Zrobili oświetlone przejście wśród pól i lasów. – Chyba dla saren i dzików (zdjęcia)

Wśród pól, w pobliżu lasów, gdzie nie ma praktycznie żadnego ruchu pojazdów, powstało przejście dla pieszych. Jego lokalizacja budzi spore wątpliwości.

W niedzielę jeden z naszych czytelników korzystając z wiosennej pogody wybrał się na przejażdżkę rowerową po terenie gminy Wysokie. Jakież było jego zdziwienie, kiedy to w miejscowości Słupeczno, wśród pól i lasów, gdzie w pobliżu nie ma żadnych zabudowań, dostrzegł przejście dla pieszych. Co więcej wyposażone w pełną infrastrukturę mającą na celu zwiększanie bezpieczeństwa osób z niego korzystających.

Oprócz wysepki zmuszającej kierowców do znacznego ograniczenia prędkości, znajduje się tam maszt z panelami fotowoltaicznymi, których instalacja zasila znak ostrzegawczy i oświetlenie przejścia. System wspomaga jeszcze wiatrak, który także produkuje energię, tym razem z wiatru. Co więcej, zarówno po jednej, jak też po drugiej stronie nie ma żadnych chodników, znajdują się tylko pola uprawne.

– Zastanawia mnie kim trzeba być i jak umiejętnie zarządzać funduszami, aby w miejscu w którym nie ma praktycznie żadnego ruchu robić coś takiego. Spędziłem tam około 40 minut i w tym czasie nie przejechał ani jeden samochód, jak też nie pojawiła się ani jedna osoba piesza – wyjaśnia Piotrek Barszczewski.

Jak ustaliliśmy, jest to droga gminna nr 107302, która przez lata znajdowała się w fatalnym stanie. Była pełnia dziur i wyrw co sprawiało, że gmina postanowiła ją wyremontować. Prace rozpoczęły się pod koniec kwietnia 2017 roku, wcześniej gmina postarała się o dofinansowanie inwestycji w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Koszt prac wyniósł ponad 540 tys. zł z czego 258 tys. zł pochodziło ze środków budżetu Wojewody Lubelskiego, 132 tys. zł z Zarządu Powiatu Lubelskiego, gmina dołożyła zaś prawie 150 tys. zł.

Oprócz nowej nawierzchni zakres prac obejmował odwodnienie drogi, przebudowanie zjazdów, budowę peronów autobusowych oraz roboty w zakresie bezpieczeństwa i organizacji ruchu. To właśnie w ramach poprawy bezpieczeństwa zbudowane zostało owe przejście. Jak się jednak okazuje, liczyły się punkty w celu zdobycia dofinansowania.

– Przejście dla pieszych na tym odcinku drogi gminnej zostało zaprojektowane i wybudowane ze względu na dodatkowe punkty przyznawane na etapie oceny wniosku za poprawę bezpieczeństwa. Punktowane były tzw. wyniesione przejścia dla pieszych z progiem zwalniającym oraz z odpowiednim oznakowaniem. Zaznaczam, że droga została zmodernizowana za kadencji poprzedniej Wójt, w związku z tym nie chcę oceniać zasadności budowy przejścia w tym miejscu. Najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców jest to, że powstała nowa nawierzchnia – wyjaśniał nam Łukasz Kaliński, zastępca Wójta gminy Wysokie.

– Nie wiem czy to przejście dla ludzi czy zwierząt. Dokładnie taki sam obiekt na tej samej drodze stoi kilometr dalej w stronę Łosienia. Jednak tam jest przynajmniej teren zabudowany – dodaje Piotrek Barszczewski.

(fot. nadesłane – Piotrek Barszczewski)

Zobacz również

51 komentarzy

 1. Przecież nieopodal jest przystanek, a więc przejście na drugą stronę jezdni ma sens. Ślepy ten czytelnik czy co?

  • że co, tylko przy zamówieniach publicznych takie głupoty wychodzą, a ty co pachołek

  • Tam są dwa przejścia i dwa przystanki po tej samej stronie dla zrozumienia nie jest to normalne

 2. Skoro mozna zdobyć dofinansowanie, to trzeba robić głupie rzeczy.
  To samo BUS pas na Grygowej.
  Bez głupoty, nie byłoby drogi.
  Lepsza równa droga z przejściem dla saren, niż dziury dla wszystkich.

 3. A to super pomysł???.Kreatywni są ludzie .Za 100 lat będzie jak znalazł

 4. Hej Młody Junaku
  Smutek zwalcz i strach
  Przecież na tym piachu już za kilka lat
  Przebiegnie być może
  Jasna, długa, prosta
  Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska
  I z biegiem zepnie drugi brzeg
  Na którym twój ojciec legł

  Sytuacja rodem z filmów Barei! 🙂

 5. Olgierd Jedlina

  Trzeba zgłosić do absurdów drogowych.

