Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wykrywaczem metali znalazł niezwykłą monetę (zdjęcia)

Dzięki osobom poszukującym zabytków za pomocą wykrywaczy metali muzea w regionie wzbogacają się o rzadkie i niezwykłe znaleziska. Tym razem zbiór rzymskich zabytków numizmatycznych pochodzących z terenu Lubelszczyzny wzbogacił się o kolejny egzemplarz srebrnego denara sprzed wieków.

Jak poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zbiór rzymskich zabytków numizmatycznych pochodzących z terenu Lubelszczyzny wzbogacił się o kolejny egzemplarz srebrnego denara. Znalezisko zgłoszone zostało przez pana Krzysztofa Kozłowskiego prowadzącego poszukiwania zabytków z użyciem wykrywacza metali na terenie gminy Józefów nad Wisłą.

– Przekazana moneta to srebrny denar, tzw. serratus (ząbkowany). Jest to o tyle niezwykłe znalezisko, że pochodzi jeszcze z okresu republikańskiego Rzymu i datować go można na 81 r. p.n.e. Moneta charakteryzuje się niewielką (zachowaną) średnicą – 16 mm. Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka, umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot – pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira. U góry, z tyłu głowy, zachował się jedynie w stanie szczątkowym nieczytelny napis. Druga strona monety zawiera przedstawienie oracza kroczącego za pługiem ciągnionym przez dwa woły – opisuje znalezisko dr Dariusz Kopciowski Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odnaleziony numizmat to denar Gaiusa Mariusa, który pełnił funkcje jednego z triumwirów monetarnych (triumvir monetalis – trzej urzędnicy nadzorujący bicie monet) w 81 r. p.n.e. W okresie późnej republiki triumwirowie monetarni mogli bić spersonalizowane monety. Dzięki czemu znamy ich imiona umieszczane na monetach, wybijanych za ich urzędowania.

– Obecne znalezisko jest kolejną monetą z okresu republikańskiego znalezioną w ostatnich latach na terenie Lubelszczyzny. W 2018 r. zgłoszone zostało odkrycie tego typu monety przez członków Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA. Zgłoszoną monetą był rzymski denar L. Tituriusa Sabinusa, wybity w 89 r. przed Chr. Co ciekawe, natrafiono na niego również na terenach nadwiślańskich. Znaleziska denarów republikańskich łączone są najczęściej z osadnictwem kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie wczesnorzymskim. Monety tego typu pozostawały w stosunkowo długim okresie użytkowania (obiegu) – wyjaśnia dr Dariusz Kopciowski.

Wykrywaczem metali znalazł niezwykłą monetę (zdjęcia)

Wykrywaczem metali znalazł niezwykłą monetę (zdjęcia)

(fot. LWKZ)

9 komentarzy

  1. Całe pole zdeptane przez szukających monet ludzie nie niszczcie upraw.

  2. Toż to szok, w Polsce moneta z okresu rzymskiego?
    Są miejsca gdzie dalej można ich znalezc kilka dziennie chodząc z psem czy kopiąc robaki ?

  3. Tak a dzięki polskiemu prawu teraz zaczną się problemy dla znalascy

  4. Kaziu alesz ty mądry

  5. Czy bandyta za nielegalne poszukiwania został już osadzony w areszcie? I czy dom został przeszukany?

  6. ile to warte jest?

Dodaj komentarz

Z kraju