Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burzowa niedziela w woj. lubelskim. Możliwe ulewy, grad, silne porywy wiatru i lejki kondensacyjne

W niedzielę aura w Polsce jest kształtowana przez coraz silniejszy układ wyżowy o imieniu Olenka rozwijający się nad zachodnimi rejonami Europy. Na przeważającym obszarze naszego kraju zaznacza się wpływ umacniającego się wyżu, który przyniesie zmienne zachmurzenie z większymi rozpogodzeniami. Lokalnie w woj. lubelskim możliwe są burze.

Prognozuje się, że dzisiaj więcej wilgoci w umiarkowanie ciepłym powietrzu polarno-morskiej masy powietrza utrzyma się nad regionami południowymi, południowo-wschodnimi i miejscami wschodnimi, gdzie prognozowane są opady deszczu o zróżnicowanym stopniu intensywności w połączeniu z lokalnymi burzami, które mogą być chwilami intensywne z opadami gradu. Szczyt aktywności burzowej przypadnie pomiędzy godz. 11.00 a 17.00, potem zanotujemy istotny spadek i zanik lokalnej aktywności burzowej.

Burzowy poranek w regionie

Już dziś o poranku słabe burze pojawiły się w woj. lubelskim. Pojedyncze wyładowania pojawiły się głównie na południu i wschodzie regionu. W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej. Prognozowane jest w niedzielę zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. W wielu miejscach przelotne opady deszczu, a gdzieniegdzie także burze. Prawdopodobne są też opady drobnego gradu. Wysokość opadów w czasie burz do 15 mm, natomiast na południu i wschodzie regionu punktowo do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach od 20°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60-75 km/h.

Kolejne godziny z lokalnymi burzami i rześkie powietrze w nocy

W kolejnych godzinach burze przemieszczać mają się przeważnie z zachodu na wschód, południowy-wschód, ale w drugiej części dnia zmieni się kierunek przepływu w środkowej troposferze i mają wędrować z północy na południe woj. lubelskiego. Najgroźniejsze okażą się na wschodzie, południu i południowym-wschodzie regionu, ale niewykluczone są na przeważającym obszarze województwa. Najbliższa noc przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Miejscami zanikające przelotne opady deszczu, nie prognozuje się już burz, które ustąpią późnym popołudniem bądź wieczorem w niedzielę. Temperatura minimalna od 10°C do 12°C. Wiatr słaby, północno-zachodni. Prognozowane jest w poniedziałek zachmurzenie przeważnie umiarkowane, nie wystąpią już opady atmosferyczne. W najcieplejszym momencie dnia od 21°C do 23°C. Wiatr okaże się słaby, północny i północno-zachodni. Noc z poniedziałku na wtorek okaże się chłodna. Termometry pokażą minimalnie od 9°C do 11°C, lokalnie około 7°C, więc będzie rześko. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych.

Kolejne dni z suchą masą powietrza

W kolejnych dniach dominować ma silny wyż z dość suchą masą powietrza. Dlatego nawet do początku 2 dekady września czeka nas sucha i stabilna pogoda oraz coraz wyższe temperatury w okolicach dni gorących i upału za dnia. Występować mają jednak duże amplitudy temperatury i noce będą coraz częściej chłodne, typowe dla września, tworzyć mają się też mgły radiacyjne po zachodzie słońca.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w kolejnych godzinach wynosi dziś 90% w woj. lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem godzin południowych, miejscami burze utrzymają się późnym popołudniem, lecz wieczorem i w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć. Najsilniejsze są prognozowane w powiatach we wschodniej i południowej oraz południowo-wschodniej części naszego regionu.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

19 komentarzy

  1. Pan Sołtys z Lublina

    Nie od dziś wiadomo, że wróżbici wróżą, jasnowidze, jasno widzą, a i tak, to Pan Bóg chmury nosi.
    Właśnie żem se widział „gdzie trzeba”, że cały zespół chmur zaniósł był „braciom” i teraz to oni mokną

  2. Wschód zostanie doświadczony.

  3. wróżenie. Skończy się jak zwykle. Szkoda że informujecie o burzach. Może by u nas w końcu popadało.

    • Jest w tekście informacja, gdzie prognozowane są opady. To nie jest prognoza dla 20 m2 tam, gdzie się Pan znajduje 😉

  4. PILNE !!! Najnowsze wieści z regionu w sprawie burzowego frontu…
    Właśnie „bracia” w okolicach Nowowołyńska, Krystynopola zaczynają mokąć.
    I dobre im tak.

  5. Ciekawe czy tym razem redakcja nie przedobrzy i skończy się na niczym ale jak widać temat pogody redakcja broni zawzięcie i każdy kto jej wytknie potknięcie od razu ma kontr akcje że piszę głupoty poczekamy do wieczora i zobaczymy na ile tym razem redakcja się wstrzeli z pogoda

    • Pan dzisiaj znowu swoje ??.

      • Pasuje to do przysłowia: „Uderz w stół, a redakcja się odezwie”. Czy jakoś tak… 😆

    • Ha ha ha (nie mylić z "cha")

      Grześku, tym razem „cza” rację przyznać, bo od Ryk, przez Puławy zapiernicza niezła chmurka. Jak dobrze pójdzie do może nawet Bozia zagrzmi…

  6. Chmurką może i jest tylko jak na razie coś bardzo sucha

  7. W temacie pogody redakcja jest iście aktywna jak w żadnym innym Zawsze usilnie chce pokazać jaka to ona jest nieomylna a cała reszta to głupki które pojęcia o pogodzie nie mają żadnego sek tylko w tym że pogoda na monitorze komputera jakże odbiega od tej realnej dziwne tylko że redakcji albo upał nie potopił komputerów albo zlewa ich nie zalała czasem trzeba ruszyć zadek dużo dalej niż na korytarz redakcji by przekonać się jak realnie wygląda ulewa lub burza i wtedy się wypowiadać

    • Komentarz pozbawiony rzeczowych argumentów, jak ten Pana, ma zerową wartość w dyskusji ?. Tym razem jest Pan Bogdanem, kim Pan będzie następnym razem ??

  8. I gdzie te burze? Przejeżdżałem przez regiony gdzie miały się pojawić i nic. Nawet kropla deszczu. Zacznijcie prawić prognozy ogólnopolskie to coś może się sprawdzi. No chyba że jeszcze będą.

  9. ładnie pogoda wygląda na monitorze komputera tu zawsze albo grzmi albo leje tylko ze owa pogoda nie zawsze ma się do tej realnej
    Czasem trzeba by wyściubić nos dalej niż do korytarza i sprawdzić jak się ma pogoda w realu no ale redakcja w czym jak czym ale w pogodzie zawzięcie udowadnia swa nieomylność każdy kto tylko choć trochę pojechać jej na ambicji spotyka się z jej strony z pośmiewiskami i od razu redakcja wali jakimiś dziwnymi linkami byle tylko udowodnić swa racje

  10. Redakcja wali? Nie, to w wielu miejscach pioruny waliły i całkiem nieźle popadało.

Dodaj komentarz

Z kraju