Poniedziałek, 02 grudnia 202402/12/2024
690 680 960
690 680 960

Zagrożenie wystąpienia choroby niebieskiego języka. Ważny komunikat Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublinie ostrzega przed zagrożeniem wystąpienia choroby niebieskiego języka u przeżuwaczy oraz informuje o kolejnych ogniskach wścieklizny u dzikich lisów w województwie lubelskim. Służby weterynaryjne apelują do hodowców o szczególną czujność i monitorowanie stanu zdrowia zwierząt, podkreślając, że choroba nie przenosi się na ludzi ani inne gatunki zwierząt gospodarskich.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublinie ostrzega przed możliwością wystąpienia choroby niebieskiego języka (BTV) w Polsce. Służby weterynaryjne apelują do hodowców bydła, owiec i kóz o szczególną czujność i monitorowanie stanu zdrowia zwierząt. Choroba ta jest wywoływana przez wirus z rodzaju Orbivirus, który atakuje przeżuwacze, zarówno domowe, jak i dzikie. Dotyczy to takich gatunków jak bydło, owce, kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, a nawet afrykańskie antylopy, wielbłądy i słonie.

Choroba niebieskiego języka nie stanowi zagrożenia dla innych zwierząt gospodarskich ani ludzi. Produkty pochodzące od przeżuwaczy, takie jak mięso, mleko, skóry czy wełna, są bezpieczne do konsumpcji i użytku.

Szczegóły dotyczące objawów choroby u poszczególnych gatunków zwierząt oraz innych istotnych informacji znajdują się na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Ponadto, Inspektorat informuje o kolejnych ogniskach wścieklizny, które wystąpiły wśród dzikich lisów na terenie województwa lubelskiego. Zgłoszone przypadki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i zwierząt, dlatego służby weterynaryjne zalecają zachowanie szczególnej ostrożności.

Więcej informacji na temat zagrożeń zdrowotnych oraz działań prewencyjnych dostępnych jest na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

9 komentarzy

  1. Ocena: 0

    Jak chodziłem do podstawówki klika dziesiątek lat temu to na chorobę niebieskiego języka chorowałem Ci kilka dni. Wystarczyło próbować rozpisać pióro lub długopis poprzez rozebranie ich na czynniki pierwsze i następnie próbować je przedmuchać 🙂

    • Ocena: 0

      A co ma atrament wspólnego z wirusem? Pryszczyca dopada wiele zwierząt hodowlanych i niestety nie jest uleczalna. Po ASF kolejny wirus będzie utrudniał życie lubelskim rolnikom, co za czas.

    • Koza z niebieskim jęzorem
      Ocena: 0

      Szkoda, że nie uważałeś na lekcjach, to wiedziałbyś, co komentujesz.

  2. To nie wirus to unia utrudniać życie bedzie

  3. ja hira (z.dzira)
    Ocena: 0

    Wybicie kóz to sprawdzony sposób zniechęcenia nachodźców do przybywania

  4. Ocena: 0

    Widziałem kiedyś psa z sinym jęzorem, ale jego „pani” mówiła że spoko, ten typ tak ma. A ja głupi myślałem że smyczka za ciasna…

  5. Klaus S. pozdrawia
    Ocena: 0

    Dla plebsu są robaki, trawa vege i synetyk mięso by Gates.

    Prawdziwe mięso pozostanie TYLKO dla wybranych VIP.

    Stąd biorą się „przypadki” wszelkich niby-wirusów wszystkiego, co żywe i w zakresie złapania i zjedzenia przez plebs.
    Wybiją wszystko…. oprocz BIGcopro hodowli.

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia