Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze znów pojawią się na wschodzie kraju. Lokalnie grad, silny wiatr i ulewy

W środę na wschodzie kraju prognozowane są lokalne burze. Przewiduje się, że dziś pojawią się głównie pojedyncze komórki burzowe, które przyniosą opady do 10-15 mm, lokalnie drobny grad i porywy wiatru do 60-65 km/h.

W środę Polska znajdzie się w zasięgu rozległego obszaru obniżonego ciśnienia atmosferycznego, który jest związany z zatoką niżową znad środkowej części Europy. Dodatkowo znad zachodnich i północno zachodnich rejonów kontynentu europejskiego postępuje adwekcja umiarkowanie ciepłej i wilgotnej masy powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich, która w różnych regionach kraju przyczyni się do rozwoju zachmurzenia kłębiasto-deszczowego z przelotnymi, konwekcyjnymi opadami i punktowymi burzami na przemian z rozpogodzeniami. Płytki ośrodek niżowy przesuwa się w kierunku Białorusi. Dodatkowo z północy na południe przemieszczać ma się front o charakterze zokludowanym.

Dociera do nas w dalszym ciągu masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw, wzrośnie pionowy gradient temperatury, co w wilgotnej masie powietrza doprowadzi do rozwoju burz na wschodzie kraju. Przewiduje się, że dziś pojawią się głównie pojedyncze komórki burzowe, które przyniosą opady do 10-15 mm, lokalnie drobny grad i porywy wiatru do 60-65 km/h.

Z uwagi na wilgotny pionowy profil troposfery, możliwe są dziś zalążki trąb powietrznych, lecz ryzyko ich uformowania nie jest wysokie. Ośrodki konwekcyjne przemieszczać mają się od północnego-zachodu na południe i południowy-wschód. Mogą powstać one już około południa, ale największe prawdopodobieństwo burz będzie w godzinach popołudniowych. Zaczną zanikać w godzinach wieczornych, a w pierwszej połowie nocy konwekcja powinna ustąpić i nigdzie nie powinno już grzmieć. Nie przewiduje się dziś, aby tak długo utrzymywała się aktywność burzowa jak ubiegłej doby po zachodzie słońca.

Środa przyniesie przewagę zachmurzenia umiarkowanego i dużego, przed południem także małe. Gdzieniegdzie konwekcyjne przelotne opady deszczu, natomiast w godzinach południowych i po południu możliwe gdzieniegdzie burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w trakcie burz do około 10-15 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 19°C do 21°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, na ogół zachodni. W trakcie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Noc ze środy na czwartek przyniesie przewagę zachmurzenia umiarkowanego, okresami dużego. Szczególnie w pierwszej połowie nocy miejscami zanikające przelotne opady deszczu, a początkowo również punktowe burze. Gdzieniegdzie silne zamglenia. W najchłodniejszej części nocy od 12°C do 14°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Czwartek zapowiada się z dużym ociepleniem, gdyż dotrze nad region masa polarnomorska i spodziewany jest dzień gorący. Modele prognozują zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego w drugiej połowie dnia. Przelotne opady deszczu i możliwe burze. Możliwa wysokość opadów w trakcie burz do około 10-15 mm. Przemieszczać mają się z północnego-zachodu na południe, południowy-wschód. W najcieplejszym momencie dnia od 23°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 60-65 km/h, północno-zachodni.

Noc z czwartku na piątek przyniesie przewagę zachmurzenia małego, początkowo umiarkowanego i miejscami dużego. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i możliwe słabe burze. Miejscami silne zamglenia. W najchłodniejszej części nocy 13°C do 15°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś lokalnych burz wynosi 70%.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Mapa wczorajszych burz w woj. lubelskim oraz wysokość opadów

Burze znów pojawią się na wschodzie kraju. Lokalnie grad, silny wiatr i ulewy

Burze znów pojawią się na wschodzie kraju. Lokalnie grad, silny wiatr i ulewy

Burze znów pojawią się na wschodzie kraju. Lokalnie grad, silny wiatr i ulewy

Burze znów pojawią się na wschodzie kraju. Lokalnie grad, silny wiatr i ulewy

(fot. Arkadiusz Wójtowicz\grafiki IMGW)

8 komentarzy

  1. Z tą prognozą spóźniliście się o jeden dzień 😀

    • Nie, wczoraj też była prognoza, która się pokryła z tym, co było w pogodzie. Dzisiaj prognozowane są kolejne zjawiska burzowe.

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Nooo… Wczoraj na „slamsowie” nieźle dawało gradem wielkości grochu, w obawie o zawał aż się boję jechać na Zimne Doły zobaczyć, czy podobnie nie było na ROD „Miłek”..
    Szkoda upraw.

  3. Witam jeśli te zapowiadane niby burze mają być tak groźne jak te wczoraj to nie ma się czego bać a ta pogodę można traktować jako zabawę w meteo domorosłych znawców pogody dodam owszem burze były u mnie i to 3 lecz wszystkie suche

    • Jak widać na radarach i danych z IMGW był burze, były opady, był również grad, lokalne zalania i podtopienia. Nie rozumiemy w jakim calu Pan zaprzecza faktom…

  4. Na radarach będzie wszystko ale realnie juz niekoniecznie może by tak ruszyć zadek w teren i sprawdzić gdzie i jaka jest burza bo u mnie były suche No ale jak widać redakcja pojęcia nie ma co to sucha burza

    • Szanowny Panie, zanim Pan napisze kolejny komentarz w tym stylu i tonie, to zalecamy sprawdzić to, że wczoraj m.in. prowadziliśmy relację na żywo jednej z takich burz…co więcej mamy zdjęcia i wideo tego, co z niej spadło. Mamy też zdjęcia z drona, burz przechodzących w Lublinie. Więc prosimy trochę zastanowić się nad tonem swoich wpisów. Bo w żaden sposób nie są one rzeczowe ani argumentowane, a co więcej kłócą się z logiką i faktami. Jedynie suchy to jest Pana komentarz w rzeczowe argumenty.

Dodaj komentarz

Z kraju