Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze znów dadzą się we znaki w regionie. Grad, ulewy i silny wiatr, możliwe też zalążki trąb powietrznych

Dziś Polska jest pod wpływem rozległego pola obniżonego ciśnienia atmosferycznego, które dominuje nad przeważającym obszarem Europy. Dodatkowo nad naszym krajem utrzymuje się jeszcze strefa falującego frontu atmosferycznego. Z tego też powodu w wielu regionach obserwowana jest przewaga pochmurnej i deszczowej pogody. Natomiast w pasie wschodnim możliwy jest również burzowy przebieg warunków atmosferycznych, już od godzin około południowych.

Upalne powietrze zwrotnikowe zostało wyparte za naszą wschodnią granicę. Przeważający obszar kraju znajduje się już dziś w znacznie chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego, tylko nieco cieplejsza masa zalegać ma jeszcze na krańcach wschodnich. Najsilniejsze burze powinny wystąpić szczególnie na granicy Polski i Białorusi, ale możliwe są również w głębi woj. lubelskiego. Prognozowane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też superkomórki burzowe oraz układy wielokomórkowe. Niewykluczone są też zalążki trąb powietrznych, a nawet krótkotrwała, lecz lokalna trąba powietrzna.

Pierwsze burze około południa

W środę prognozowane jest zachmurzenie duże, jednak po południu możliwe większe przejaśnienia. Spodziewane są opady deszczu o natężeniu silnym lub ulewnym oraz miejscami punktowe burze. Prawdopodobny grad. Zjawiska burzowe mogą rozwijać się już od godzin okołopołudniowych. Możliwa akumulacja opadów burzowych 40 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 22°C na zachodzie woj. lubelskiego do 28°C na wschodzie regionu. Wiatr przeważnie słaby, ze zmiennych kierunków, okresami z kierunków południowych. Tylko trakcie burz wiatr w porywach do 70-80 km/h. Miejscami grad do 2-3 cm.

Przewidujemy, że środowe burze będą znacznie słabsze od wczorajszych, lecz lokalnie nie można wykluczyć podtopień i szkód wiatrowych oraz gradowych. Niektóre z chmur Cb będą wykazywać się podwyższoną aktywnością elektryczną.

Noc z przelotnym deszczem i lokalnymi burzami

Noc ze środy na czwartek przyniesie przewagę zachmurzenia dużego. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, a w nocy także burze, punktowo z gradem. Możliwa wysokość opadów do około 15-25 mm. Z powodu dużej wilgotności powietrza po opadach, w drugiej połowie nocy i nad ranem uformować mogą się miejscami silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 500 metrów. Zwłaszcza poza aglomeracjami miejskimi. Nie można wykluczyć, że miejscami grzmieć będzie do godzin porannych w czwartek. Głównie w powiatach przygranicznych W najchłodniejszej części nocy od 15°C do 17°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny. Tylko w trakcie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz wynosi dziś 90% w woj. lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem godzin południowych i popołudniowych, miejscami burze utrzymają się wieczorem i w nocy ze środy na czwartek. Najsilniejsze są prognozowane w powiatach we wschodniej i północnej części naszego regionu.

Prognoza pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

Miniona doba w pogodzie

Burze znów dadzą się we znaki w regionie. Grad, ulewy i silny wiatr, możliwe też zalążki trąb powietrznych

Burze znów dadzą się we znaki w regionie. Grad, ulewy i silny wiatr, możliwe też zalążki trąb powietrznych

Burze znów dadzą się we znaki w regionie. Grad, ulewy i silny wiatr, możliwe też zalążki trąb powietrznych

23 komentarze

  1. Szanowna Redakcjo trąby powietrzne mają to do siebie, że są zjawiskiem lokalnym….

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Powiadacie, że znów dadzą się we znaki w regionie, grad, ulewy i silny wiatr, możliwe też zalążki trąb powietrznych…
    Już i na ten tych miast, odłączam antenę radia CB ( wysoka jucha) i w oknie zapalam (od)gromnicę.
    Na szczęście po ubiegło nocnych burzach jeszczem nie zdążył był zabrać z okna facjaty jednej z wielu w Polsce matek boskich.

  3. Myślicie że jak w czasie burzy wsadzę głowę do tabernakulum to całe ciało będzie bezpieczne ?

    • Mam nadzieję że za takie bluźnierstwo piekło cię pochłonie a zanim to nastąpi dostaniesz zawału tak rozległego że wybije wszystkich członków twojej rodziny

      • Nie życz bliźniemu swemu co tobie nie miłe.

      • Aha, czyli tam pod ziemią siedzi diabeł i ludzi smaży ogniem tak ? Tabletki już wzięłaś ?
        Ty lepiej uważaj bo teraz za rozmowy z głosami zamykają w szpitalach..

    • Wsadził to nie potrzebnie kiedyś twoj ojciec twojej matce matce

  4. Myślę, że lepiej jak wsadzisz do muszli klozetowej, a ja z przyjemnością spuszczę wodę, nie będziesz taki kozak jak Ci kostucha spojrzy w oczy, poczytaj sobie książki wtedy jest mało niewierzących…nie tacy twardziele pękali….

    • Ale ja nie jestem twardzielem tylko ciotą

    • Taaa… nie tacy twardziele pękali, na ten przykład pana towarzysza generała Jaruzelskiego, kościelni „dobrodzieje” tak zmanipulowali, że w ostatnich minutach życia, chrzest przyjął.
      Odfajkowali sobie sukces kościoła, jakiego wcześniej nie dokonali nawet wśród afgańskich Talibów, nad którmi kilka lat pracowali, żeby ich na „jedynie słuszną” wiarę przekabacić.

  5. A najlepiej twarz wycierać sobie katolikami…

  6. Chyba dziś to redakcja z tym alertem przedobrzyła bo nic nie wskazuje jak na razie by mogły być tak ostre jak wczoraj burze z takimi ulewami

  7. Kiedy skończą się burze? U nas kataklizm leje i grzmi cały dzień połamane drzewa brak prądu

  8. Jak tam wasze burze, można wyjść już z bunkra? Czy są duże zniszczenia i pożary od piorunów? Dlaczego nie ma jeszcze artykułu o sprzątaniu po wczorajszych nawałnicach w regionie?

    • Zieeeew… nudne Pana wpisy 🙂
      Chce się tak w kółko bez sensu komentować?
      Szczerze to takie wpisy nie robią na nas wrażenia 😉

      W linki informacja, gdzie w regionie były burze w ostatnich 24h
      Burze w regionie za ostatnią dobę

      Słabo, słabo idzie Panu hejtowanie 😉

Dodaj komentarz

Z kraju