Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Znikający podatnik, bufor i broker. Lubelska prokuratura oskarżyła już 40 osób o wyłudzanie podatku VAT

Kolejne 6 osób działających w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT odpowie przed sądem. Sprawą zajmuje się lubelska prokuratura.

Prokuratura Krajowa w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia wobec kolejnych 6 osób działających w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT. Sprawą zajmuje się Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Jak wskazują śledczy, oskarżeni wykorzystując polskie i zagraniczne podmioty gospodarcze wykazywali szereg fikcyjnych transakcji związanych z obrotem produktami spożywczymi w celu uzyskania nienależnych korzyści podatkowych. W celu uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT wykorzystano podmioty o statusie znikającego podatnika oraz bufora i brokera, a także podmioty zagraniczne zarządzane przez obywateli polskich oraz przez obcokrajowców.

Pierwszy w łańcuchu transakcji podmiot tzw. znikający podatnik po wprowadzeniu towarów na rynek polski nie odprowadzał należnego z tytułu dalszej sprzedaży towaru podatku VAT. Ostatni z funkcjonujących w łańcuchu transakcji polskich podmiotów sprzedając towar do innego państwa członkowskiego UE odliczał nieuiszczony przez pierwszy z podmiotów podatek VAT.

Wśród oskarżonych są osoby zarządzające podmiotami o statusie bufora oraz spółek wiodących, czyli podmiotów zagranicznych nabywających towar w ramach transakcji karuzelowych. Z ustaleń śledztwa wynika, że towary takie jak kawa, napoje czy słodycze były przedmiotem transakcji przeprowadzonych w ramach karuzeli podatkowej. Po ich sprzedaży do państw członkowskich Unii Europejskiej ponownie były wprowadzane na rynek polski przy użyciu tych samych lub innych podmiotów gospodarczych.

Prokuratura ustaliła również, że w celu ukrycia przestępczego procederu podejrzani dokonali transferu środków pieniężnych w kwocie ponad 9,3 miliona złotych. W wyniku przestępczej działalności oskarżonych straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę co najmniej 4,3 miliona złotych. Teraz grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Jest to już kolejny akt oskarżenia w sprawie grupy, która działała w okresie od lutego 2016 r. do września 2017 r. na terenie Polski oraz innych państw Unii Europejskiej, w Czechach, Wielkiej Brytanii oraz Bułgarii. Dotychczas skierowano 5 aktów oskarżenia przeciwko 40 osobom. Jeden z oskarżonych, któremu zarzucono wyłudzenie ponad 9 milionów złotych, spłacił już całą kwotę.

(fot.lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

5 komentarzy

  1. 1/8 sasina, wielkie mi ajwaj…

  2. Brawo PiS za rządów peło niedopomyślenia żeby kogoś złapali.

  3. Złapali. Dostaną odsyp. Wypuszczą. Wolne sondy;)

  4. jakto kradli za rzadow pis ?

Z kraju