Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Dziś ulicami Lublina przejdzie Papieski Marsz Wdzięczności

W niedzielę ulicami Lublina przejdzie Papieski Marsz Wdzięczności – za życie i nauczanie św. Jana Pawła II. Wydarzenie organizowane jest w 18. rocznicę śmierci papieża Polaka.

Śmierć Jana Pawła II była ogromnym wydarzeniem dla całego świata, a szczególnie dla katolików. Był jednym z najbardziej szanowanych i uwielbianych papieży w historii Kościoła katolickiego, a jego pontyfikat trwał przez 26 lat, od 1978 do 2005 roku. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w swoim apartamencie w Watykanie. Przez wiele lat cierpiał na choroby, w tym na chorobę Parkinsona i problemy z oddychaniem. Jego zdrowie pogarszało się stopniowo, a ostatnie dni były bardzo trudne.

Po jego śmierci na całym świecie odbyły się uroczystości żałobne, a w Watykanie odbył się historyczny pogrzeb, który przyciągnął setki tysięcy wiernych i przedstawicieli różnych religii. Jan Paweł II został pochowany w krypcie pod Bazyliką św. Piotra w Watykanie. Śmierć Jana Pawła II była okazją do refleksji nad jego pontyfikatem i dziedzictwem, które pozostawił dla Kościoła katolickiego i całego świata. Wpływ papieża Polaka na politykę światową, dialog międzyreligijny i promowanie praw człowieka i pokoju jest do dziś bardzo ceniony i doceniany.

Jan Paweł II był zwolennikiem dialogu międzyreligijnego i promował jedność i wzajemne zrozumienie między różnymi wierzeniami. Jego spotkania z przedstawicielami innych religii, takimi jak judaizm, islam czy hinduizm, przyczyniły się do poprawy relacji między nimi. Papież Polak był mocnym zwolennikiem pokoju i odrzucania przemocy jako rozwiązania konfliktów. Jego modlitwy i apele w czasie wojen i konfliktów na całym świecie, w tym wojny w Jugosławii czy ataków 11 września, przyczyniły się do zmniejszenia napięcia i promowania pojednania.

Co ważne jego działania jako papieża przyczyniły się do upadku komunizmu w Europie Wschodniej, a wizyty w Polsce w 1979 roku i stałe poparcie dla Solidarności pomogły przyspieszyć ten proces. Jan Paweł II był również mocnym obrońcą praw człowieka i godności ludzkiej. Jego papieskie encykliki, takie jak „Laborem exercens” czy „Sollicitudo rei socialis”, poświęcone były kwestiom społecznym i gospodarczym, w tym zatrudnienia, ubóstwa i nierówności społecznych.

Papieski Marsz Wdzięczności w Lublinie

Dzisiaj w Lublinie o godzinie 14.00 nastąpi zbiórka uczestników marszu przy Krzyżu Papieskim w parafii Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11). Po kwadransie uczestnicy wyjdą na wspólny przemarsz ulicami: Jana Pawła II, Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego – do kościoła akademickiego KUL. Tam o godz. 15.30 odbędzie się Msza św. w kościele akademickim KUL. Na godzinę 17.00 planowany jest koniec wydarzenia. W organizację marszu, wspólnie z lubelską „Solidarnością”, włączyła się Archidiecezja Lubelska, a także przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji naszego województwa oraz reprezentanci samorządu i państwa.

(fot. lublin112.pl)

84 komentarze

 1. Średniowiecze

 2. Lewackie bydło nie szanujecie ludzi ale usznujcie Świętą osobę jaką jest Jan Paweł Drugi.

  • Nawet nie wiesz jak naprawdę się nazywał. Pewnie dla tego przyjął pseudonim artystyczny aby nie być kojarzonym z ukrywaniem pedofilii.

 3. Ruski troll (ale wolontariusz !)

  Sądząc po tych tysiącach wiernych i „wiernych” na Papieskich Marszach Wdzięczności, naocznie widać że w Polsce rządzi Kościół Katolicki przy dzielnej pomocy PiS.
  Co gorsza, na lepsze się nie zanosi, bo chętnego do wypowiedzenia lub zerwania Konkordatu, brak.
  A bez tego nie wypleni się tego zła z RP.

 4. Byłem a nikogo tam niebyło

Z kraju