Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zdegradowane budynki zastąpił nowoczesny przeszklony pawilon. Nowy dworzec w Janowie Lubelskim otwarty (zdjęcia)

Prace trwały ponad trzy lata, w końcu można korzystać z nowego dworca autobusowego. Inwestycja jest częścią większego zadania, a mianowicie rewitalizacji centrum Janowa Lubelskiego.

Ponad rok później, niż pierwotnie planowano, udostępniony został podróżnym nowy dworzec autobusowy w Janowie Lubelskim. Prace związane z rewitalizacją centrum miasta rozpoczęły się latem 2019 r. i miały potrwać do września 2021 r. Jednak problemy, jakie dotknęły branżę budowlaną, najpierw z powodu pandemii, później wybuchu wojny na Ukrainie, nie ominęły również wykonawcy inwestycji. W końcu jednak zadanie zostało zrealizowane i po wykonaniu odbiorów całość oddano do użytkowania.

Celem przebudowy terenu dworca było nie tylko dostosowanie liczącego kilkadziesiąt lat obiektu do obecnych czasów, lecz również zminimalizowanie jego uciążliwości. Zdegradowane budynki i zadaszenie zastąpiono nowoczesnym przeszklonym pawilonem, w którym oprócz poczekalni i toalet znajduje się przestrzeń przeznaczona dla funkcji usługowych.

Co ważne, nowy dworzec jest taki, jakiego chcieli mieszkańcy. Zanim przystąpiono do prac, przeprowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie. Przygotowywanie projektu trwało dwa lata, w trakcie którego uwzględniano liczne propozycje oraz wnioski.

Podobna sytuacja dotyczy przyległego do dworca rynku. Przy projektowaniu zostały uwzględnione funkcje placu jako miejsca integracji, spotkań, imprez kulturalnych. Pojawiła się tam nowa nawierzchnia wraz z fontanną multimedialną. Do tego liczne obiekty małej architektury oraz donice z zielenią. Przebudowano także pobliskie skrzyżowanie.

Cała inwestycja kosztowała 10,6 mln zł, przy czym większość środków miasto pozyskało w ramach dofinansowań z funduszy europejskich oraz programów rządowych.

(fot. UM Janów Lubelski)

24 komentarze

 1. Czy projektując tak bardzo przeszklony budynek wzięto pod uwagę potężne koszty jego ogrzewania w porze zimowej oraz klimatyzowania w lecie? Może okazać się że po prostu zabraknie na to środków.

  • a widzisz jakikolwiek grzejnik ?

   • Wuju, ja wiem że u was ogrzewacie się jeszcze kozą (niekoniecznie musi to oznaczać piecyk), ale jak się buduje na wypasie, to nie zakłada się grzejników tylko podłogówkę. Widział to kto żeby podłoga grzała? Ani chybi ogień piekielny po nas idzie spod ziemi, uciekajmy!

 2. To ma wyglądać a nie służyć.

 3. taka ciekawośc mnie chwyciła. Jest łazienka dla niepełnosprawnych a na nastepnej fotce schody do podziemi pewnie z tą łazienką. Niepełnosprawnego spychamy ze schodów czy sam próbuje zejść za potrzebą. Bo windy nie widać. czy tylko taki chwyt marketingowy. Dość spore zadaszenie aż prosiło sie o jakieś przepierzenie chroniące przed przeciągami .

 4. I jak to w Polsce szczycącej się przynależnością do Europy kibelek za stosowna opłatą.

 5. Betonowy bubel ! Cały rynek włącznie z fontanną posadzkowa i chodnikami dookoła nie równy z kałużami po opadach wstyd dla wykonawcy ale przede wszystkim dla władz miasta że coś takiego odebrali. Szkoda tylko mieszkańców że mają tam spartaczona rewitalizację i to na długie lata ?..

 6. Specjalistom jestem

  Nie no tępo istnie szalone jak na budowę takiego większego baraku. ps. czy dalej po ulicach walają się puste małpeczki a kosze na śmieci przy głównej ulicy stoją miesiącami przewrócone do góry dnem?

 7. 3budowali takie coś. Z Janowa jest bardzo mało kursów do Lublina. Rzeszowski Marcel ratuje sytuację i Galicja. Poza tym jeździ jeszcze lokalna wiocha busami w których panuje odor…. Może co niektórzy z Lublina nie wiedzą coto jest ale nikomu nie życzę przejechać się czymś takim.

 8. Zwykły pawilon który był budowany 3lata…..
  Władze tego miasteczka zapewne chciały by to schować przemilczeć piowskim stylem ale nieda się…zresztą więcej w tym winy wykonawcy którego wybrali.
  I niestety w tym miasteczku zle się żyje. Wszędzie układy, znajomości. Wszędzie wiocha.

Z kraju