Środa, 08 maja 202408/05/2024
690 680 960
690 680 960

Shinrin-yoku & Hanami, czyli kąpiel leśna w Botaniku. Będzie też japoński piknik na trawie

W niedzielę 8 maja o godz. 14.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędą się zajęcia Shinrin-yoku & Hanami, czyli kąpieli leśnej połączonej z piknikiem japońskim. Tematem przewodnim będzie piękno ulotnej chwili, której symbolem są rozkwitające drzewa i kwiaty.

Lublin
2022-05-08, 14:00

Początek maja to czas, w którym wiśnie, śliwy i jabłonie przyoblekają się delikatnymi, bladoróżowymi i białymi kwiatami. W Japonii hanami, czyli podziwianie kwitnących wiśni sakura, to czas celebrowania, spotkań ze znajomymi oraz pikników na łonie natury. To także czas docenienia otaczającego nas piękna budzącej się do życia przyrody. Dlatego też warto spędzić czas w otoczeniu rozwijających się liści drzew, kiełkujących roślin i pierwszych rozkwitających kwiatów.

Spotkanie rozpocznie się kąpielą leśną – wywodzącą się z Japonii sztuką zanurzenia się wszystkimi zmysłami w leśnej/ogrodowej przestrzeni, mającą formę wolnego, kontemplacyjnego spaceru pozwalającego na nawiązanie kontaktu ze sobą oraz otaczającą naturą. Podczas kąpieli uczestnicy doświadczą poczucia relaksu, spokoju i zharmonizowania dzięki technikom oddechowym oraz pogłębionej uważności.

-Nie zabraknie nawiązań do kultury japońskiej: wspólnie przekroczymy symboliczną bramę tori zostawiając za sobą zmartwienia codzienności, wejdziemy do ogrodowej przestrzeni z intencją, którą symbolizować będzie wylosowane słowo w języku japońskim, skontaktujemy się z naszą kreatywnością i spróbujemy napisać proste haiku – trzywersową formę wiersza poświęconą naturze i doświadczanym emocjom. Dzięki wszystkim ćwiczeniom, byciu bliżej siebie i bliżej natury będziemy mieć szansę doznania ichigo-ichi – tak Japończycy określają jedyny taki moment w życiu, ulotność chwili, spotkanie, które już więcej się nie powtórzy – wyjaśnia prowadząca zajęcia Aneta Mojduszka.

W drugiej części wydarzenia zaplanowano oddanie się celebrowaniu wiosny na trawniku pod kwitnącymi drzewkami. Będzie można obejrzeć symboliczną ceremonię parzenia herbaty zwaną channoyu i degustować zielony napar z tradycyjnej japońskiej herbaty matcha. Do tego dochodzi degustacja japońskich słodyczy, przekąsek i napojów. Jak na prawdziwe hanami przystało, nie zabraknie również poczęstunku sushi. W części edukacyjnej pikniku będzie okazja do wykaligrafowania swojego imienia po japońsku, poznania kilku zwrotów w tym języku oraz ubrania kimona.

Zajęcia są płatne i poprowadzi je Aneta Mojduszka – psycholożka, kulturoznawczyni i ekspertka z zakresu kultury japońskiej, miłośniczka natury oraz trenerka shinrin-yoku (kąpieli leśnych). Koszt wynosi 65 zł i jest płatny w dniu zajęć. Czas trwania wydarzenia to 3 – 4 godziny a zbiórka o godz. 13:45 przy wejściu do Ogrodu Botanicznego UMCS od ul. Willowej. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

Dodaj komentarz