Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą docenić sołtysów. Ci najaktywniejsi i niosący pomoc dla mieszkańców zostaną nagrodzeni

Sołtys jest podstawowym organem społeczności lokalnej. Aby docenić ich zaangażowanie Samorząd Województwa Lubelskiego postanowił zorganizować konkurs. Właśnie ruszyło przyjmowanie zgłoszeń.

W całym kraju jest ich ok. 40 tysięcy, są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, młodzi i starsi, na co dzień są pośrednikami między mieszkańcami a urzędami gmin. Mowa o sołtysach. Ich zadaniem jest reprezentowanie mieszkańców, dbanie o ich interesy, reagowanie na problemy, a przede wszystkim dążenie do rozwoju danej wsi.

Co ważne, sołtysi wykonują swoją pracę społecznie, gdyż z tytułu pełnienia tej funkcji nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Owszem, decyzją wielu rad gmin jest im przyznawana dieta, ale środki te są głównie rekompensatą za dojazdy na zebrania rady gminy. Do tego dochodzi prowizja od zebranego podatku. Tu jednak w wielu wsiach również nie ma z tego żadnych pieniędzy, gdyż mieszkańcy opłacają zobowiązania przez internet.

Samorząd Województwa Lubelskiego postanowił zorganizować konkurs pn. „Nasz sołtys”, którego celem jest docenienie najaktywniejszych sołtysów. Kandydatów mogą zgłaszać rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa w ilości co najmniej 5 osób, rady parafialne, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz powiaty. Warunek jest jeden: sołtys musi aktualnie pełnić swoją funkcję i mieć staż co najmniej od początku 2022 roku.

– Województwo lubelskie to w 70 procentach tereny rolne, to 213 gmin i 3645 sołectw. Sołtys jest podstawowym organem społeczności lokalnej. Wszystko co chcemy, żeby się zadziało, uzgadniamy właśnie z nim. To on najczęściej występuje o modernizację dróg, budowę placu zabaw czy świetlic. Widzimy zatem, że potrzeba na docenienie sołtysów jest ogromna i dlatego organizujemy ten konkurs – powiedział Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 sierpnia. Następnie nastąpi ocena uczestników. Pod uwagę będą brane takie aspekty działalności, jak: wpływ podjętych zadań na integrację społeczności lokalnej, działalność społeczna i jej materialne rezultaty, poprawa infrastruktury komunalnej, wykorzystanie środków funduszu sołeckiego lub projekty inwestycyjne. Do tego dochodzi współpraca z samorządem gminnym, dalsze plany związane z działalnością sołectwa, aktywna reprezentacja gminy i swojego regionu oraz udział w konkursach obrazujących osiągnięcia.

Finał konkursu odbędzie się 11 września. Dla zwycięzców przygotowano nagrody. Za zajęcie I miejsca będzie to 5 tys. zł, za II miejsce 4 tys. zł a za III – 3 tys. zł. Do tego dochodzą trzy wyróżnienia po 2 tys. zł. Przy czym oddzielne nagrody przyznawane będą sołtysom a oddzielne sołtyskom. Laureaci otrzymają również tytuł „Nasz sołtys” i statuetki.

(fot. UMWL)

22 komentarze

 1. Kwoty nagród powalające. Cóż za „rozrzutność”?

 2. To oni – wieś za dopłaty od rządu do „pseudo rolnictwa” popierają w całej rozciągłości taką władzę, jaką mamy.
  Uważają, że rolnik żywi i broni.
  Rozpaskudzili się jeszcze za czasów Gierka, darmowymi kredytami.
  JAKIŚ OBWT BĘDZIE MI PISAŁ, ŻE NIE ZROZUMIEM, pośmiałam się z tego wpisu, ponieważ sprawę znam od podszewki. Żeby nie ta nacja Pis-iaki już by przegrały wybory, byłoby pozamiatane.
  Wschód z lubelskim i podkarpackim to dawna Galicja z a c o f a n i e.

  • Ella życzymy ci, aby w całej Europie zapanowała taka susza, że za chlebek zapłacisz 30 zł. I nie przez żadną inflację, ale brak zboża. Rolnik dla siebie zbierze zboże, wyhoduje świniaka, kurka dlada jajko, mąkę zrobi we młynie a wy z miasta? Co cwaniacy wtedy zrobicie. Może jak za PRL z prośbą na wieś po mięsko bo to kartkowe nie wystarczało?

   • Maliniak inżynier

    Janie, to nie ta epoka. A co zrobią z kredytami i całym sprzętem, oddadzą, czy sprzedadzą miastowym? I warunki hodowli świnek troszkę się zmieniły od czasów Gierka.

 3. Lubelskie to nie Galicja/pała z historii/.

 4. Dopłaty do materiału nasiennego przedłużone do 10 lipca.
  Czekam na dopłaty w mieście: proszę o zapłatę czynszu, prądu, gazu i pozostałych mediów.

 5. Urszulo mówi się, że Galicja to zacofanie, ogólnie przyjęty schemat. Nie chodzi o granicę zaboru, czytaj że zrozumieniem, miej oczy i umysł szeroko otwarty. No ale to przecież Lublin, czego wymagam.

Dodaj komentarz

Z kraju