Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się ten okres w roku, kiedy łatwiej o zderzenie z dzikim zwierzęciem (wideo)

Dużymi krokami zbliżają się miesiące, kiedy łatwiej będzie o spotkanie na drodze dzikiego zwierzęcia. Od Czytelnika otrzymaliśmy nagranie groźnie wyglądającej sytuacji drogowej, do której doszło pod Lublinem.

Do zdarzenia doszło na jednej z dróg w Zemborzycach pod Lublinem. Nasz Czytelnik zarejestrował sarnę, która przebiegała przed jego pojazdem. Na szczęście nie doszło do zderzenia ze zwierzęciem.

Powoli zbliżają się miesiące, kiedy na drogach w kraju będzie można częściej napotkać na takie obrazki. Ma to związek m.in. z przemieszczaniem się dzikich zwierząt, które po żniwach będą szukać schronienia na terenach leśnych, jak również z sezonową migracją.

Pamiętajmy, aby w okolicach pól i lasów zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni.

Pamiętajmy również o tym, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

(fot. wideo nadesłane)

6 komentarzy

  1. Tam dzikie świnie łażą wieczorem i nocą stadami, a sarny to zwykle żerują w rowach. Trzeba być czujnym i uważnym.

  2. Lecieć 80km/h w obszarze zabudowanym (domyślam się po obecności latarni), po takiej wiejskiej, wąskiej drodze, tym bardziej nocą, to faktycznie jest stwarzanie niebezpiecznej sytuacji. Ale co do tego ma to dzikie zwierzę?

    • Samochód podskakuje na 10cm (3-4 sekunda filmu), ale dla powiatowego mistrza kierownicy, w starym zdezelowanym gracie, 50km/h to za wolno. Trzeba cisnąć bliżej setki, bo inaczej nie zdąży i zafajda siedzenie.

  3. „Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni.” – kto jest autorem tych mądrości?

  4. „Pamiętajmy również o tym, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę.” – Jakoś bardzo rzadko zdarza się, żeby dzikie zwierzę poruszał się wzdłuż droga, i to jeszcze w tym samym kierunku co my?
    Co prawda, mało jeżdżę, ale jeszcze potrzeba wyprzedzenia dzikiego zwierzęcia nie zdarzyła mi się.

  5. Dlatego zawsze mam na siedzeniu obok lub z tyłu Sztucera. Ona przebiega droge i niedaleko od niej przystaje odpocząć. I wtedy wbiegam ja 🙂

Wiadomości z info112