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej oraz Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Onkologii Klinicznej odeszła w dniu 4 marca 2024 roku. Przez blisko 46 lat swojej kariery zawodowej służyła Pacjentom Onkologicznym, wykorzystując swoją intuicję, wiedzę i doświadczenie.

Jako absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie otrzymała tytuł lekarza medycyny w 1978 roku. Specjalizowała się w dziedzinie radioterapii onkologicznej, uzyskując tytuł specjalisty w tej dziedzinie 19 kwietnia 1990 roku. Kolejne stopnie specjalizacyjne zdobyła w chemioterapii nowotworów (1998 rok) oraz w onkologii klinicznej (2003 rok). Uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych w 1994 roku, a w 2009 roku doktora habilitowanego nauk medycznych. Nominację profesorską otrzymała 6 maja 2013 roku. W 2008 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie Administracji i Zarządzania dla kadry kierowniczej w służbie zdrowia.

Profesor Elżbieta Starosławska rozpoczęła swoją karierę zawodową we wrześniu 1978 roku jako lekarz stażysta w Onkologicznym Specjalistycznym ZOZ Lublin (obecnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli). Od 1979 roku pracowała kolejno jako młodszy asystent, asystent oraz starszy asystent w Oddziale Radioterapii oraz w Oddziale Chemioterapii, aż do objęcia funkcji ordynatora w I Oddziale Chemioterapii z Pododdziałem Radioterapii w 2002 roku. 20 lipca 2006 roku została dyrektorem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

W swojej działalności naukowej Profesor Elżbieta Starosławska prowadziła badania z zakresu radioprotekcji, oceny nowych metod leczenia przeciwnowotworowego oraz zastosowania leczenia wspomagającego u chorych na nowotwory. Pełniła rolę głównego badacza w międzynarodowych badaniach klinicznych, które przyczyniły się do wprowadzenia nowych terapii do praktyki klinicznej.

Profesor Starosławska była także aktywną uczestniczką życia naukowego i dydaktycznego. Przez ponad 20 lat pełniła funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Onkologii Klinicznej. Prowadziła zajęcia dydaktyczne dla studentów, była promotorką i recenzentką prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych. Była autorką licznych publikacji w renomowanych czasopismach naukowych oraz współpracowała z wieloma instytucjami naukowymi w Polsce i za granicą.

Profesor Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz licznych Towarzystw Naukowych, w tym: Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Oddziału Lubelskiego, Polskiego Towarzystwa Hematologicznego i Transfuzjologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiej Grupy Chłoniaków, Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy, Polskiej Unii Onkologii.

– Osobistą misją i celem życia Pani Profesor Elżbiety Starosławskiej była przede wszystkim pomoc Pacjentom Onkologicznym. Wizja, odwaga i determinacja Pani Profesor była podstawą utworzenia wysokospecjalistycznego, komprehensywnego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, gdzie Pacjenci otrzymują profesjonalne, pełnoprofilowe świadczenia i usługi medyczne na najwyższym poziomie. Całokształt działalności Pani Profesor Elżbiety Starosławskiej przyczynił się do rozwoju polskiej onkologii oraz do poprawy jakości życia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Pani Profesor była nie tylko wybitnym lekarzem i naukowcem, ale także człowiekiem wielkiej wiary, który zawsze stawiał dobro pacjenta na pierwszym miejscu. Wkład w rozwój nauki, ratowanie ludzkiego życia oraz wybitne umiejętności organizacyjne w zarządzaniu Naszym Centrum będą zawsze pamiętane i doceniane. Odejście Pani Profesor pozostawiło w naszych sercach niezapełnialną pustkę i smutek. Dziękujemy za możliwość poznania, lata wspólnej pracy i opieki – czytamy na stronie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

(Źródło biogram: COZL)

Komentarze wyłączone

Z kraju