 6. A zebra nie powinna być w drugą stronę?

  • Zebra jest w dobrą stronę. To drogę trzeba obrócić w planie o 90 stopni.

   • A bloki damy …. o tutaj
    A tu to nie – tu jest jezioro.
    W takim razie jezioro damy tutaj i już ….

 7. Jeśli dla redakcji pasy prostopadłe do drogi to przejście to gratuluję , bardziej to próg zwalniajacy, ze znakiem przejścia, blizej nie określony twór.

  • Tak to jest przejście. Oznaczają go chociażby znaki. A oznakowanie ma na celu zwiększyć widoczność progu.

   Pozdrawiamy

   • Nie ogarniam, widocznie nadajecie na podobnych falach co budowniczowie tego czegoś.

   • Jest oznakowanie D6 ale oznakowania poziomego D10 brak, więc nie jest to przejście. Pozdrawiam.

    • A do czego Ci znak koniec autostrady przy przejściu dla pieszych i od kiedy to jest znak poziomy? Idź i poszukaj swojego mózgu a potem go pozdrów.

 8. coś nie zrobią – źle!
  coś zrobią – JESZCZE GORZEJ!
  Jest przystanek tak więc przejscie dla pieszych jak najbardziej na swoim miejscu.
  Żal zwieracze ściska, że u Ciebie nie ma? U mnie też nie ma. Brawo, że gmina dba o swoje sołectwa a nie tylko najbliższy obręb budynku swojej gminy.

  • A do czego Ci znak koniec autostrady przy przejściu dla pieszych i od kiedy to jest znak poziomy? Idź i poszukaj swojego mózgu a potem go pozdrów.

 9. Przejście bardzo potrzebne obok przystanek. A rano do pracy jeździ sporo mieszkańców. a ten Pan na rowerze to skąd ?

  • no i co, że jest przystanek

   A te trolle piszące o przystanku to skąd?
   Przystanek też był potrzebny aby uzyskać więcej punktów.
   I chociaż jest, to żadne autobusy do Słupeczna nie dojeżdżają.
   Najbliższy przystanek, z którego można faktycznie skorzystać jest w Maciejowie Starym (to tak trochę więcej niż kilometr od miejsca pokazanego na zdjęciu).

 10. ,, A gdyby tutaj staruszka przechodziła do domu starców, a tego domu wczoraj by jeszcze nie było, a dzisiaj już by był, to wy byście staruszkę przejechali, tak? A to być może wasza matka!”

 11. Mieszkaniec okolicy

  Nie tobie oceniać zasadność tego przejścia, nie posiadasz żadnej wiedzy o przyczynie jego budowy. Zajmij się lepiej czymś co nie wykroczy poza ramę Twojego intelektu. Podziwiaj widoki pięknej okolicy Wysokiego ? chociażby.

  • Olgierd Jedlina

   Już to widzę jak wysiadający z autobusu idzie do przejścia. Totalna kompromitacja.

 12. A NA TYM PRZYSTANKU TO TAKI RUCH ŻE HOHOHO

 13. Powinna zająć się tym prokuratura. Aby dostać dofinansowanie zaprojektowano niepotrzebne przejście, które wygenerowało większe koszty przebudowy.

  • Na swój mózg do prokuratury donies. Gdyby nie zrobili przejścia to by nie dostali kasy z Unii na drogę. Gdzieś musieli zrobić przejście. A próg zwalniający na prostej drodze to wielu mistrzów prostej może uratować życie.

 14. Mieszkaniec okolicy

  Nie ważne czy jest ruch na przejsciu czy nie, ważne jest że droga zbudowana i przez długie lata ludzie będą z niej korzystać. A wam kmiotki żal że wasz wójt dalej tłumaczy się brakiem środków na modernizację drogi. BIERZCIE PRZYKŁAD Z WYSOKIEGO???

 15. Podajcie nazwisko głąba który to zatwierdził do budowy i drugiego który odbierał .
  No nasz znamienity wojewoda zazwyczaj otwierający koła gospodyń wiejskich powinien i to ‚cudo’ inzynierii otworzyć uroczyście.
  Debilizm miesiąca, czekamy na następne zgłoszenia do debilizmu roku

  • głąbów szukaj w innym miejscu

   Głąbów to szukaj tam, gdzie powstają takie przepisy (listę nazwisk znajdziesz bez problemu).
   Ci, o których pytasz wykazali raczej mądrość w jaki sposób dostosować się do głupich przepisów.
   Bo o wykorzystaniu raczej mowy być nie może.
   Jednym z warunków konkursu było zbudowanie dwóch przejść dla pieszych na remontowanym odcinku drogi.
   (Drugie przejście jest przy budynkach w pobliżu drugiego, też nie wykorzystanego przystanku).
   Chodziło o względy bezpieczeństwa. Bez tego gmina nie mogłaby liczyć na dofinansowanie i musiałaby wyremontować nawierzchnię z własnego budżetu.
   Co miała zrobić gmina wobec tak idiotycznych warunków dofinansowania?
   Ludzie przynajmniej mają wyremontowaną drogę a z przepisów niech tłumaczą się głąby, którzy je stworzyli.

