Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Coraz mniej miejsc na cmentarzach. Alternatywą jest kremacja i nekropolie ekologiczne

W ciągu 20 lat spodziewany jest postępujący wzrost liczby zgonów. Jak podaje serwis Prawo.pl, staje się to coraz większym wyzwaniem dla zarządców cmentarzy komunalnych w wielu miastach. Z racji tego, że lokalizacje nowych nekropolii budzą protesty społeczne, zarządzający starają się odzyskiwać groby nieopłacone. Promują również pochówki w urnach.

Z raportu „Miejskie nekropolie. Diagnoza sytuacji i wyzwań dotyczących cmentarzy komunalnych w miastach Unii Metropolii Polskich” (UMP) wynika, że w całej Polsce aż do 2045 r. stale będzie rosła liczba zgonów i przekroczy pułap wówczas blisko 508 tys.

Jak podaje Prawo.pl, wobec rosnącej liczby pochówków, cmentarze komunalne zaczynają borykać się z problemem wolnych miejsc na nowe groby. Dostępna powierzchnia cmentarzy wraz z terenem, który można przeznaczyć pod rozbudowę, wystarczy średnio na kolejne 8-10 lat. Samorządowcy wskazują, że wyznaczenie nowych miejsc na budowę nekropolii czy też rozbudowa starych często powodują protesty mieszkańców sąsiednich terenów.

Cytowana przez Prawo.pl Katarzyna Chałabis, kierownik referatu do spraw cmentarnictwa, grobownictwa i miejsc pamięci narodowej UM Lublinie powiedziała, że miasto „dysponuje dużą liczbą miejsc pod pochówki urnowe”. Pochówki urnowe, zarówno do grobu, jak i w kolumbarium w 2022 r. stanowiły ok. 60 proc. pogrzebów na cmentarzach komunalnych w miastach UMP (w 2018 r. – 51 proc.).

Miasta starają się też odzyskiwać miejsca na groby. Jak podkreśla Prawo.pl, w sytuacji, gdy na cmentarzu komunalnym są takie, które nie zostały ponownie opłacone, administrator cmentarza ma prawo je zlikwidować i przeznaczyć go do ponownego użycia. Liczba nieopłaconych grobów waha się od kilku do 30 proc. (w Bydgoszczy). W latach 2018-2022 w miastach UMP zlikwidowano ponad 7000 grobów.

Należy również dostosować przepisy, regulując kwestie związane m.in. z kremacją, alternatywnymi formami pochówku, prawem do grobu. Dozwolone za granicą rozsypywanie prochów w innych miejscach (np. ogrodach pamięci) raczej nie znajdzie uznania w oczach ustawodawcy, ale być może uda się przeforsować pomysł cmentarzy ekologicznych. Takich, gdzie zamiast tradycyjnych nagrobków, pamięć zmarłych upamiętnia się kamieniami, drzewami, drewnianymi tabliczkami. Wyniki badań wskazują, że taka forma upamiętnienia ma poparcie ponad 50 proc. Polaków.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/brak-miejsc-na-pochowki-w-duzych-miastach,523745.html

(Źródło informacji PAP MediaRoom)

 

13 komentarzy

  1. Katolik powinien być pochowany w ziemi..!!

  2. kronikidewelorozwoju

    Jaki problem? Sporo „banków ziemi” posiadanych przez deweloburaczków leży odłogiem, a niektóre miasta już eksperymentują z prywatnymi cmentarzami. Dziwne, że Ubogacacz z Jakubowic nie zaplanował nowej nekroP0lii na zasadach „partnerstwa” publiczno-prywatnego, ale to się jeszcze może zmienić, kiedy sprzedaż apartamĘtów całkiem siądzie.

  3. Polska jest takim zacofanym i dzikim krajem, że mowy nie ma na jakieś racjonalne wyjścia. Zostawić w piz…u tych mutantów beż szarych komórek niech się jeszcze cofają. Np taki wyżej komentujący Bos, dla takiego to już nie ma ratunku. Na siłę nie uczłowieczysz mutanta.

  4. A jaszcze tańsze, wygodniejsze i ekologiczniejsze byłoby oddawanie nieboszczyków do ogrodów zoologicznych, co nie? Oglądam wiadomości ze świata i widzę że jednak bogaci chowani są w całości a tym biednemu ciemnemu motłochowi wmawia się podobne brednie takie jak w powyższym artykule. A Żydom nie wolno palic swoich zmarłych i jakoś dla nich miejsce do pochówku jest.

  5. Dawno takich bzdur jak cmentarze ekologiczne nie czytałem.. i jeszcze te 50% popracia Polaków… autora poniosło jak na spłoszonej klaczy.

  6. No ta Lubelszczyzna to jednak jaskinia tępoty i potworów. W żadnym innym mieście takich zacofańców nie ma.

  7. Jak tak widzę te połacie blatów kuchennych bez żadnych drzew kontra park z pamiątkowymi tablicami, gdzie aż przyjemnie się kogoś odwiedza to wolałbym być pochowany w takim parku niż pod marmurem.

Dodaj komentarz

Z kraju