Kilkaset zajęcy wypuszczono na wolność. Starają się odbudować populację tych zwierząt

W kilku miejscach naszego regionu w ostatnich dniach prowadzona była akcja wypuszczania na wolność zajęcy. Zwierzęta te pochodzą z hodowli i przez ostatnie miesiące przebywały w wolierach przyzwyczajając się do życia w naturalnym środowisku.

Od 2009 roku w naszym regionie prowadzony jest program odbudowy populacji zwierzyny drobnej. Zainicjował go i dofinansowuje marszałek województwa. Głównym celem jest wzmocnienie drastycznie spadającej w Polsce liczebności zajęcy. Uczestniczące w nim koła łowieckie i nadleśnictwa zobowiązały się nie tylko do zawieszenia na pięć lat polowań na zające i intensyfikacji odstrzału drapieżników, ale także do opieki nad powierzonymi im zwierzętami. Nad programem opiekę naukową sprawuje prof. dr hab. Roman Dziedzic z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Głównym zadaniem myśliwych i leśników, jest przywracanie zajęcy naturze. Corocznie z funduszy Urzędu Marszałkowskiego kupowane są ze specjalnych hodowli zające, które następnie na okres jesienno-zimowy wypuszczane są do specjalnie do tego celu wybudowanych przez koła łowieckie wolier. Dzięki temu przyzwyczajają się do życia w naturalnym środowisku. Następnie wiosną wypuszczane są na wolność.

W ubiegłym roku w dziewięciu jednohektarowych obiektach umieszczono 360 osobników. Po czterdzieści sztuk trafiło do: Holi w powiecie bialskim, Rudki, Poczekajki i Leśniczówki w powiecie chełmskim, Smoligowa w powiecie hrubieszowskim, Skrobowa i Starego Tartaku w powiecie lubartowskim, Cezaryna w powiecie ryckim oraz Pańkowa w powiecie tomaszowskim. Przez kilka miesięcy koła łowieckie oraz nadleśnictwa przy współpracy z opiekunem naukowym i lekarzem weterynarii sprawowały opiekę nad zwierzętami. Prowadzony był ich stały nadzór, dezynfekowano woliery, a także dostarczano pokarm, preparaty witaminowe, leki i szczepionki.

Od przełomu stycznia i lutego zające sukcesywnie wypuszczano na wolność. Jak wyjaśnia wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta, od 2010 roku wypuszczono w naszym województwie prawie dwa tysiące zajęcy, które w większości świetnie zaaklimatyzowały się w naturalnym środowisku. Dzięki temu średnie zagęszczenie tych zwierząt na 100 hektarów w obwodach, gdzie był realizowany program, wzrosło z 3,3 osobnika w 2011 roku do aż 14 osobników w grudniu 2015 roku. Ponieważ program dalej będzie prowadzony, jest duża szansa na faktyczną odbudowę populacji zajęcy w naszym regionie.

(fot. Urząd Marszałkowski)
2018-02-08 20:29:33

40 komentarzy

 1. no, no ppopatrzcie jak próbują mordercy odbudować wizerunek. strzelają do wszystkiego co sie rusza w lesie i na polu, chodują, wypuszczają a potem znowu z upodobaniem strzelają i morduja zwierzęta, tym andytom na moje pole wstęp wzbroniony, a jak zobaczę to kamieniami pogonię

  • Będą mieli do czego strzelać potem ?

   • Kilkaset zajęcy wypuszczono na wolność – no to sie przysłużyli okolicznym rolnikom, którzy pewnie zaczną na msze dawać, żeby panowie w czarnych (gustownych) kieckach wybłagali u Stwórcy, jakiś afrykański pomór zajęcy, albo inny HIV.

  • Akurat spadek populacji zajęcy nie wynika ze „strzelania i mordowania”, tylko m.in. z intensyfikacji rolnictwa… Z krajobrazu zniknęły zakrzaczenia, w których drobna zwierzyna mogła się schronić przed zagrożeniem; nie mówiąc już o negatywnym wpływie chemizacji środowiska własnie na skutek zabiegów rolniczych.
   A co do strzelania jeszcze – gdyby właśnie „strzelano i mordowano” więcej lisów, młode zające miałyby większe szanse na przeżycie. Także nie wszytsko jest takie czarno białe jak ci się wydaje, ale ludzie mają niestety olbrzymie skłonności do uproszczeń. Żeby nie było – nie jestem myśliwym, jestem rolnikiem 🙂

   • To też prawda ale też i bardzo duża populacja Lisa który to niszczy zające. Zarzucają szczepionki na wściekline ich lis się mnoży niemiłosiernie.

    • A oprócz tego inne drapieżniki – bezpańskie czy raczej puszczane samopas psy… Zające niestety nie maja lekko…

     • Wniosek prosty. Strzelać do lisów i psów biegających samopas. Kiedyś trzeba było bardziej się zajęcy obawiać na drodze niż grubszego zwierza.

   • W koncu jakis madry komentarz.

  • Ty nie jesteś rolnik ty jesteś idiota

   • Czy określenie kogoś mianem idiota jest obraźliwe? Czy to zgodne z obowiązującym regulaminem komentujących.

