Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpieczeństwo podczas wyborów samorządowych

W środę, 3 kwietnia br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego oraz wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Szefowie MSWiA i MC mówili o działaniach, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych.

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia br. odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych. W całej Polsce o mandat powalczy ponad 183 tys. kandydatów.

Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że proces wyborczy zostanie przeprowadzony przez samorządy, Państwową Komisję Wyborczą oraz władze centralne.

– Pokażmy po raz kolejny, że demokracja w Polsce, jeśli chodzi o ten najważniejszy akt demokratyczny ma się bardzo dobrze. Pokażmy, że Polacy potrafią korzystać z praw demokratycznych – zaapelował minister.

Szef MSWiA odniósł się także do łamania prawa wyborczego.

– Apeluję o to, aby zgłaszać na bieżąco na Policję wszelkie kwestie dotyczące łamania prawa wyborczego, łamania ciszy wyborczej, agitacji w czasie ciszy wyborczej czy w lokalach. Dzięki temu Policja będzie mogła reagować, aby proces wyborczy przebiegał w sposób niezakłócony – powiedział.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się również bezpośrednio do wyborców.

– Jeżeli Państwo widzą dezinformację, komunikaty, informacje, które Państwa zdaniem są ewidentnie dezinformacją wyborczą, też prosimy je zgłaszać – mówił minister Marcin Kierwiński.

Podczas konferencji szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że dzisiaj odbyła się odprawa komendanta głównego Policji z komendantami wojewódzkimi Policji w sprawie zabezpieczenia wyborów.

Transport do lokalu wyborczego

Minister Marcin Kierwiński przypomniał, że MSWiA jest współodpowiedzialne za proces dowozu wyborców do lokali wyborczych. Zgłoszenia były zbierane i będą realizowane zgodnie z prawem przez samorządy. Odbędzie się to dzięki środkom z budżetu centralnego przekazywanym poprzez wojewodów. Minister zaapelował także o sprawdzenie, w jakim miejscu możemy oddać głos.

– Bardzo mocno zachęcamy, aby przed wyborami sprawdzić w aplikacji mObywatel, gdzie każdy z Państwa jest wpisany do rejestru wyborców. Sprawdźcie Państwo, w którym lokalu wyborczym głosujecie, sprawdźcie w którym spisie wyborców jesteście – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.

NASK i CERT w przeciwdziałaniu dezinformacji

Natomiast wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji mówił, że wybory związane są m.in. z odpowiedzialnością na polu cybernetycznym.

– W obszarze odpowiedzialności za bezpieczeństwo cyfrowe podejmowaliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach wspólne z MSWiA działania, by wybory 7 kwietnia były bezpieczne – zaznaczył.

Minister cyfryzacji wskazał także, że NASK oraz CERT są gotowe do przyjmowania wszystkich zgłoszeń o dezinformacji, które mogą pojawić się w najbliższych dniach. Dotyczy to także spraw związanych z naruszeniem ciszy wyborczej.

11 komentarzy

  1. Ci dwaj pajace nie przeprowadziliby bezpiecznie staruszki przez przejście dla pieszych.

  2. Jaka demokracja konstrukcja jest łamana reżim jak na Białorusi prawda w TV już się nie dowiesz.

  3. Kierwiński, do czego ty namawiasz? Do donosicielstwa? Masz wywiadowców i ministerstwo. Radź sobie.

  4. Jak kierwinski będzie liczył to będzie bezpiecznie

  5. Won z Polski.

  6. Przy nich czuje się bezpiecznie jak na marszu niepodleglosci 2014

  7. Dzisiaj maski opadły. Wiemy dlaczego nie chciano Polakom pokazać, jak będzie wyglądała rekompensata, czy też wsparcie dla osób, którym grożą podwyżki
    cen prądu od 1 lipca aż o 60%. Co się okazuje? Osoba, która ma minimalne wynagrodzenie, nie otrzyma dodatku energetycznego, nie otrzyma bonu energetycznego.
    Podwyżki 60% to jest mniej więcej 1000 zł w skali rocznej. Zaledwie garstka Polaków załapie się na ten bon w wysokości 300 zł, a cała reszta będzie miała
    60-procentowe podwyżki. Łącznie z emerytami, łącznie z osobami, które osiągają minimalne wynagrodzenie. Tego mieliśmy się nie dowiedzieć do 7 kwietnia. Tak więc szykujmy się 60 % więcej za prąd i prawie 100 za każdy inny produkt. Bo każdy pośrednik swoje musi zarobić. I dlatego 7 kwietnia wszyscy głosujemy na Pis.

  8. Ciekawe czy lokale wyborcze będą czynne 6 godzin po zamknięciu jak w Jagodnie do 3 nad ranem i czy będzie darmowa pizza?

  9. kostkę brukową pod lokale i zgrzewkę gazu pieprzowego zapewnia minister…

  10. W Warszawie były czynne do trzeciej trzeba było dostawiać plusów żeby głos na PiS był nieważny

Dodaj komentarz

Z kraju