Sobota, 04 maja 202404/05/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie ponad 40 gabinetów na świadczenia zdrowotne. Odbyło się uroczyste otwarcia Bloku C i E Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (zdjęcia)

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Lublinie został rozbudowany i doposażony. To pierwszy etap realizacji kompleksowej rozbudowy siedziby WOMP.

Wczoraj odbyło się uroczyste zakończenie realizacji projektu pozakonkursowego, w wyniku którego w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Lublinie (WOMP) powstał budynek C oraz E. Wartość inwestycji to ponad 36,7 mln zł, z czego blisko 25,9 mln zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Inicjatywy REACT-EU.

– Chciałbym podziękować pani dyrektor i całej załodze. To podmiot, przez który przewijają się różni pacjenci. Kto nie wykonywał tu badań okresowych, badań kierowców, korzystał ze świadczeń specjalistycznych, lekarza rodzinnego? Byłem świadkiem narodzin tego pomysłu, kiedy 12 lat temu byłem przewodniczącym Rady Społecznej WOMP, wtedy powstawały zamiary o rozbudowie. Gratuluję tej inwestycji – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Celem projektu jest zwiększenie potencjału WOMP CP-L w Lublinie w obszarze POZ, AOS i Rehabilitacji leczniczej oraz ograniczenie negatywnych skutków pandemii COVID-19. Dzięki realizacji projektu nastąpi zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług medycznych udzielanych w Ośrodku, zwiększenie standardu i bezpieczeństwa pacjenta i pracy personelu.

– Dzięki środkom unijnym mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z profesjonalnej opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a pracownicy wykonywać swoje obowiązki w funkcjonalnych i nowoczesnych wnętrzach. Szacuje się, iż w wyniku realizacji projektu w obiekcie rocznie leczonych będzie dwadzieścia tysięcy osób z naszego regionu – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Ponad 40 gabinetów na świadczenia zdrowotne

Powierzchnia użytkowa nowo powstałego budynku wynosi łącznie niemal 3 200 m2. Będzie się w nim znajdować łącznie ponad 40 gabinetów z przeznaczeniem na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Będą to gabinety Praktyki Lekarza Rodzinnego oraz następujących poradni specjalistycznych: chirurgicznej, ortopedycznej, neurologicznej, ginekologicznej, kardiologicznej, reumatologicznej, endokrynologicznej, rehabilitacyjnej, endokrynologicznej wraz z właściwymi dla nich gabinetami diagnostyczno-zabiegowymi oraz pracowni diagnostyczno-zabiegowych EKG i Holtera oraz spirometrii, jak również gabinetów pracowni rehabilitacji.

Ponadto, w ramach projektu nastąpi doposażenie gabinetów w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie rehabilitacji leczniczej. Zostaną zakupione m.in: system do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej, aparat do laseroterapii oraz nowoczesne aparaty USG.

Korzyści dla regionu

Nowoczesny i funkcjonalny Ośrodek pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenia na poziomie ambulatorium. To działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne. Wzmocnienie potencjału WOMP pozwoli na przyspieszenie diagnostyki oraz możliwości skierowania pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2) do adekwatnego leczenia na poziomie ambulatorium. Będzie to działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne, zwiększenie jakości udzielanych świadczeń, a docelowo na poprawę stanu zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego. Inwestycja pozwoli WOMP lepiej realizować swoje zadania, a ostatecznie umożliwi również obniżenie kosztów ponoszonych na utrzymanie infrastruktury.

Medycyna ze wsparciem OZE

Nowy budynek WOMP w pełni korzysta z odnawialnych źródeł energii. Na dachu oraz południowej ściennie obiektu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Co więcej, na dachu budynku usytuowano pięć pomp ciepła, a we wszystkich gabinetach – klima-konwektory.

20 komentarzy

  1. Covid szaleją a tam znowu wszyscy bez maseczek. SZOK

  2. „Czarny” jak zwykle na miejscu, ciekawe ile dołożyli, przecież oni nie płacą nawet podatków

    • Nie wiem ile ten szaman przytulił, ale wczoraj z mównicy sejmowej słyszałem, że np. urzędowy „kapelan” w Urzędzie Skarbowym dostaje ok 6 tysięcy złotych na miesiąc.

  3. jutro się rozstaniemy

  4. Może niech marszałek zajmie się teraz organizacją pracy w WOMP, który mu podlega. Tam nie można się dodzwonić a na wizytę czeka się wiele dni. Jak już człowiek dostąpi łaski i ma wyznaczony termin to stoi w wielogodzinnych kolejkach do laboratorium, różnych pracowni i poszczególnych specjalistów. Jak panie marszałku (mała litera celowa) żyć, jak w terminie podjąć zatrudnienie, bo w pańskiej jednostce nie można się przebadać na czas. Te problemy oczywiście nie dotyczą widocznych na zdjęciach członków zarządu WL i dyrektorów z UMWL i jednostek podleģłych. Ci państwo są obsługiwani poza kolejnością. Są równi i równiejsi. Demokracja w wykonaniu PiS. A wystarczy zmienić organizację pracy, ale to ich przerasta.

  5. Drugi raz czytam i dalej nie wiem gdzie to. Przy jakiej ulicy te gabinety?

  6. Znowu te cudaki? Było pite?

  7. Tzw. badania okresowe w WOMP to koszmar. Mimo „zapisów” gigantyczna kolejka, od rana, na mrozie i w błocie placu budowy. Fatalna, a raczej brak, organizacji pracy. Kultura pań z personelu medycznego poniżej krytyki. Pacjent jest tam traktowany jak intruz i zło konieczne. Jakieś dziwne kartki na drzwiach, z wykrzyknikami, pouczające tych natrętnych petentów. Najlepiej znów ogłoście pandemię, zamknijcie się w środku i bierzcie w spokoju państwowe pieniądze za nic nierobienie. No i notable załatwiani poza kolejką. Lepiej i sprawniej było kiedyś na Nowym Świecie no ale tę filię zlikwidowali.

  8. JUż miałem pisać a gdzie szaman ? ale jest na dalszych zdjęciach

Dodaj komentarz