Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś mija osiemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim było zbrojnym wystąpieniem Żydów przeciwko niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku i trwało przez 27 dni, zakończone zostało całkowitym zniszczeniem getta.

Powstanie skierowane było przeciwko oddziałom niemieckim, które likwidowały getto. Do walki stanęli wojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Dysproporcja sił była bardzo duża. Przeciwko Niemcom walczyło około tysiąca Żydów, głównie młodych osób. Natomiast Niemcy dysponowali ponad 2 tysiącami żołnierzy. Przeciwko powstańcom użyto pojazdów opancerzonych oraz artylerii.

Podczas walk Niemcy zrównali getto z ziemią. Najbardziej zaciekłe starcia miały miejsce w rejonie ul. Zamenhoffa, Nalewek i na placu Muranowskim. 8 maja 1943 r. samobójstwo wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz.

Niemcy zastosowali brutalne metody walki, m.in. podpalili setki budynków w getcie, aby zmusić mieszkańców do wyjścia na ulice i umożliwić im łatwiejsze likwidowanie oporu. W końcu, po 27 dniach walk, Żydzi byli zmuszeni do opuszczenia getta. Niemcy deportowali około 42 tysięcy ludzi do obozów zagłady, a resztę, około 7 tysięcy, zamordowali na miejscu.

Walki trwały niespełna miesiąc. Zostały oficjalnie zakończone 16 maja 1943 roku, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę. W rzeczywistości poszukiwanie Żydów ukrywających się w ruinach getta trwało jeszcze kilka miesięcy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Getto warszawskie powstało w listopadzie 1940 roku i obejmowało około 3,4 km². Zamieszkiwane było przez około 400 tysięcy Żydów, którzy byli zmuszeni do życia w skrajnie trudnych warunkach, często bez dostępu do podstawowych środków egzystencji. Niemcy przeprowadzili kilka akcji likwidacyjnych, które doprowadziły do śmierci tysięcy ludzi. Powstanie w Getcie Warszawskim było największym zbrojnym zrywem wyzwoleńczym podjętym przez Żydów w czasie II wojny światowej.

(fot. MSWiA)

8 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Dziś mija osiemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim – przed obiadem nie mogę
    płakać w obie garście.
    Po za tym mam dopiero 75 lat i w żaden sposób nie mogłem przyczynić się do owego nieszczęścia.

  2. Matka Polka jezdem !!! - (choć nie chcem, ale muszem)

    Dziś ta rocznica, a jutro, pojutrze co będziemy jeszcze raz przeżywać ?
    Chciałabym się przygotować, a nie tak, z zaskoczenia…

  3. Jeeezuu, znowu jakaś rocznica… jak tu wstać z kolan.

  4. Czy w związku z rocznicą Zydzi dorzucą sie do utrzymania swojego muzeum polin?

  5. patrzę w te komentarze, przykre….

  6. To dlatego tyle oejsatych biegało po lubartowskiej