690 680 960

Zakaz handlu w niedziele ma zostać zaostrzony. Koniec z placówkami pocztowymi w sklepach

Do tej pory w niedziele otwarte były głównie niewielkie, głównie prowadzone przez małych przedsiębiorców sklepy. Kiedy placówkami pocztowymi zaczęły się stawać supermarkety, posłowie postanowili zmienić przepisy.

W ekspresowym tempie przygotowane zostały nowe przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele. Posłowie PiS chcą, aby zaczęły one obowiązywać jak najszybciej. Dlatego też, już na początku lipca, nowelizacją ma się zająć Sejm. Całość zaś, ma wejść w życie jeszcze przed końcem wakacji.

Przed wszystkim posłom chodzi o zakończenie obchodzenia przez sklepy zakazu handlu. Obecnie, jak wynika z szacunków, każdej niedzieli w kraju czynnych jest ok. 10 tys. sklepów. Dopóki były to małe obiekty, nikt nie reagował. Jednak kiedy, aby móc handlować w dni, w które obowiązuje zakaz, placówkami pocztowymi zaczęły się stawać supermarkety, zaczęto coraz głośniej mówić o potrzebie uszczelnienia przepisów.

Wszystko potoczyło się błyskawicznie, gdy sieć handlowa Kaufland ogłosiła, iż we wszystkich swoich placówkach wdrożyła usługi pocztowe. To pozwala bowiem na prowadzenie działalności również w niedziele niehandlowe. Informacja ta wywołała spore poruszenie, wielu osobom nie przypadła też do gustu. Swoje zdanie na ten temat wyraził również kościół.

Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, w nowelizacji doprecyzowana została definicja przeważającej działalności handlowej. Jeżeli zmiany wejdą w życie, a wszystko wskazuje, że jest to nieuniknione, sklepy będą mogły prowadzić swoją działalność również w niedziele niehandlowe jako placówki pocztowe, jednak pod warunkiem, że ten rodzaj działalności był w nich dominujący.

W tym przypadku kontrole ma prowadzić Państwowa Inspekcja Pracy. Sprawdzane mają być wpływy z działalności. Jeżeli te z usług prowadzonych w ramach placówki pocztowej będą wyższe od tych, osiąganych z handlu, wówczas sklep będzie mógł prowadzić swoją działalność w dni z zakazem handlu.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

45 komentarzy

 1. bezprawie i niesprawiedliwie

 2. ***** ***
  Pozamykać kościoły i będzie spokój.

 3. Pogonić pełowców i lewactwo z Polski będzie spokój.

 4. I jak teraz Rydzyk będzie się utrzymywał jak Żabki mu zamkną?

  Ponoć niedziela miała być dniem dla rodziny i wielu księży z tego powodu chciało mieć też wolne żeby spędzić trochę czasu z dziećmi.

 5. Jak byście nie zauważyli to PiS rządzi a wy skaczące pchły nie macie nic do gadania.

 6. Co ze stacjami paliw !! Swoje maja ??? Przecież stacje paliw to dzisiaj sklepy ! I tylko to ich utrzymuje

 7. Rydzyk ma przejąć Inpost i zrobić fuzję z żabkami i orlenem.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!