Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Akcja PKP na przejeździe kolejowym. Apelowali o rozwagę, rozsądek i ostrożność (zdjęcia)

Pracownicy kolei wspólnie z funkcjonariuszami SOK przeprowadzili dziś kolejną akcję prewencyjną, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Apelowano, aby nie skracać sobie drogi do śmierci.

W piątek na przejeździe kolejowym w Niedrzwicy Kościelnej spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowała akcję, mającą na celu zaapelowanie do kierowców, pieszych i rowerzystów o rozsądek. Podobne działania, na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi, odbyły się w wielu miejscach na terenie całego kraju. Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozdawali kierowcom i pieszym ulotki oraz
materiały edukacyjne jednocześnie prosząc, aby nie skracali sobie drogi do śmierci poprzez lekceważenie znaku stop czy też czerwonego światła.

Jak wyjaśniają przedstawiciele PKP PLK, od początku roku w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. Wśród najczęściej popełnianych błędów przez kierowców i pieszych jest niezatrzymywanie się przed znakiem stop; lekceważenie czerwonych, pulsujących świateł; omijanie rogatek oraz przejeżdżanie pod opadającymi szlabanami. Podkreślono również, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach powodują właśnie kierowcy.

Kolejarze przypomnieli również o żółtych naklejkach, jakie znajdują się na wszystkich przejazdach kolejowych w kraju. Umieszczono je na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, pod którym można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Akcja PKP na przejeździe kolejowym. Apelowali o rozwagę, rozsądek i ostrożność (zdjęcia)

fot. Anna Znajewska – Pawluk

Akcja PKP na przejeździe kolejowym. Apelowali o rozwagę, rozsądek i ostrożność (zdjęcia)

fot. Anna Znajewska – Pawluk

13 komentarzy

  1. Pieszym obserwowanym z ukrycia za wejście na wczesnym czerwonym 1500PLN mandatu, a kierowcom którym nie chce się zatrzymać na STOPie – ulotka.

  2. „99% wszystkich zdarzeń na przejazdach powodują właśnie kierowcy.” – co takiego? A nie rowerzyści?

  3. Niech się zajmą tym żeby te przejazdy były zamykane i otwierane w normalnym zdroworozsądkowym czasie ,a nie ludzie stoją bez sensu długie minuty

    • A ty „alfred” pewnie jesteś jednym z tych jasnowidzów, którzy pomimo sygnalizacji świetlnej i opadających rogatek, lepiej wiesz kiedy nadjedzie pociąg.
      Wkrótce i o tobie napiszą w czasie przeszłym, że wiedziałeś 🙂

      • Tak jestem pewien bo piszę tu o oczywistym przypadku nadgorliwosci w ręcznym zamykaniu przejazdu w mojej miejscowosci gdzie wszystko widać jak na dłoni ….Szynobus jeszcze nie dojechał do stacji ,a nadgorliwiec zamyka przejazd .Do tego nie rzadko zapomina otworzyć po przejzdzie

  4. Troszkę za późno ta akcja i nie we właściwym miejscu. Niedaleko w sąsiedniej miejscowości dopiero remont kończą niefortunnie zniszczonego przejazdu. W ogóle tam jakieś fatum krąży, a dowodem na to jest podłożonych 300 głosów…

  5. A gdzie był wtedy ,wymysł od ośmiu lat nam panującej władzy -rogatek

  6. Jak sokiści tak ładnie proszą… To ja też ładnie poproszę pkp i zarządców dróg, żeby przejazdy kategorii A, B i C były oznakowane zgodnie z przepisami! Poproszę też, aby przejazdy z uszkodzonymi, lub nieczynnymi rogatkami również były oznakowane poprawnie.

  7. w zęborzycach szlaban uszkodził mi dach w busie !!!!!!!! i wiem że to ich wina

  8. To faktury się załatwia na koszta oj A 14stka byla

Dodaj komentarz

Z kraju