  • jak napiszesz sobie rolnik to myślisz, że się podszyjesz lewaku?

  • Oczywiście możesz to zrobić pseudorolniku ale mam nadzieję , że na to twoje niby pole przyjdą np. dziki i zaorają to co zasiałeś . Tylko wtedy nie wyciągaj łap po odszkodowanie bo i tak odeślą cię z kwitkiem,,,

 2. Jak to przecież myśliwi to mordercy tak głośno było ostatnio a gdzie są ci pseudo ekolodzy i inna masa popapranców się pytam czemu oni takich zeczy nie są w stanie zrobić

  • to są ekoterroryści, nie ekolodzy

  • Sam jesteś popaprancem!! Nieznasz litości dla zwierząt. To i człowieka byś mógł pewnie zabić?co. Ręka by ci nie drgnela zrobić to wrogowi co, katoliku.

   • hahahahaha, eko głąb. Zabijam zwierzęta, zatem nie mam moralnych oporów przed zabiciem człowieka. Nic dziwnego, że świat z was kpi.

    • Do noddam _ Cienko byś pierdzial pod cela za morderstwo, nadstawiajac tyłka!! Ha ha . Ale ty jesteś tchorzem wyzywasz się na słabszych od siebie zwierzętach! Tak jestem Ekologiem. I nikt z tego nie kpi szczurze ty.

   • Ostatnio zabilem kure I zjadlem. Jestem morderca I kanibal

  • Zniszcz gnoju przyrodę zaoraj rezerwaty. Twoje bachory nie zobaczą już nic. Barbarzyńcó pierd….. ty.

 3. No dobrze że o tym się myśli .Powiem tak w ubiegłym wieku 40 lat wstecz zajecy spotykało się często a lisów wcale , teraz jest odwrotnie lisów jest dużo a zajęcy 0.Nie wiem czy ta odbudowa się powiedzie jak będą takie proporcje.

  • Ja równiez byłabym ostrożna w zachwytach nad skutecznością tego typu reintrodukcji. Odstrzały lisów nie są chyba juz tak atrakcyjne dla myśliwych, odkąd popyt na lisie futra umarł 😉 Poza tym rozrzucanie szczepionek przeciw wściekliźnie zachwiało naturalną selekcję, no i mamy tak jak mówisz – lisy widoczne na każdym kroku (sama kilka dni temu byłam świadkiem, jak 2 kręciły się po moim ogrodzie), a zajęcy praktycznie nie widać.

  • Wiesz dlaczego? Bo futro lisa było drogie i był na nie popyt.

 4. Lisy ucieszą się! Co na to obrońcy zwierząt? Sadownicy pędzle w ruch!

 5. dokąd jeszcze będą pokazywać takich bolków zwanych myśliwymi którzy niby to coś w przyrodzie odbudowują ? !

 6. Pseudo zielonia robią dużo szumu ale nic poza tym. Boli ich jak innni siedzą cicho i ciężko pracują na rzecz naszej przyrody☺

  • No właśnie dobrze to ujles Nx30 -własnej. Bo oni to mogą tylko bezkarnie mordować NASZE nas wszystkich zwierzęta. Pod pozorem dbania o nie. Polują bawią się w najlepsze!!!! Dosyć tego chorego prawa ustaw. Dzięki którym oni czują się bezkarni!!!!

 7. Wypuszczają, żeby później mieć do czego strzelać. Zwierzęta też dokarmiają wysypując pokarm przed ambonami. Wynocha z lasu.

 8. Jak widzę te jeepy i te zielone ludki w lesie to mi się gotuje. Jak można mordować dla przyjemności?

 9. mniej pryskajcie w polu to i zajęcy będzie więcej

 10. Tak jakjostatnioo Wzrosnie z niewiadomych powodowpliczba lisów potem zdechn z głodu iiktos przywiezie zajace

 11. to takie rzutki tylko żywe

 12. KTO MI BĘDZIE PŁACIŁ ZA ZNISZCZONE DRZEWKA?

  • Naczelny Bałwan Miasta Inspiracji k/ Świdnika

   Policz sobie podwójnie i nie upominaj się – bo i tak nie bardzo jest u kogo.

  • Jak to kto? Ten sam, kto jest inicjatorem akcji. A zatem, zdjęcia, opis i wniosek do Urzędu Marszałkowskiego.

 13. co na ot ekolodzy, przecież bronili puszczy, a teraz pozwalają na ingerencję ludzi w ekosystem poprzez pomoc w odbudowie liczebności zajęcy, to niedopuszczalne, trzeba to zablokować, przywiązać się do płotu, a leśniczych i myśliwych do trybunału stanu

 14. Kiedyś myśliwi mieli prawo zastrzelić błąkające się psy , teraz już się boją a powinni robić to nadal .Kto to widział by psy zagryzały sarny i zające

 15. Ile zajęcy ginie od polowań dajcie spokój prawdziwy problem to ta holerna kokcydioza i pomór z myksomatozą to jest prawdziwy ból podziekujmy też zaj***nej francji która puściła wirusa specjalnie na zające i króliki

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach
  Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
  Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
  Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
  Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020