Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Za nami Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tak Lublin uczcił biało-czerwone święto (zdjęcia)

Biało-czerwona flaga to symbol naszej narodowej przynależności. 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek dla naszych barw narodowych. Polacy wywieszają biało-czerwone flagi, by poczuć jedność, radość i dumę. Tak świętowaliśmy ten dzień w Lublinie.

Wczoraj wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewodowie Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik uczestniczyli w lubelskich obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto państwowe, obchodzone 2 maja, a ustanowione na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r. ma upowszechniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, podkreślać dumę z tożsamości narodowej i wyrażać przywiązanie do państwa polskiego.

W ramach obchodów Dnia Flagi RP w Lublinie, Biało-Czerwona została uroczyście podniesiona na maszt przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Urzędem Miasta Lublin. Uczestnicy ceremonii publicznie manifestowali przywiązanie do ojczyzny i symboli narodowych. Była to też okazja do przypomnienia historii Polski.

Za nami Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tak Lublin uczcił biało-czerwone święto (zdjęcia)

– Flaga, godło i hymn są symbolami, które są niezmiernie ważnym elementem w budowaniu, podtrzymywaniu i rozwijaniu tożsamości narodu polskiego. To dzięki tej tożsamości udało się po 123 latach zaborów odzyskać niepodległość. Te symbole narodowe wymagają ciągłej troski i pielęgnacji.

We współczesnej Polsce ma to podwójne znaczenie. W obecnej sytuacji, na tle agresji Rosji na Ukrainę, ponownie do naszych granic, m.in. do granic województwa lubelskiego, na obu odcinkach granicy: polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej, zainicjowane zostały procesy, które stanowią zagrożenie dla niepodległego bytu naszego kraju. W procesie przeciwstawienia się tej agresji hybrydowej na Polskę symbole narodowe mają szczególne znaczenie.

Apeluję do wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego o to, by dzisiaj, na wszystkich domach zawisły biało-czerwone barwy flagi państwowej, jako znak tożsamości i więzi narodu polskiego z tym aktem, który dokonał się w 966 r. – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja to też Dzień Polonii i Polaków za Granicą, będący hołdem dla osób żyjących poza granicami Polski. Dzień ustanowiony przez Sejm w 2002 r. jest okazją do wyrażenia wdzięczności za ich wierność, zabieganie o polską niepodległość, przywiązanie i wspieranie Rzeczypospolitej, a także za wielowiekowy dorobek i wkład Polonii w odzyskanie niepodległości.

Poza granicami kraju mieszkają osoby polskiego pochodzenia, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską: m.in. potomkowie emigrantów z XIX wieku, uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, pozostających na Wschodzie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w NOSG

2 maja br., w chełmskiej Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, odegrano hymn państwowy oraz dokonano uroczystego podniesienia flagi RP, z udziałem Komendanta NOSG – gen. bryg. Jacka Szcząchora, pocztu sztandarowego, kadry kierowniczej, funkcjonariuszy oraz pracowników oddziału. W czasie zbiórki odczytano historię polskich barw narodowych.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako polskie święto został wprowadzony na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. Jego celem jest wyrażenie szacunku do flagi i propagowanie wiedzy o tożsamości narodowej. W tym dniu mamy szczególną okazję do oddania czci symbolom narodowym i okazania dumy z bycia Polakami.

Barwy narodowe to symbol wolnego i niepodległego państwa polskiego. Od wieków są nierozerwalnie związane zarówno z dramatycznymi, jak i chwalebnymi dziejami naszej Ojczyzny. Towarzyszyły Polakom w ich drodze ku wolności, suwerenności i demokracji. Pod biało-czerwonymi sztandarami żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach. Dziś biało-czerwone barwy i flaga Rzeczypospolitej Polskiej są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycję ze współczesnością.

(fot. UM Lublin\LUW\źródło LUW\fot. NOSG)

4 komentarze

  1. „Flaga, godło i hymn są symbolami, które są niezmiernie ważnym elementem w budowaniu, podtrzymywaniu i rozwijaniu tożsamości narodu polskiego”.
    Jak to się ma do wprowadzania zmian w godle przez pisowski rząd?
    Orzeł ze złotymi kalesonami to teraz oficjalne rządowe godło.
    Hipokryzja panie Sprawka, hipokryzja.

  2. Należy przypominać szczególnie młodym że wolność nie jest dana na zawsze,Polska zawsze miała wroga {Niemcy,Rosja] należy budować mocną armię i wpajać ludziom wartości patriotyczne.

Z kraju