Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Sejm przyjął ustawę

Dodatkowe wsparcie dla rodzin z dziećmi, inwestycja w kapitał ludzki, ułatwienie rodzicom godzenia życia rodzinnego z pracą – to najważniejsze założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z kluczowych elementów Polskiego Ładu. Nowe świadczenie to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Rodzice sami zdecydują, na co wydać pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem, a także czy chcą otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czyli 1000 zł przez rok.

Sejm przyjął ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

– Przyjęcie przez Sejm ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym to doskonała wiadomość. Dobrze wiemy, jak ważny dla pracujących rodziców jest dostęp do opieki nad małymi dziećmi. Robimy co w naszej mocy, by takich miejsc opieki przybywało. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest właśnie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To dodatkowe świadczenie, które rodzice mogą przeznaczyć na co chcą – np. żłobek, nianię lub samodzielną opiekę nad dzieckiem. Dodatkowo zwiększamy nakłady na program „Maluch+”, dzięki któremu ta sieć instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 stale się rozwija – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Obsługą procesu przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczenia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Pierwsze dzieci w rodzinie też otrzymają wsparcie

Ustawa zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci nieobjętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, np. pierwszych dzieci w rodzinie. Dofinansowanie będzie wynosić 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

1,5 mld zł na program „Maluch+”

Rozszerzony ma zostać także resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+”. Chodzi o integrację różnych źródeł dofinansowania, tzw. poza środkami krajowymi, również Instrumentu Odbudowy i Odporności oraz Europejskiego Funduszu Społecznego+, które będą przeznaczone na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki.

Dzisiaj budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to aż 1,5 mld zł rocznie.

(fot. pixabay.com)

47 komentarzy

 1. Na Tatarach będą nowsze modele ałdi…

 2. Zauważam ostatnio ciekawy trend. Szanowna redakcja zaczyna uczestniczyć w pisowskiej propagandzie. Tylko pogratulować.. Przestaliście się kryć że swoimi poglądami. A chociaż dobrze za to płacą?

 3. Jak zwykle pis wspomoże karyny z bękartami i inne patologie.
  Patologia żyje z zasiłków i się śmieje w oczy ludziom ciężko pracującym

  • A ty [***] jak niemozesz mieć dzieci to dlaczego zazdrościsz innym ? Te pieniędze są dla dzieci. Patolgii jest zaledwie kilka procent. Wiec nie wyzywaj ludzi!

   • A myślisz patusie że te pieniądze w całości idą na potrzeby dzieci? Może malutki procencik ludzi rozsądnych pracujących za te pieniądze kupuje dzieciom potrzebne rzeczy np. do szkoły, A reszta patusów, nierobów sobie kupują Tatry i chestefildy. Najlepszy przykład z Lublina mamusia i troje niewinnych dzieci

    • Lecisz całe życie na ręcznym. Nikt cie nieche i nigdy nie będziesz miał dzieci to skąd możesz wiedzieć jak to wydatek i ile dziecko kosztuje.

  • Bękart to cie zrobił i powstał tęczak.

 4. No i super, dodrukuje się więcej makulatury zwanej złotówkami, to i tak papier bez pokrycia. Tylko jest jeden problem, bo nie bardzo klasa średnia chce na utrzymanie tego pracować…

  • Nikt jej nie każe. Bez łaski. Wyp..dalać jak się nie podoba. Przychody z PIT to niewielki procent budżetu, większość to VAT i akcyza. A skoro mafie dostały po łapach i zatrzymano karuzele vatowskie, to i kasa jest.

 5. Do roboty niech się wezmą a nie doją aby kasę na dzieci !!! Żenada

 6. „500 zł miesięcznie przez dwa lata, czyli 1000 zł przez rok”. CZYLI coś tu nie gra.

 7. Brawo PiS następne wybory wygrane.

 8. PiS jedyna słuszna partia.

 9. Do bezdzietnych pajaców

  Ja niewiem. Idioci i stare panny, kawalerowie których nikt nie chce, twierdzą ze 500plus to dużo i korzysta z tego patologia. A z takim rozumieniem sami są partologia. A te 500plus to jest g…. Ten kto ma dziecko sam wie naprawdę ile ono kosztuje.

 10. dumny mieszkanic gminy Niedrzwica Duża

  Jak wam zabiorą te 500 plus to bedą znajdowac dzieci porzucone w beczkach, zakopane w ziemi lub utopione w rzekach gdyż wtedy nikt już ich nie bedzie chciał . Jak na razie patologia bedzie żyła kosztem pracujących ludzi póki będa w tak beztroski sposób rozdawać pieniadze. Rząd NIE MA SWOICH PIENIEDZY , ŻEBY DAĆ JEDNYM ZABIERA DRUGIM.

  • Otóż ma swoje, gdyż je emituje za pomocą drukarki zwanej NBP. Unia też drukuje na potęgę, z tym że wydaje tę kasę głównie na zasiłki dla islamistów. Ale co do początku wypowiedzi masz rację. Jak PO wygra wybory i zatrzyma 500+, to ta partia będzie mieć na rękach krew dzieci.