   Na szczęście warunkiem nie była kładka dla pieszych (lub przejście podziemne) i przejazd kolejowy (pomimo braku torów) 🙂

 16. Ubarwienie tego „przejścia” sugeruje że należy iść wzdłuż drogi 🙂 🙂 🙂

 17. DOKŁADNIE. TO JEST TEMAT DLA PROKURATURY. PUBLICZNE ŚRODKU ZOSTALY ZMARNOTRAWIONE NA NIKOMU NIE POTRZEBNA INWESTYCJE. DO TEGO OSMIESZAJCA GMINĘ. NIEDŁUGO BĘDZIE TO W TV. POGRATULOWAĆ GŁUPOTY! I CZEKAMY TERAZ NA DALSZE KROKI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI.

  • Dla Twojej wiadomości już było w TV.

   • TVP nikt normalny nie ogląda dla twej wiadomości, oprócz moherow i psycholi. Zobaczmy powinno się pokazać w TVN i Polsacie.

 18. Panele fotowoltaiczne, wiatrak, a obok stoja slupy elektroenergetyczne 😀

 19. Czytelnik to idiota, a dla jego wiadomości i redakcyji 112,to ja codziennie korzystam z tego przejścia dla pieszych.

  • Panie zającu raz Pan skorzysta i kiedy indziej i tak przez drogę przebiegnie, także proszę nie pisać głupot.

 20. Za nasze pieniądze.

 21. zapewne chodzi o to ze wykonawca to pewnie jakis ziomal, albo ktos z rodziny z gminy

 22. Kto bogatemu zabroni? Ale tak właśnie wyglądają absurdy dofinansowania, jednak w Lublinie jest znacznie lepiej – na rondzie Kowcza (JPII/Armii Krajowej) dzięki buspasom też dofinansowanym są korki.

  Tam akurat ktoś powinien odpowiedzieć za to co zrobili – zresztą – policja też się pod tym podpisała – jako kierowca widząc przejście powinienem zachować szczególną ostrożność, tymczasem tam nikt nie będzie przechodził – czyli jest błąd w oznaczeniu na drodze, który to błąd zaakceptowało zbyt wiele osób. Może powinny pożegnać się ze swoimi stanowiskami? Bo to niczym się nie różni od tworzenia sztucznych ograniczeń prędkości tylko po to, by zatrzymywać tam kierowców za przekroczenie prędkości. Później wszyscy są zdziwieni, że kierowcy ignorują znaki.

 23. D****** kobieta sukcesu nie mogło być inaczej za rok będzie tam blokowisko i fabryka samochodów przejście się przyda

 24. Zrobili przejście dla jeży i zajęcy to wszyscy się śmieją. Polewka z gminy w całej Polsce. Komuś to przejście kiedyś się przyda, na pewno. Przystanki to też wyraz myślenia perspektywicznego – na pewno skusi się na nie jakiś lokalny przewoźnik, może w elektrycznym autobusie. Mogli jeszcze zrobić bus pas albo ścieżkę rowerową – też chyba sa punktowane. Niech się cieszą, że nie musieli stawiać ekranów dźwiękochłonnych!

 25. nie wiem czemu tu się dziwić, w samym Lublinie jest pełno podobnych rzeczy, jakbyście wiedzieli ile kosztują takie rzeczy, sygnalizator, słup itp. i kto na tym robi milionowe biznesy to by was nie dziwiło, że w Polsce jest nasr..ane świateł na każdym skrzyżowaniu zamiast ronda tak jak na zachodzie

 26. Nie rozumiem kto WGL komentuje ,kto dał opis ,opisał całą sytuację, nikt chyba tam nie był lub nie jest w pełni na rozumie ,dlaczego nie ma zdjęcia z drugiej strony gdzie za ok 50m od przejść są budynki, gospodarstwa ,lecz tu ktoś wolał zrobić sensację i opisać że w środku lasu może żeby ludzie mieli sensację, proszę się wybrać tam na przejażdżkę i zdecydować kto kłamie kto ma rację, Pan na rowerku widzę też bez sensu życia, aby rowerek ,sensację ludzie ogarnijcie się niech opiszę swój domek może bd lepsza sensacja lub jak to życie daje mu w kość

 27. Łatwo jest krytykować czyjąś prece ,zazwyczaj ci krytykańci mają lewe ręce i potrafią tylko krytykować ,a pan panie krytykańcie na rowerku jakie masz ręce,przypuszczam że oprucz krytykowania nie wiele potrafisz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7616zł -0.16%
  • GBP 5.0273zł 0.51%
  • EUR 4.468zł 0%
  • CHF 4.1307zł -0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach