Cel działań – odnaleźć dzika. Kilkudziesięciu żołnierzy przeczesywało lasy

W ciągu ostatnich dni w kompleksie leśnym w pobliżu Białej Podlaskiej, można było zauważyć liczne grupy żołnierzy. Wraz z leśnikami i myśliwymi prowadzili oni poszukiwania padłych dzików. Akcja miała na celu zwalczanie wirusa ASF.

W ubiegłym tygodniu przez cztery dni na terenie Lasów Kijowieckich w powiecie bialskim, kilkudziesięciu żołnierzy przeczesywało okolicę w poszukiwaniu padłych dzików. W działaniach brało udział 78 żołnierzy, którzy na co dzień służą w jednostce wojskowej w Siedlcach, wchodzącej w skład 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. W przeszukiwaniu terenu brali udział również przewodnicy z Nadleśnictwa Biała Podlaska. W akcję zaangażowani zostali także myśliwi z kół dzierżawiących obwody łowieckie w rejonie poszukiwań. Ponadto do działań skierowano pracowników powiatowej i wojewódzkiej inspekcji weterynaryjnej.

Żołnierze zostali skierowani do działań mających na celu zwalczanie ASF, na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej. Wnioskował o to wojewoda lubelski. Wszystkie osoby uczestniczące w akcji, zostały ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ponadto każdemu wydano środki odstraszające kleszcze i komary. Działania wsparły lokalne samorządy, które w związku z trudnymi warunkami działania wynikającymi z wysokiej temperatury powietrza, dostarczyły uczestnikom wodę mineralną. Dodatkowo Nadleśnictwo Biała Podlaska zabezpieczyło posiłki regeneracyjne dla uczestników akcji. Z kolei bezpieczeństwo na drogach i w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, zabezpieczali lubelscy policjanci.

Koordynatorem akcji był powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej. Przez cztery dni przeszukano obszar ok. 4800 ha. Łącznie udało się odnaleźć 25 padłych dzików. Była to już trzecia z kolei akcja przeszukiwania lasów na terenie województwa lubelskiego od czasu wyznaczenia pierwszego ogniska ASF w 2016 roku w powiecie bialskim. Jak informują służby wojewody lubelskiego, w najbliższym czasie planowane są kolejne takie działania.

(fot. lublin112)
2017-08-15 08:00:41

12 komentarzy

 1. Świetnie…. ludzie potrzebują pomocy po nawalnicach a żołnierze dzików po lasach szukają. Eh..

  • Pomoc po nawałnicach ogarną strażacy. To nie stan klęski żywiołowej.

   • WOT został stworzony m.in. do takiej pomocy. Strażacy jechali dobę do poszkodowanych w lesie podczas gdy wojsko mogło to załatwić w godzinę. Za dzikami mogą latać członkowie kół łowieckich. Wojsko nie podlega ministrowi środowiska tylko obrony narodowej. Tyle że ten obronę narodu ograniczył do obrony siebie i części swojej partii.

  • Nic nie stoi na przeszkodzie abyś pomagał. KODoraści zamiast zanieczyszczać Krakowskie i Litewski roztopioną parafiną w obronie kasty, też mogli by pomóc. O reszcie hołoty z podobnych spędów nie wspominając.

   • … młodzież wesz polska i inni patrioci niech też pomagają , a nie tylko łążą po ulicach.

 2. Każda żyjąca istota zyje do pewnego wieku i nie wazne czy to ptak,świnia czy człowiek i w tym przypadku tak było.Dla mnie jest to propaganda aby zniszczyc polskiego rolnika.

 3. niedługo będą niedobitki ocalałych rolników tropić po lasach ,oczywiście tvppis poda że to zielone ludziki i zbrojne ramie KODu a nie uciekający przed komornikiem

 4. Popieram was asferiusz i ge to jest lobby które niszczy rolników,co najgorzej skutecznie…wojsko tropi dziki w lesie a dziki u chłopów w qqrydzy…źenada

 5. Może by tak przesiedlić wilki z Bieszczad? Tylko że one wolą rogaciznę.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie