Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wystawa plenerowa o wojnie polsko-bolszewickiej. 101. rocznica Bitwy Warszawskiej (zdjęcia)

Wzdłuż wyremontowanego chodnika i ścieżki rowerowej przy Al. Racławickich, na płocie przy Kościele Garnizonowym, rozwieszone są niewielkie banery tworzące wystawę nt. „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”.

Wojna, która rozegrała się w latach 1919-1921, znana jest w historii alternatywnie jako polsko-bolszewicka, polsko-sowiecka, polsko-radziecka i polsko-rosyjska. Toczyła się pomiędzy świeżo odrodzoną Rzeczpospolitą Polską (II RP) a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich. Sowieci chcieli przekształcić je w republiki radzieckie i wprowadzić we wszystkich ustrój komunistyczny. Na drodze do Zachodniej Europy bolszewickiej nawałnicy stawiło czoła młode, bo dopiero co utworzone, Wojsko Polskie.

Kulminacyjnym momentem wojny była Bitwa Warszawska stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku nad Wisłą. U progu spodziewanej klęski oddziały polskie pod dowództwem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego wykonały mistrzowski manewr opracowany przez szefa Sztabu Generalnego WP gen. Tadeusza Rozwadowskiego i uderzeniem znad Wieprza zdołały odepchnąć i pokonać nacierające wojska Armii Czerwonej Michaiła Tuchaczewskiego. Marsz bolszewicki w głąb Europy został zatrzymany, zaś wygrana przez Polaków bitwa pod Warszawą nazwana została Cudem nad Wisłą i zaliczana jest do grupy osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.

Na wystawie zobrazowane lub wspomniane zostały najważniejsze przyczyny i epizody wojny: rewolucja bolszewicka w Rosji, wyprawa wileńska, walki w 1919 roku i zdobycie Dyneburga, wyprawa kijowska, odwrót, Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, Armia Ochotnicza, obrona Wisły (Włocławek, Płock), walki na przedpolach Warszawy, polscy dowódcy Bitwy Warszawskiej, zwycięska kontrofensywa znad Wieprza, bitwa pod Komarowem, ostatnie bitwy i traktat ryski, sojusznicy polscy.

Polska w tej wojnie – jak głoszą informacje na banerach – straciła 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych, a nasze straty stanowiły niemal 20% wszystkich strat Wojska Polskiego od listopada 1918 r. do grudnia 1920 r. Strona radziecka natomiast utraciła 25 tys. zabitych, 60 tys. dostało się do niewoli, a ok. 30-45 tys. zostało internowanych przez Niemców w Prusach Wschodnich. Rosja straciła ponad 66% stanu osobowego frontu Tuchaczewskiego ze stanu osobowego w dn. 1 sierpnia 1920 roku.

Organizatorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej, a autorem Jacek Persa. Koncepcję plastyczną serii opracowała Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, zaś projekt graficzny wykonała Katarzyna Dinwebel. Osoby biorące udział w przygotowaniu wydarzenia, pomimo poszukiwań, nie zdołały dotrzeć do wszystkich autorów zamieszczonych fotografii oraz właścicieli praw majątkowych. Dlatego też proszą odwiedzających o pomoc w ustaleniu autorstwa wykorzystanych zdjęć i w dotarciu do aktualnych właścicieli praw majątkowych.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

3 komentarze

  1. Dobrze że tym razem nie napisaliście, że najlepiej oglądać wystawę jadąc rowerem po ścieżce.

  2. Wyprawa Kijowska, zaczepiasz a później krzyczysz że biją.

Z kraju